Rabb’iniz kim?

Rabbiniz kim ?

Bismillahirrahmanirrahim
Elhamdilillahi rabbil alemin Vessaletü vesselemü ale seyyidine Muhammedin ve ala elihi vesahbihi ecmain.

Kabirde ilk sorulacak sorunun ne olduğunu sanırım biliyorsunuzdur. Men Rabbüke ? Yani Rabbin kimdir ? Peki hiç düşündünüz mü; neden ‘’İlahın kimdir, Tanrın kimdir, Yaratıcın kimdir? ‘’diye sorulmayıp da Rabbin kimdir diye sorulduğunu? Acaba neden Rab?

İsterseniz önce RAB isminin manasına bir bakalım: Kur’ânî bir terim olarak Rab; varlıklar âlemini yaratan, terbiye ederek geliştiren, onları maddî ve mânevî olgunluğa götüren, terbiyenin bütün gereklerine mâlik ve her şeye sahip olan ALLAH anlamına gelmektedir. ALLAH ‘ın umumi isimlerindendir.

Demek ki Rab neymiş; terbiye eden yani kendinden başka hiç bir otoriteyi kabul etmeyen ve her şeyin kontrolünü elinde tutan ve her şeyin tek sahibi olan demekmiş.

Meselenin daha iyi anlaşılması için birinin başından geçmiş, yaşanmış, gerçek bir olayı anlatmak istiyorum. Şöyle anlatıyor O biri:
Bir temmuz ayında otobüs ile İstanbul istikametine doğru gidiyordum. Sabah namazını kaçırmamak için cep telefonumun alarmını kurdum ve uyudum. Alarmın çalmasıyla uyandım. Otobüs şoförünün yanına gidip;
– Şoför bey mola yerine kaç dakikaya varırız?’
– 15-20 dakikaya varırız. Bir ihtiyacınız varsa mola yerine varmadan durayım.
– Bir ihtiyacım yok ama namaz kılacağım.
– O zaman olmaz, duramam.
– O halde beni müsait bir yerde indirin, deyince ben artık konuşmadım ve şoför şöyle devam etti:
– Aslında ben de beş vakit namaz kılıyorum, fakat patron namaz için durursak kızıyor. Evde beş nüfus var, onlara ekmek götürmem lazım. İşten atılırsam onlara kim bakacak?……. Olayın daha devamı var fakat bize bu kadarı yeter.

Şu konuşulana bakarak şoförün Rabbi sizce kim? Patron mu, Allah mı? Şimdi şoföre sorsanız’’ Senin İlahın kim?’’ Muhakkak diyecek ki; Allah. ‘’Yaratıcın kim?’’ deseniz, cevab yine muhakkak ki Allah olacaktır. Bediüzzaman Hz.’leri ‘Le şerikeleh’i izah ederken ne diyor? Nasıl ki ulûhiyetinde ve saltanatında şeriki yoktur; Allah bir olur, müteaddit olamaz. Öyle de, rububiyetinde ve icraatında ve icâdâtında dahi şeriki yoktur. İşte biz Müslümanların yaptığı en büyük hata… Maalesef Cenab-ı Hakkı ilah olarak kabul ediyoruz, yaratıcı olarak kabul ediyoruz fakat Rab olarak O’na ortaklar koşuyoruz. Ama bilerek ama bilmeyerek.

Lütfen şimdi bir de kendi hayatınıza bakınız. Ev almaya kalkmış birisinin İslami olmayan yollardan para tedarik ederken ‘Başımızı sokacak bir evimiz olsun dedik.’sözü. Yine birisinin; Ahmet Amcanın, Ayşe Ninenin bankadan faizdeki parasını çekerken ‘’Başka bir gelirim de yok, mecburum…’’ sözü. Ve yine bir başkasının ‘‘Falanca doktor olmasaydı ölecektim’ sözü. Daha bunlar gibi nicesi…

Gerçekten Sizin Rabbiniz kim?

Ahmet Doğan

www.NurNet.org

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: