Rekor Kıran Kur’an Kursu

rekor.kiran.kuran.kursuOkulların kapanmasıyla yaz tatiline giren çocuklar zamanlarını iyi değerlendirerek Kur’an kurslarına akın ediyor. 12 yılda 7 bin 500 öğrenciyi Kur’an kursundan mezun eden Esenyurt Hazreti Ebubekir Camii’ne ise öğrencilerin ilgisi büyük. Bin kişi ile Türkiye genelinde kayıtlı rakamlardaki en yüksek öğrenci sayısına ulaşan Hazreti Ebubekir Camii Kur’an Kursu 6 ila 18 yaşları arasında gelen tüm çocuklara dini ilimlerin yanı sıra sosyal imkanlar sunarak Kur’an öğrenmeyi eğlenceli bir hale getiriyor.
HER SENE ARTIYOR
2000 yılından beri Esenyurt Hazreti Ebubekir Camii’nde görev yaptığını söyleyen İmam Mustafa İpek o tarihten bu yana Kur’an kurslarının hiç boş kalmadığını belirterek her sene daha fazla arttığına dikkat çekti. Çocukları camiye çekmek için birçok yol ve yöntem izlediklerini belirten İpek, “Daha önceki yıllarda olduğu gibi bu yılda Kur’an kursumuzda yarışma tertip edeceğim. Camimize Kur’an kursumuza gelen öğrenci grupları arasında bir bilgi yarışması düzenliyorum.  Çocuğu sadece bilgiye boğmuyoruz. Bilginin yanında sosyal faaliyetlere de önem veriyoruz. Çocuklarımızı spor yapmaya teşvik ediyoruz. Geçen yıl camiler arası futbol turnuvamız vardı. Bu tip organizasyonlarda Esenyurt Belediyesi’nin ve başkanımızın bizlere çok katkısı oldu” dedi.
HAFIZLARIMIZ BU KURSLARDAN YETİŞİYOR  
Kur’an’ı öğretmeye çalıştıklarını ifade eden İpek, yarışmaları sınamak için İstanbul Müftülüğünün hazırlamış olduğu sorulara kendilerinin de ek yaptıklarını söyleyerek, “Bu yarışmalarda hem Kur’an’ı okumaya teşvik ediyoruz hem de hafızlık için bir adım atıyoruz. Bunun yanında mukabelelere çağırıp sürekli dinlemelerini ve aşina olmalarını sağlıyoruz. Cemaatin huzurunda öğrencilere bilgi verirken bu bilgilerden cemaat de faydalanıyor. Ramazan dışında kursumuzda öğrencilere dinimizin temel bilgileri ile birlikte öğrencinin ilerleyebildiği noktaya kadar her şeyi öğretiyoruz. Abdestin alınışından namazın kılınışına, dualar, güzel ahlak, siyer derslerine kadar hepsini öğretiyoruz” açıklamasında bulundu.
1000 ÖĞRENCİ VAR
Kız ve erkek öğrencilerinin sayısının takriben yarı yarıya olduğunu söyleyen İpek, “Ben 12 yıldır buradayım ve şu ana kadar ortalama 600-700 kişiye her yaz Kur’an öğrettim ve mezun ettim. Bu da 12 yılda ortalama 7 bin 500 Kur’an ve dua bilen kişi demektir. Ayrıca bu sene 1000 öğrencimiz var. Bu rakam İstanbul ve Türkiye genelinde resmi kayıtlara göre en yüksek rakam ve rekordur. Geçen sene Bağcılar Demirci Camii’nde 570 kişilik öğrenci ile rekor onlardaydı. Hazreti Ebubekir Camii bin 100 metrekare olmakla beraber 3 katlıdır. İnşallah tamamen Kur’an kursu olacak burası. Bu bin öğrencinin hepsi 27 grup şeklinde sıralanıyor. 6 yaşından itibaren çocuklarımız başlıyor. Kur’an’ı öğrenmeye ve okumaya başlayan herkese Kur’an hediye ediyoruz. Bu sene şimdiye kadar 200 Kur’an dağıttım. İnşallah bu sayıyı kurs bitene kadar 600’e tamamlayacağım” şeklinde konuştu.
Yeni Akit

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: