Risale-i Nurları Nasıl Daha iyi Anlarım

Hiç kimse ilk tanıştığı, konuştuğu insana sırrını vermez, Risale-i Nurlar’da böyle bir özellik var, çok okumak samimiyeti arttırmak lazım. Kelimenin lugattaki karşılığı tam içeriği içinde barındırmaz, onlar birer tabela gibi bizi manaya götürürmeli. Lugat değil Risale-i nur size o kelimenin manasını öğretir. Rububiyet; terbiye etmek, Lugat bu kadar yazar ama neyi nasıl ne kadar bunu Risale-i nur öğretir. Kısacası sözlük anlamlarıyla meselenin derinliğine inmek mümkün değil.

Külliyatı bir kaç defa okuyun, bu benim imanımı kurtaracak bu bana çok gerekli diye okuyun, yabancı dile ihtiyaç duyan gerekirse kursa hocaya gidiyor. Çok önemli konuları, hakikatleri bu asırda maddeyle dolmuş ve dağılmış zihinle anlamaya çalışıyoruz, yavaş yavaş hazmede hazmede olacak.

Gayret duadır, Mevlam bu gayretleri karşılıksız bırakmayacak bu sırları bize de açacak ilham ve ikram edecektir şüphesiz. Okuyup anladığını bir başkasına anlatmalısın, birileri istifade ettikçe sizin de istifadeniz artacak. Bazı konuları belki de çoğu konuları cemaate anlatırken anlayacaksın. Samimi ve ihtiyaç sahibi insanlar hürmetine manalar açılıyor, Rahmeti celbedecek insanlar arttıkça inkişafta artıyor, tıpkı ağaçların çok olduğu ormanlık yere gidersen yağmur rahmetinden istifaden çok olduğu gibi.

Aczini itiraf et, samimi ol, istiğfar ve tövbeyle iste, Rabbim ikramını esirgemez. Ayna ne kadar temiz olursa güneşten istifade o kadar çok olur, etrafa yansıtma o kadar fazla olur, latifelerimizi temizledikçe istifademiz küllileşecek. Halis bir niyet ile dünyadan ve nefsimizden uzaklaştıkça Kuran hakikatlerine yakınlaşırız, yeterki manaya talip olalım, bu manalar için bir şeylerimizi terk edelim, ne kadar verirsek o kadar alırız, fedakarlık gösterdiğimiz ölçüde manalarda, feyizlerde o kadar kendini açacaktır. Nazlanan manaların mehirleri dikkattir, sizde nazlı olursanız iki nazlı bir araya gelemez.

Zillet ve günahlarımızdan kurtulmalıyız, yapmacık haller, riya, samimiyetsizlik bu ulvî manalarla bir araya gelemiyor, Risale-i Nur adı üstünde nurdur karanlıkla bir arada durmaz. Yarabbi bu hakikatlere ulaşmama mani olan sebeplerden bizleri kurtar diye dua etmeli. Sungur abinin tavsiyesidir; Risale-i Nurları devirli okumak dengeli beslenmek gibidir, hakikatler açıldıkça enaniyet olabilir, hemen ardından okunacak bir Lahika mektubuyla nefse ayar çekilmeli, mektuplar bize tarz ve usul öğretir, zira usul asıldan esastır.

İlacı buldun nasıl kullanacağını bilmen gerekir. Mahkeme müdafalarını okumakla da kardeşlerle uhuvvet tesis edilir, davanın müdafası fikri ortaya çıkar, bu hakikatleri ihtiyaç sahiplerine taktim etmem lazım der gayrete gelir, direncimiz artar.

Ayrıca bir konu üzerinde yoğunlaşmak ta bir metodtur, örneğin Ayetel Kübra Risalesini onbeş gün okursun, bununla tıpkı bir anahtar gibi külliyatı açarsın. Müteala ve müzakere on akılla bakmak ve düşünmektir, her insanda başka başka esmaların inkişafı var, her insanın bakış açısı farklı, bu tarz çalışmalar bizim başta yanlış anlama ihtimalinizi ortadan kaldırdığı gibi çok açıdan bakmamızı temin edecek, bütünün anlaşılması sağlanmış olacak, tıpkı biri gaz yağı, biri ateş, biri fitil getirip hepimizin aydınlandığı gibi, bu insanlar senin Kuranını anlamak için bir araya geldiler, Allah oraya rahmetini feyzini bereketini indirir, külli bir dua var orada.

Mevlam istifafemizi artırsın insaallah.

Çetin Kılıç

Kaynak; Said Şaşmaz sohbeti.

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: