Rusya’da Alkol Yasağı

Rusya sigara ve alkol gibi toplum yapısını felç eden zararlı alışkanlıklara karşı savaş açtı. Moskova belediyesi, metro çıkışları, toplu taşıma araçları, park ve diğer kamuya ait alanlarda alkol tüketenlere 1000 ruble (33 Dolar) ceza uygulayacak.

Hazırlanan plan çerçevesinde şehir yönetimi her yıl alkol satışı yapan noktaları yüzde 20 azaltacak. Moskova belediyesinin internet sayfasında yayınlanan taslak çalışmaya göre, 2015’e kadar başkentte alkol satışı yapan büfe ve marketlerin sayısı yüzde 90 azaltılmış olacak. Alkole karşı savaş açan Moskova şehir yönetimi düşük dereceli alkol ve birayı da yasak kapsamına alıyor.

ALKOLDEN HER YIL 75 BİN KİŞİ ÖLÜYOR

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev Ağustos 2009’da alkolü “ulusal felaket” olarak tanımlamış ve alkolle mücadele için sosyal program hazırlamıştı. Bu çerçevede gece 24: 00 sabah 07: 00 arasında alkol satışı yasaklanmış, 18 yaşından küçüklerin alkol ve sigara alımı da sınırlandırılmıştı.

Rusya kişi başına düşen yıllık 17 litre alkol tüketimi ile dünya sıralamasında ilk üçte yer alıyor. Halkın yüzde 76’sının düzenli olarak alkol aldığı ülkede 75 bin kişi her yıl alkol nedeni ile yaşamını yitiriyor. İstatistiklere göre Rusya’da alkole başlama yaşı da 14’e kadar indi.

SİGARA DA YASAKLANIYOR

Moskova belediyesinin yasak kapsamında sigara ile mücadele de var. Aşamalı olarak uygulamaya konulacak yasağa göre 2012’de eğitim kurumları, hastaneler, devlet binaları, tiyatrolar, kültür merkezleri ve toplu taşıma araçlarında yasaklanacak. 2013-2014 arasında ise yasak kapsamına restoran, bar ve diğer işyerleri dahil edilecek.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 143 milyon nüfusun yaşadığı ülkede halkın yüzde 40’ı sigara kullanıyor. Sigaraya bağlı hastalıklar nedeni ile de her yıl 350 bin-500 bin kişi yaşamını yitiriyor. Rusya Başbakanı Vladimir Putin hükümette kabul edilen program çerçevesinde 2015’e kadar sigara tüketimini yüzde 25 azaltmayı planlıyor.

Cihan

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: