Sağlıklı Yeme, İçme

Allah insanı nasıl görmek istediyse Peygamber(sav)’de aynısı tezahür etmiştir, O’na(sav)’e varamazsın ama yaklaşmaya çalışmalısın, zira her şey dünya, ahiret her şeyin en iyisi orada ahlak, mutluluk, sağlık, Resûlullah’ın hayatını taklit etmede. Bu gün biraz sağlık konuşalım. Mısırdan gelen doktor’a Peygamber efendimiz(sav) “Ben ve ashabım hasta olmayız” buyurmuş, bunu söyleyebilecek kaç kişi var dünya üzerinde.

Acıkmadan yemeyiz birincisi bu, acıkmak, midemizin guruldayıp beynimize sinyal göndermesi demek değildir, acıkmak, yiyeceklerin hücreler tarafından da yenilmesi zamanıdır, iki öğün arası minimum 8 saat olmalı insanın herhangi bir ağır işi yoksa bir yumruğu kadar gıda 24 saat kendisine yeterlidir, fazla yemek vücutta kalır, damarları tıkar tansiyon, kolostrol yapar, aynı, makinanın kireçlenmiş hortumu gibidir. Vücut acıkınca damarlarda birikenlerden gıda ihtiyacını karşılamaya başlar, böylece damarlar açılır tıkanma riski ortadan kalkar, acıkmanın bir tarifi de bedenin yakacağı bir şeyi kalmaması halidir.

Tam doymadan kalkmalı, Ehlullah günde bir defa yerdi, insanoğlu iki sefer yemeli, cennet halkı gibi olmak istiyorsan günde iki defa yemelisin. Fazla yemek kadında basen, erkekte göbek yapar. Timsahlar yılda 2 defa yemek yerler, diğer hayvanlara bakınca çok seyrek yemek yediklerini görürüz, insan nefsiyle imtihan olduğu için farklı imtihanlara tabi tutulmuş, fazla yemek yemekte nefsine yenik düşmekten kaynaklanıyor, tıpkı tiryakilik gibi, o saat geldiğinde yemek yemesi için nefsi onu zorluyor adeta.

Açlık yokluktan hayırlıdır. Yemekte ve yemekten hemen sonra su içmek mide asitini bozduğundan mide yemekleri öğütmek için daha fazla süre harcıyor, doğru olan yemekten iki saat sonra su içilmesidir. Fazla yemekten dolayı vücutta artık gıda oluşuyor, vücutta artık gıda varsa teheccüt namazına, sabah namazına zinde bir şekilde kalkılamıyor, uyansa bile kalkamıyor, temiz vücutta ise kalkmak için saate bile ihtiyaç kalmıyor.

Kolostrol de artık gıda demektir. Vücudu kanın hücumundan korumak için hacamat olunmalı, kanın hücumu tansiyon demektir, tansiyon kalorifer kombisi gibi hatlarda belirli miktar su belirli basınçla dolaşır, su fazla olursa veya basınç çok olursa bir yerden patlatır, vücutta insanın ağırlığının 13 te 1’i kadar kan belirli basınçla dolaşır, fazla basınç, fazla kan olunca en zayıf yerden patlatıyor, en zayıf yer beyin damarlarıdır.

0 kan gurubunda buğday süt A kan gurubunda et tansiyon yapar. Raf ömrünü artırmak için gıdalara konulan E’ler birer bomba gibidir, hepsi sunidir vücuda aşırı zararlıdır. Kuranı Kerimde Allah(cc) gıdaların tadı bozulmadan saklanabileceğini belirtmiş bir kıssada 100 yıl sonra aynı gıda bozulmadan yemek üzere sunulmuş, Müslüman bilim insanları çalışıp bunu bulmalı, tereyağ yapılınca üzerine pekmezle kapanırsa 10 yıl bir şey olmaz eskiler bunu bilir, her gıdanın bir koruyucusu var.

Çok yemek kadar helal ve temiz yemekte çok önemli, dikkat etmeyen insan Türkiye’de bir yılda küçük bir domuz yiyebilir, tabi böyle olunca âdemiyetten çıkıyor hayvanlaşıyor bir bakıma, gayeye maksada ulaşmak isteyen Allah’ın emir ve yasaklarına uyumalı, helal ve temiz gıdayı terk edenin nefsi kalınlaşır. Nimetleri güya ehlileştirdik günde 5 kg süt veren ineğe 30 kilo süt verdirdik o süttende fayda bekledik.

İblis sadece Müslümana değil insanlığa savaş açtı, insanlığı yok etmeye hayvanlaştırmaya çalışıyor. Dikkat edin ve aklınızın bir yerine yazın vücudun organlarının hiç durmadan çalışması için midenin durması gerekir, en az yılda bir ay durmalı mümkünse pazartesi, perşembe oruçları kameri ayların 13, 14, 15 ‘ inci günleri oruç tutarak mide istirahat ettirilmeli aksi halde kalp sektelemeye başlar.

Mide 16 saat boş bırakılmadıkça vücutta temizlik olmaz. Kalp bizim huzurumuzlada yakından alakalı, sıkıntı, elem keder, üzüntü hep kalbimize tesir eder, bunlar içinde mide boş bırakılmalı. Elhasılı kelâm Peygamber (sav) gibi yaşamaya gayret etmeli, hiç olmazsa taklit etmeli. Allah sağlıklı, şuurlu ibadet eden kullarından eylesin. Âmîn.

Çetin Kılıç
Kaynak
M. Ali Bulut

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: