Senegal hizmet mektubu

-Masum mazlum madur Afrika müslümanına hakikatleri ulaştırma maksadıyla 

Hem
Üstadımızın buyurduğu gibi “Görülmüyor mu ki; en hürriyetperver maskesini takan, (İ.G.) elini uzatıp arıyor. Nerede Hristiyan bulsa, hayat veriyor.” bizim de müslüman kardeşlerimizi ziyaret edip onlara hayat vermek,kuvvet vermek iştiyakıyla başta Hürriyet Mudanya ve Beşevler olarak bütün Bursa şahsı manevisinin duasıyla Senegal ülkesine yola çıktık. Bursa namına 8-10 abimiz feribota kadar bizi uğurladılar ki hakikaten umreye gider gibi yurtdışına hizmete çıktık. 

-tabi ilk gidiş maksadımız biraz orayı keşifti. 

-Allah razı olsun orada 2 Nur talebesi kardeşimiz var. Biri bize evini açtı 10 gün boyunca evinde ikamet ettik. diğeri gazeteci olmasına ve yoğun tempoda çalışmasına rağmen bizimle çok alakadar oldu, koşturdu kendi olamadığı yerde arabasını tahsis etti. 

-Senegal insanı çok sıcak kanlı, sevecen ve gülümser..ayrıca Afrika da tarihinde darbe olmayan tek ülke 

-Afrika da sair ülkelere nispeten hali vakti en iyi olan bir ülke. Ama yine de çok fakirler. zaten zenginler çok uç zengin ,fakirler de aşırı gariban. Limanları var bütün Afrikaya açılan. Geçimleri balık ,köylerinde fıtri sebze yetiştirip şehirde satıyorlar. ikinci el eşya satımı vs. İnsanlar bir dairede oda kiralıyor. Banyo sistemi dedikleri 3-4 aile beraber oturuyor. 

-Ordaki kardeşlerimiz alt yapıyı yapmışlar zaten. hani gezip risale dağıtma manasında. Recep kardeş başka bir şehirde bir hocaya gittik 1975 yılında elime Arapça külliyat geçti defalarca okudum demiş. 

-Devlet üniversitesi olan Cheik anta Diop üniversitesinde üst düzey yönetici ile görüştük kendi hristiyan Fransızca haşir Risalesini verdik kitapçık arka kapağını okudu ve “bu gerçeklere herkesin ihtiyacı var buna inanmak için herhangi bir dinin mensubu olmanıza gerek yok.”ifadesini kullandı. 

-Yine aynı üniversitede bir hoca da siz islamı yükselttiniz Aziz milletsiniz Aziz.ifadesini kullandı. 

-Sonraki gün divinite ilahi camii diye okyanusa sıfır hemen kenarında yapılan bir zatın rüya ile görüp yaptığı cami. Orada namaz kılıp oranın idarecisi ile yarım saat kadar muhabbet ettik. Bu caminin hususiyeti kimseden bir şey almayarak (başka devletten,kendi devletinden ) yapılan bir camii. Biz de Senegal e gittiğimizde dışarıda ilk o camide namaz kılıp ihlas RİSALESİ ni hediye etmemiz tevafuk oldu. 

-Sonraki gün de Arapça bölüm başkanı ve hocaları ziyaret ettik.ders okundu. Acaibimize giden üniversite hocalar talebe sıralarına oturup bizi ders kürsüsüne oturtmaları oldu. İçlerinden bir hoca dedi ki:kuran zaten bunlardan bahsediyor bu eserin ayrıca hususiyeti ne?

Alaattin abimiz makul hocamızın ikna olacağı bir surette 2-3 misal ile izahta bulundu. 

En son Cemil cidden dediler.
Elimizde cevher var
Siz cevher den anlarsınız diye getirdik,dedik. 
Biz de müşterisiyiz dediler…

-Sonraki gün de Abdullah ba denen bir zatı ziyaret ettik. çok çevresi olan biri. Kendisine bağlı bizim cemaatimiz gibi kendine has medreseleri var. Mesela bir medresesinde 600 talebe var. Bunun gibi bir çok medresesi var. Bize medreseleri gezdirdi. Hocalara Arapça kitap verdik. Talebelere hediye verip ayrıldık. 

-hudai vakfından arkadaşlar ile tanıştık bizimle çok alakadar oldular. 

-hudai vakfının Senegal devleti ile ortak hareket ve hizmet ettikleri İslam enstitüsü var. Orayı ziyaret ettik. cidden muhteşem. Hem erkek hem bayan talebe yetiştiriyorlar. Hem orda camiil kebir ismiyle müsemma bir cami var devlet sadece o camii resmî olarak tanıyor. O binada ,Gittiğimiz zamana tevafuk eden güzel bir hizmet oldu. Senegal cemaat reislerinin biraraya geldiği bir toplantı oldu. Bize de 10 dk müsaade ettiler. Nurları tanıttık ,kitap dağıttık,onlara 25.sözden ders okuttuk. Çok tatlı bir hizmet oldu. Çıkışta da bizim anlattıklarımız nasıl oldu diye sözü müessir zata sorduk.Siz Türkiye den gelmişsiniz bu arkadaşların sizi görmesi dahi onlar için çok önemli ve onlara kuvvettir dedi. 

-Sonraki gün üniversite girişinde durup yaklaşık 1000 talebeye broşür dağıttık ki cidden çok lezzetli oldu. Hatta o gençlerden Osman isminde genç bizimle öyle samimi oldu ki tel numaramızı alıp o günün akşamı aradı. Siz madem islamiyete hizmet için buraya kadar gelmişsiniz ben size yardımcı olmak istiyorum dedi. 

-Aynı gün İslam enstitüsü başkanı olan çerno ka dan randevu almıştık.Kendisiyle görüştük. Arapça Sözler hediye ettik. Ufak bir ders okuttuk.Bu zat Senegalde bir köyde 700 kişinin müslüman olmasına vesile olmuş. Kasım ayında İstanbul da alimler toplantısı olacak ona geleceğim. Geldiğimde Bursa’ya muhakkak uğrayacağını söyledi. Başkan yardımcısına da selam verdik. Türkiyeyi ziyaret ettiğini Türk insanının da Senegal insanı gibi sıcak kanlı olduğunu Türkiyeyi İslam aleminin lideri kabul ettiğini ifade etti. 

-Aynı gün hüdai vakfının alakadar olduğu ilkokul seviyesinde talebeleri ziyaret ettik. Onlarla fotoğraf çekildik. Ayrıldık. 

-Sonraki gün enstitü kurucusu olan aynı zamanda üniversitede hoca olan Ahmet sa ve İslam birliği cemiyet Reis-i görüşme talebinde bulundu beraber kahvaltı yaptık. Bize beraber çalışma teklifinde bulundular. Medreselerde Nurları program olarak koyabileceklerini, köylerde Nurlardan ders okutacaklarını ve Radyo programında Nurlardan okuyabileceklerini söylediler. Senegalde en kısa zaman da medrese açılabilmesi için dualarınızı bekliyoruz inşallah

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: