Settar

Settar, Allah’ın bir esmasıdır kullarının günahlarını örten, gizleyen anlamına gelir. Kulların bir vazifesi de Allah ‘ın esmasına ayine olmaktır, bu nasıl olmalı?

Kardeşinin hatasını örtmekle olur. Hasta ile değil hastalıkla dövüş, nasıl hafif hasta ile ağır hastaya ilgi, alaka bir olmuyorsa sende öyle yap, kötülüklerin içine düşmüş, hata üstüne hata yapan bir yakınına daha fazla ilgi alaka göster, içine düşmüş olduğu durumdan çıkması için el uzat.

Düşmana değil, düşmanlığa düşmanlık et. Gıybet etme, laf getirip götürene bu fırsatı verme. Bir zat böyle laf getiren birine
“o bir ok atmış ok yarı yolda kalmış, sen getirip onu benim kalbime niye sapladın sen nasıl insansın” diye tard etmiş, iyide etmiş.

Laf getirip götürmek arkadaşların, ailelerin, hatta milletlerin arasını açar, cihan harpleri bile bu günahtan çıkmıştır. Büyük günah olan zinayı bile dört şahit olmadan söyleyemezsin, ne demek bu? Settar ol diyor kapat, ört, yayma, toplumu bozma, düşmanlık çıkarma, cinayete sebep olma diyor.

İmamı gördün tuvaletten çıktı, abdest almadan namaz kıldırdı, namazını arkasında eda et, evinde yeniden kıl diyor dinimiz, gıybet etmeni, niza çıkarmanın istemiyor, bölücülük yapmanı, fitneye sebep olmanı istemiyor. Hem hemen kötüye yorma. Süt kapları olan çadırdan ağzı süte bulanmış kediyi çıkarken görsen sütü içti diyemezsin arkadaş, senin dinin böyle emrediyor.

Ört, kapat, af edici ol, düzelmesi için gayret göster.

Tenkit yapıcı olursa, şefkatten gelirse güzel, nefretten gelen tenkite şeytan karışır. Allah bizleri böylesi günahlardan muhafaza etsin, Amin

Çetin KILIÇ

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: