Şiddet içerikli oyuncaklar çocukları saldırganlaştırıyor!

Manavgat Sema Koleji Rehber Öğretmeni Psikolog Arif Özutku, şiddet içerikli hediyelerin çocukları saldırganlaştırdığını söyledi. Özutku, çocuklara hediye yolarak oyuncak tabanca yerine kitap alınmasını tavsiye etti.

Arif Özutku, yaptığı açıklamada, son yıllardaki okullarda arkadaş grubu kavgaları ve öğretmenlere saldırıların temelinde küçük yaşta çocuklara aileleri tarafından hediye edilen şiddet içerikli oyuncakların olduğunu savundu. Özutku, televizyon kanallarında yayınlanan bıçaklamalı, silahlı ve molotof bombalı dizi ve filmlerin öğrencileri saldırgan hale getirdiğini belirtti.

Anne, baba ve yakın akraba tarafından çocuğa alınacak en güzel hediyenin kitap olduğunun altını çizen Özutku, kitap yerine oyuncak tabanca ve değişik silah türleri alanları ailelerin geleceğin dünyasını şekillendirecek çocuklarına kötülük yaptığını söyledi.

Özutku, şunları kaydetti: ‘Maalesef çocuklarımız televizyon kanallarında dizi ve filmlerdeki şiddet görüntülerinin yoğun baskısı altında. Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde çocukların akşam ayakta olduğu saatlerde televizyon kanalında şiddet içerikli film ve dizi yayınlamak yasak. Ülkemizde ise silahlı, çatışmalı, bıçaklamalı ve kanlı görüntüler yayınlamak sanki bir marifet. RTÜK’ün bir an önce televizyon kanallarındaki şiddete son vermesini istiyoruz. Lütfen çocuklarımıza hediye olarak oyuncak tabanca almayalım.’

Cihan

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: