Sierra Leone’da Risale-i Nur Okuyarak Müslüman Oldular

Bismihi Sübhanehu

Aziz sıddık ağabeylerimiz ve kardeşlerimiz Merzifon Cemaati olarak ilgilendiğimiz Sierra Leone % 65’ i Müslüman, % 35’ i Hıristiyan olan fakir-ül hal bir İslam ülkesidir. Sierra Leone Batı Afrika’da olup, komşuları Gine ve Liberya’dır.  Dünya elmasının %70’ i bu ülkede bulunmaktadır.

Ramazan  münasebetiyle üç kişi olarak gittiğimiz Sierra Leone’ye yanımızda yine yüzlerce Arapça , İngilizce eserler , Kuran-ı Kerim ve yüzlerce Elif Cüzü olarak toplam  ikiyüz  kg  yükümüzle yola çıktık.

Freetown ‘da dersanemizde talebelerin ve imamların dersleri  devam etmekte talebelerin sayısı 100 civarına ulaşmış ve imamlarda kendi aralarında derslerine Arapça ve İngilizce risalelerden devam etmekteler. Bu talebelerin aralarında Risale-i nur’dan 33 pencere ve meyve risalesi okuyarak Müslüman olmuş talebeler var.     

Gençlerden Musa ismindeki talebe daha önceden şarkı  besteleyen birisiyken şimdi risalelerle tanışmış, şarkı bestelemeyi bırakıp namaza başlamış ve risale-i nurları okuyor ve çok sevinçli olduğunu söylüyor.Babası onu içki almaya gönderiyor ama O almaya gitmiyor. Ebubekir ismindeki kardeş ise Müslüman olduğu halde burs için Hıristiyan okuluna gidiyor. Kilisedeki faaliyetler müzik, gezi vs. bu kardeşi tatmin etmiyor. Önceden Hıristiyan şimdi risalelerle Müslüman olan Muhammet kardeş onu dersaneye getiriyor ve Ebubekir aklındaki tüm müşküllerini hallettiğini ve dersanede kalbinin ve ruhunun tatmin olduğunu söyledi.

Hıristiyanlar kiliselerde ve okullarda Hıristiyan gençlerini mükafat olarak Nijerya ve Amerika  ve değişik ülkelere  götürüyorlar. O gençlerden birisi olan Alişuz ismindeki kardeş, Muhammet  kardeşin verdiği risaleleri okuyor ve Müslüman oluyor. Üçü erkek üçü bayan 6 kişi de Müslüman olduktan sonra camide toplu şehadet töreni gibi cemaatin önünde şehadet getiriyorlar ve bu talebeler orada risale-i nur okuduktan sonra Müslüman olduklarını söylüyorlar. Müslüman olan ve Risale-i nur dersine katılan bayanlar hicap dedikleri tesettüre girip hiç çıkarmıyorlar.

Dersaneye gelip giden talebeler üzerlerinde önünde risale-i nur talebeleri, altında külliyatın resmi ve en alttada tefsir-ul kuran,  sırt kısmında Medreset-uz Zehra yazılı tişörtler yaptırmışlar. Onları giyip, bu şekilde çarşı, pazar her yerde dolaşıyorlar. Mile 91 şehrinde de  bu tişörtlerden giyinmiş 50 – 60 nur talebesi şehrin girişinde karşılama yaptılar.

Bu şehirde de risale-i nur okuyup Müslüman olan talebeler var.

Freetown’da  nur talebeleri okul müdürleri ile konuşmuşlar okullarda tüm öğrenciler önünde risale-i nuru tanıtıp, dersler yapacaklar. Mile 91 şehrinde de grup kurmuşlar köylere risaleleri anlatmaya gidiyorlar . Köyün birine gittiklerinde bakıyorlar ki talebenin birinin ismi Muhammet ve Hıristiyan olmuş haç takıyor bu gençle ilgineniyorlar ve risalelerden anlatıyorlar. Buradaki talebeler  devamlı köylere derslere gideceklerini ve bu şekilde tüm hakikatları bütün ülkeye yayacaklarını söylediler.

Ramazan dolayısıyla 6 -7 bölgede binlerce kişiye iftarlar ve ramazan paketleri verildi, 10 adet büyükbaş hayvan kesilip yüzlerce kişiye dağıtıldı.

Sierra Leone’deki Kurban Bayramı programının bir bölümünde ise İnşallah komşu ülke olan Gine’nin başkenti Konakry’de kurban faaliyeti vesilesiyle Fransızca ağırlıklı risaleleri Allah (c.c.) namına tanıtıp, dershanemizi açmak olan gaye-i hayalimizi gerçekleştirmek için  dualarınızı bekliyoruz.

Geçmiş kandilinizi ve gelecek Ramazan Bayramınızı  tebrik eder Alem-i İslama hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah’dan dileriz.Bütün abi ve kardeşlere binler selam.

MERZİFON NUR TALEBELERİ

05.08.2013

www.NurNet.org

Sende yorum yazabilirsin