Siirt’te Bediüzzaman’ın Millet Anlayışı Konuşuldu

siirtte-bediuzzamanin-millet-anlayisi-konusulduSiirt’te “İnsanlık ve Dünya Barışı için Bediüzzaman Said Nursi’nin Milliyet Anlayışı” konulu panel düzenlendi. Ahenk Derneği ve Risale-i Nur Enstitüsü tarafından Siirt Üniversitesi konferans salonunda düzenlenen panel Ulu Cami müezzini Mehmet Ramazan Toprak’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.
Açılış konuşmasında konuşan Ahenk Derneği Başkanı Halil Demir; günümüzde yaşanan sorunların çözümlerinin bazı alimler tarafından 100 yıl önce tespit edildiğini söyledi. Onlara kulak verilmediği için bugün hala sorunlarla uğraşıldığını ifade eden Demir, “Halbuki bu sorunlar ilk baş gösterdiğinde Bediüzzaman başta olmak üzere toplumun kanaat önderlerinin bu sorunlar için önerdiği çözümler dinlenseydi, bu kadar ağır bedel ödenmeden bu sorunlar çözülebilirdi” dedi.
Ankara Turgut Özal Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Battal’da panelde bir konuşma yaparak;”Birileri bizim lazım olmayan kimlikler ve fikirler ile kafamızı karıştırarak aramıza tefrika soktu. Bizi kardeşlerimizle birbirimize düşürerek büyük bedeller ödettiler. Halbuki Müslümanlar için tek hedef olmalıdır.O da, içimizdeki ve beynimizdeki sınırları, sonra da siyasi sınırları kaldırarak İslam’ı oluşturmalıyız. Ancak o zaman Bediüzzaman’ın ifade ettiği ve samimi Müslümanlar tarafından özlenen kardeşlik tesis edilebilir. Kendinden olmayanı dışlayarak kalıtımsal özellikleriyle övünme anlayışı, Hz. Adem’in nesline şeytandan bulaşmış.

İnsanlarda ise o kadar ileri gitmiştir ki neredeyse şeytanı bile geride bırakmıştır. Sanayi toplumuyla milliyetçilik belası çıktı. 1. ve 2. Dünya Savaşları’nda milyonlarca kişi öldü. Batı dersini aldı AB’yi kurdu. Kömür ve çeliği bomba yapmak için değil, birleşmek için kullandı. Akıllılık yapıp mikro, makro, milli ve ulus devleti bıraktı. İslam Dünyası bunu bırakmadı maalesef. Dördüncü halifeden sonra hilafet saltanata dönüştü.

Emeviler menfi milliyetçilik yaptılar. İslam dünyasına büyük zarar verdiler. Sonraki dönemlerde de zulümler yaşandı ve yatay gelişme oldu. Avrupa’nın gerisinde kaldık. Menfi milliyet etkisi ile ümmet birbirine düşman yapıldı.” ifadelerini kullandı.

Risale Ajans

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: