Srilanka Heyeti Türkiye’yi Ziyaret Etti

4-12 Eylül 2011 tarihleri arasında dört kişilik (dernek üyelerimizden Arif Elbistan ve beraberindeki heyet) bir ekiple Sri Lanka’ya hizmet amaçla bir ziyarette bulunmuştu.

Sözler’de “görmediğimiz Serendib Adası’nın vücudu gibi tevatürle vücudu kat’idir, demişler…” diye ismi geçen Sri Lanka’yı işte dört kişilik heyetimiz gördü ve sekiz günlük gezimizle ilgili gözlem, deneyim ve hatıralarımızı bizlerle paylaşmışlardı.

Heyetimizi Colombo da karşılayan Sri Lanka’lı mütercim (Risale-i Nurları Tamil diline çeviren) Asım Alavi abimiz ile birlikte dört kişilik bir ekip Ülkemizi ziyaret etmek için Srilanka’dan 19 Mayıs 2012 günü yola çıkarak 20 Mayıs 2012 tarihinde İlk olarak İstanbul’a indiler. Beraberindeki heyette Fazıl Abi (Tüccar-Tavuk yetiştiriciliği-Yumurta üreticiliği), Hasan Abi (Ayakkabı imalatçısı ve satıcısı) ve Mansur Abi (Restoran sahibi) bulunmakta idi. 20-23 Mayıs 2012 tarihleri arasında Srilankalı heyetin hazırladığı programa göre İstanbul’da görüşme ve faaliyetler yapıldı.

Kendilerini İstanbul’da Arif Elbistan ve beraberinde bulanan heyet karşıladı. Ayrıca Uluslararası anlaşmalar neticesinde Ülkemizde burslu olarak okuyan Srilankalı talebelerde (Rızam, İsmet ve Ekmel isimli talebeler) bu heyete daha sonrada dahil oldu. Srilanka heyeti ilk olarak Hizmet Vakfını ziyaret ettiler. Burada el yazması ve baskı Kur’an-ı Kerim’ler kendilerine tanıtıldı.

Milli, ahlaki,  dini ve tarihi esaslara bağlı kalarak ilmin ve ilmi çalışmanın yaygınlaşmasını,  fertlerin bu esaslara göre yetişip şahsiyet kazanmasını sağlamayı amaç edinen İstanbul İlim ve Kültür Vakfı ziyaret edildi. Burada Faris Kaya ve Mustafa Çalışan Beylerle görüşmeler yapıldı.

Burada kendilerine; Risale-i  Nur ve Bediüzzaman Said Nursî üzerine doğrudan araştırma yapmış ya da  çalışmalarında onlara atıfta bulunan akademisyen, ilim adamı ve  araştırmacıların ortaya koydukları kitap, tez, makale, tebliğ gibi  çalışmalar, Risale-i Nur Arşiv Merkezinde bulunan Risale-i Nur’un farklı dillerde yayınlanan tüm çevrileri, Bediüzzaman ve Risale-i Nur’la ilgili dünyada yayınlanan tüm eserler, birçok el yazması, tarihi vesika, video ve ses kayıtları gösterildi ve dinletildi. 

Gösterilen bu eserler arasında Asım Abinin yapmış olduğu Tamilce dilinde basımı gerçekleştirilmiş Risale-i Nurlarda bulunmakta idi. 

 MÜSİAD yetkilileri ile Srilanka’ya yönelik yapılabilecek proje ve faaliyetler hakkında karşılıklı görüşemeler yapıldı.

 İstanbul’da bulunan yabancı öğrencilere yönelik yapılan hizmeti imaniye ile alakalı olan Risale-Nur sohbetlerine iştirak edildi.

24 Mayıs 2012 Amasya’ya geçildi. İlk olarak, misyonu; kendilerine emanet edilen okuyucuları, çok kültürlü dünya’da kendi öz değerlerine sahip çıkan, hem açık fikirli müstakim ilim adamı, hem manevi ilimlerle techiz edilmiş şuurlu fertler olarak hayata hazırlamak, başta ülkemiz olarak, tüm dünya’ya okuma ve okutma faaliyetlerinde öncü ve destek olmak olan Amasya Okuma Hizmetleri ziyaret edildi. Srilankalı heyet, burada  gençler için neler yapıldığını yetkililere sorduğunda aldıkları şu cevap onları çok düşündürdü ve kendileri de tasdik edercesine bu cevaba hak verdiler : 

Burada gençlere; Bediüzzaman Said  Nursi’nin, eserlerinde dile getirmiş olduğu gibi, hayata, çevreye ve dünyaya imanla bakınca her şeyin bir anlamının olduğunu gösteriyor ve anlatıyoruz.  Çünkü İmansız gözle bakınca ise her şey anlamını yitirip abesiyete dönüşmüş  oluyor. Gençlik, gelişen teknolojik aletlerle yalnızlaşmakta ve ümitsizliğe düşmekte. İşte Bediüzzaman Said  Nursi, tam bu noktada gençlere her şeye  mana-i harfi ile bakmasını öğretmek istemiştir. Ta ki onlar da imanla  hayatlarına mana katsınlar ve niçin yaşadıklarını bilsinler. Günümüzde gençlik bir çok nimete mazhar olduğu için hayata anlam verememekte, yalnızlığa ve ümitsizliğe düşmekte. İşte tam bu noktada Nursi, hayatın esas gayesinin  ebediyet olduğunu, ebedi değerler için çalışmak gerektiğini, imanın  esaslarını isbat ederek kainata mana-i harfi nazariyle bakmasını  öğretmektedir. Bediüzzaman Said Nursi’de yeis yoktur, ümit vardır. İşte biz burada gençlere bunları anlatmakta ve de üniversiteye hazırlanmalarına yardımcı olmaktayız.

Daha sonra heyetimiz Amasya Belediye Başkanı ile görüşme yaparak kendisine; İki ülke arasında Sri Lanka-Türkiye Dostluk Derneği kurma çalışmalarının devam ettiğini söylediler.Belediye Başkanı ÖZDEMİR de iki ülke arasında dostluğu başlatan dernek üyelerine teşekkür ederek, ikili görüşme ve teşebbüslerden olumlu neticeler elde edilmesi temennisinde bulundu.

Amasya’da Dernek bünyesinde olan şefkat hizmetleri faaliyetleri içerisinde yer alan küçükler mevlevi ekibi misafirlere unutamayacakları bir mevlevi sunumunda bulundular. 

Tavuk yetiştiriciliği ile ilgilenen Fazıl Abimiz ile beraber heyet Kozlu Yumurta ile ticari manada görüşmelerde bulundu. 

 26-28 Mayıs tarihleri arasında sırasıyla Ankara, Eskişehir ve Bursa ziyaretleri gerçekleştirildi. Buralarda hayatın esas  gayesinin  ebediyet olduğunu, ebedi değerler için çalışmak gerektiğini, imanın  esaslarını isbat ederek kainata mana-i harfi nazariyle bakmasını  öğreten Risale-i Nur sohbetlerine katılımlar gerçekleştirildi. Bu sohbetlerde ve organizasyonlarda Srilanka’dan da yer yer bahsedildi.

 Srilankalı heyeti Ülkemizden uğurlarken şu ifadeleri dikkat çekici idi: Cenab-ı Hak bizlere inşaallah 100 yaşına kadar yaşamamızı nasip ederde bizlerde hizmeti imaniye için çalışırız ve enerjimizi bu yolda sarf ederiz. Çünkü Türkiye’de gezdiğimiz yerlerde gördük ki; yediden yetmişe kadar hizmeti imaniye için çalışanlar herşeyleri ile bu yolda canı gönülden gayret sarfetmekteler ve çalışmaktalar. Bizim bu konuda daha çok çalımamız gerekiyor ama inşaallah dualarınızla bunlarda olacak ve Srilankamızda bu hakikatleri öğrenecekler ve anlayacaklar. Anladık ki gençler ve gelecekleri için yeis yok ümit var inşaallah…

Bu 10 günlük gezi neticesinde, inşaallah 2012 yılı Eylül ayından sonra Srilanka’da üniversite gençlerinin kalabileceği ve hizmeti imaniye için gayret gösterenler için bir yer hazırlanması temennisi ve duası ile misafirlerimiz ülkelerine uğurlandılar…

Sonuç olarak Sri Lanka hizmet-i imaniye için gayet müsbet bir ortam içeriyor. İnşaallah dualarınızla güzel ve hayırlı neticelere ulaşılacaktır…

amasyaader.org.tr

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: