Su hayattır… İki bardak su…

Mehmet Abidin Kartal

O, insanı bir damla sudan yarattı; insan ise Allah’a apaçık bir düşman kesiliverdi. (Nahl Suresi 4. Ayet)

Bütün canlıların ve insanın hayatı su ile devam eder. Hayatın kaynağı sudur. Su hayattır. Su nimettir. Su berekettir. Su emanettir. Su temizliktir.  Dünyada insandan başka hiçbir canlı suyu israf etmez. Suyu israf eden yalnız insandır. Asrımızın hastalığı israftır. Ne suyu ne de hayatı israf etmeye hakkımız yoktur.

Araştırmalar suyun bütün  fiziksel ve kimyasal özelliklerinin, insan hayatı için özel olarak yaratıldığını göstermektedir. İnsan hayatı  için özel olarak yaratılmış olan dünya, canlı ve insan hayatının devamı için  suyla canlandırılmıştır. Allah, suyla bize hayat vermiş, yediğimiz her türlü besini suyla topraktan bitirmiştir. Dünya üzerindeki bütün canlıların hayatını sürdürebilmesi için gerekli iki temel unsur bulunmaktadır; oksijen ve su.

 “Sizin için gökten su indiren O’dur. Ondan hem kendiniz için içecek su hem de hayvanlarınıza yedireceğiniz bitkiler verir.  Allah o su ile size ekin, zeytin, hurma, üzüm ve daha türlü türlü ürünler de bitirir. İşte bunda düşünen bir topluluk için büyük ibret vardır. ” (Nahl Suresi, 10-11) Su Memur-u İlahidir.

“Şimdi bak çeşmelere, çaylara, ırmaklara: Yerden, dağlardan kaynamaları tesadüfî değildir…” (Sözler, Otuz Üçüncü Söz, Yirminci Pencere.)

Japon araştırmacı Profesör Masaru Emoto  su ile ilgili yaptığı deneylerin sonunda elde ettiği bilgileri, tespitleri  “Suyun  Gizli Mesajı” başlıklı eserinde yayınlamıştır.

Kitabın arka kapak yazısı:

Suyun Gizli Mesajı, uluslararası üne sahip Japon araştırmacı Masaru Emoto”nun bütün dünyada büyük yankı uyandıran su kristalleri fotoğraflarını içeren sıra dışı kitabı. Su moleküllerin düşüncelerimizden, duygularımızdan ve kullandığımız kelimelerden etkilendiğini bulgulayan Dr. Emoto, suyun, söylenen sözlere, hissedilen duygulara, gösterilen görüntülere ve dinletilen müziğe göre nasıl bir değişim gösterdiğini birbirinden muhteşem su kristali fotoğraflarıyla gözler önüne seriyor. Hem dünyamız hem de bizler büyük ölçüde sudan oluştuğumuz için suyun mesajı hepimizin bireysel sağlığı, doğanın yenilenmesi ve dünya barışı açısından muazzam bir önem taşıyor.

Depremden hemen önce ve hemen sonra yeraltı sularından aldığı numunelerdeki kristal oluşumlarını inceleyen Dr. Emoto, bu verilerin biriktirilmesi durumunda, su kristali teknolojisinin depremleri önceden tespit etmekte kullanılabileceğini de ortaya koyuyor.

”Yüzyıllar boyunca, insanlık, yeryüzünden sürekli çaldı ve her seferinde geride çok daha kirli bir dünya bıraktı. Ama şimdi su bizimle konuşuyor; su kristalleri aracılığıyla, bilmemiz gerekenleri bize söylüyor. Bugünden itibaren yepyeni bir tarih biçimlendirmeliyiz. Su, kendimize nasıl bir yön belirlediğimizi büyük bir dikkatle izliyor ve kayda geçiriyor. Benim tek arzum, suyun bütün insanlığa verdiği mesajın herkesçe duyulması ve özümsenmesi.”

Prof. Emoto şöyle diyor:

“Suyun bizlere önemli mesajı vardır. Su bizlere kendimize daha derin bakmamızı söyler. Su, bizlere iyiyi ve kötüyü, çirkinliği ve güzelliği anlatır. Su duayı idrak ederken, saygısızlıktan nefret eder. Su sadece iyi ve kötü ameli değil, hatta olumlu ve olumsuz düşünceleri de ayırt eder ve yine hepsine akıllı bir şekilde tepki verir.”

Japon bilim adamının bir başka ilginç bulgusu, duaların su moleküllerini hemen etkilemesidir. Prof. Emoto duanın her şeyi güzelleştirdiği ve su da bunlardan biri olduğu sonucuna ulaştığını ifade ediyor. Kendisi bu konuda şöyle diyor:

“Kuran-ı Kerim’de yer alan ve Müslümanların su içmeden veya yemek yemeden veya uyumadan önce dile getirdiği besmele, su kristalleri üzerinde müthiş etki yapıyor. Besmele çekildiğinde su kristalleri üzerinde acayip değişimler yaşanıyor ve hepsi daha da güzelleşiyor. Bu yüzden neden İslam’da su içmeden önce besmele çekilmesinin tavsiye edildiği daha iyi anlaşılıyor.”

Zemzem suyunu da araştıran Prof. Emoto şöyle diyor:

“Zemzem suyu eşsizdir ve bu suyun kristal yapısı dünyadaki tüm sulardan farklıdır.”

Zemzem suyunu araştıran ve bu suyu dünyadaki diğer kaliteli sularla kıyaslayan Prof. Emoto, Zemzem suyunun özellikleri itibarı ile denediği tüm diğer sulardan farklı olduğu sonucuna varıyor. Örneğin güzel moleküler yapısı olan diğer sular olumsuz dalgalara veya durgunluğa maruz kaldığında o güzel moleküler yapısını kaybediyor. Ancak bu durum Zemzem suyu için asla geçerli değildir.

“Yeryüzündeki suların en hayırlısı Zemzem suyudur. Onda doyurucu bir gıda ve hastalıklara karşı şifa vardır. ” (Hadisi Şerif)

“Zemzem suyu yeryüzünün en iyi suyudur. Zemzem suyu her zaman tazedir ve asla kokmaz ve hastalıklara şifadır ve asla bu kuyu kurumaz.” Hz. Ali (ra) 

Yetişkin bir insanın vücut ağırlığının yaklaşık olarak %50-70’ini su meydana getirmektedir. Bir insanın günlük su ihtiyacı yaklaşık olarak 2500 ml kadardır. Hayatın devamı su ile mümkündür. Suyu genellikle bardak ile içeriz. Bütün servetinizi iki bardak suya verir misiniz?

 

 

İki bardak su                                        

Çok eski zamanlarda, zenginliği dünyaca bilinen  bir adam varmış. Adam zenginliğiyle  övünür ve gittiği her yere hazinesinden bir bölümünü götürür ve bunları sergilemekten büyük onur duyarmış.

Bu zengin adamın, güvendiği bir de bilge varmış. Günlerden bir gün bu Bilge kişiyle otururken şöyle bir soru sormuş:

“Sen ki göğün gizemine ermiş, bilime yön vermiş bir adamsın. İnsanlar, ister hükümdar denli güçlü, ister savaşçılar denli onurlu olsun, ayağına kapanır ağzından çıkacak bir sözü beklerler. Şimdi senin gibi Bilge bir adamın fikrini merak etmekteyim, benim servetim hakkında ne düşünüyorsun?”

Bilge bu soru karşısında, adamın gözlerine bakarak şu sözleri söylemiş:

“Diyelim ki, kızgın ve uçsuz bir çöldesiniz. Ölmemek için, size uzatacağım bir bardak suya servetinizin yarısını verir miydiniz?” Adam: “Verirdim tabii.” Bilge kişi: “Zaman geçti diyelim, susuzluğunuz arttı, size uzatacağım bir sonraki bardağa servetinizin öteki yarısını da verir miydiniz?” Zengin adam biraz düşünür ve ardından “Ölmemek için evet” demiş. Bunun üzerine Bilge kişi gülerek şu sözleri söylemiş:

“Madem öyle, o zaman övünmeyin. Çünkü sizin servetiniz yalnızca iki bardak sudur.”

Dünyanın en zengininin servetinin karşılığı iki bardak sudur.

Bir damla sudan yaratılan insanın, dünyada kibirlenmeye, malıyla mülküyle, zenginliğiyle övünmeye, güçlüyüm demeye hakkı yoktur.

Sonuçta zenginin de fakirinde servetinin karşılığı  iki bardak sudur.

İnsan eşittir iki bardak su.

Servetinin, zenginliğinin karşılığının  iki bardak su olduğundan habersiz insanlar ve toplumlar dünyayı bulaşık elleriyle kan gölüne çeviriyor. Vesselam…

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: