Tanzanya Medrese-i Nuriyesi Hizmet Vermeye Başladı

Dünya üzerinde bir çok yerde olduğu gibi özellikle Afrika ‘da da Bediüzzaman Said Nursi hazretlerinin Risale-i Nur eserleri giderek yayılmaya devam ediyor… Risale-i Nur hizmeti veren nur dershanelerinin sayısı giderek artıyor.

AFRİKA’NIN PARLAYAN YILDIZLARINDAN BİRİSİ KONUMUNDADIR

Afrika’da NUR hizmetleri her geçen gün artarak devam ederken , DoğuArikan’nın merkezi konumunda bulunan Tanzanya’danda müjdeli bir haber geldi. Geçtiğimiz ay Tanzanya’nın başkenti Darüsselam’da Nur Medresemiz açıldı.

Doğu Afrika’da Müslüman nüfusun yoğun olarak yaşadığı ülkerlerden birisi olan Tanzanya , konumu itibarı ile Doğu Afrika’nın ticaret merkezi olarak ön plana çıkmakta ve Doğu Afrika Birliğinin Merkezi burada bulunmaktadır. Bu kapsamda birçok Avrupa ve Dünya ülkesinin ilgisini çeken ülke Afrikanın parlayan yıldızlarından birisi konumundadır.

MÜSLÜMANLAR CİDDİ SIKINTI ALTINDA

Müslüman bir Devlet Başkanı tarafından idare edilen ülkede Müslüman nüfusu toplam nüfusun 1/3’ü kadar olduğu tahmin edilmektedir. Çeşitli Sünni Cemaatlerin ve Hintli Müslümanların bulunduğu ülkede Müslüman nüfus ciddi sıkıntılar altında bulunmakta ve çeşitli baskılar ile karşılaşmaktadır.

Birkaç senedir çeşitli vesileler ile ziyaret edilen ve hizmet zemini araştırılan Tanzanya’da geçtiğimiz Ağustos ayında bir Medrese kiralandı. Ankara ve Kütahya’nın Simav ilçesinin alakadar olduğu medresemizde Ankara’dan ve Simav’dan 1 er tane ehli hizmet kardeşimiz kalmakta ve burada Nur hizmetleri ile alakadar olmaktadır.

5000 KİŞİYE BROŞÜR DAĞITILDI

Tanzanya’da Anatolia Foundation adında birde vakıf kurularak buradaki tercüme , neşir ,kurban gibi hizmetlerimizin resmi bir organ tarafından yapılması planlanmaktadır. Bu organizasyonların ilki geçtiğimiz kurban bayramında vekalet yolu ile kurban faaliyeti olarak yapılmış ve Kondoa şehrinde kurban kesimi ve dağıtımı faaliyeti Anatolia Foundaion tarafından gerçekleştirilmiştir.Bu faaliyet esnasında Anatolia Foundation tarafından yerel dilde harılanmış Üstadımız Bediüzzaman Said Nursi’yi , Risale-i Nurları ve Vakfımızı tanıtan bir broşür yaklaşık 5000 kişiye ulaştırılmıştır.Şehirdeki yöneticilere, okul müdürlerine Swahili dilinde Risaleler hediye edilmiş ve çeşitli irtibatlar sağlanmıştır.

DÜNYANIN RİSALE-İ NURLARA OLAN İHTİYACI

Çok kısa zaman içerisinde gerek yerel halkın gerekse de orada yaşayan Türklerin teveccühü hizmetlerimizin kısa sürede inkişaf etmesine vesile olmaktadır. Darüsselam dershanemizde haftada iki gün derslerimiz olmakta, haftanın bir günü Türkçe bir günü de İngilizce ve Swahilice dersler yapılmaktadır.Derslerimize hem komşularımızdan hem üniversite talebe ve hocalarından hemde türk esnafımızdan birçok kişi iştirak etmektedir. Kısa zaman içerisindeki bu inkişaf Nurun himmetini ve bereketini bizlere bir kez daha göstermiş Dünyanın Risale-i Nurlara olan ihtiyacını anlamamıza bi rkez daha vesile olmuştur.İnşaallah Darüsselam Medresemiz kahraman nur talebelerinin yetişmesine vesile olacak ve Tanzanya’nın dört bir yanına bu hakikatler en kısa sürede yayılacaktır.

Son olarak Darüsselam medresemizde ehli hizmet olarak kalan Harun ve İsmail kardeşlerimizin selamlarını , dua isteklerini ve Tanzanya’ya davetlerini sizlere iletiyor.Binler selam ediyor , tüm kardeşlerimizden Dua talep ediyoruz.

Ecz. Ahmet KULAT
Simav/Kütahya

Risale Ajans

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: