Tayland Bangkok Nur Dersanesi Açıldı

Allah’ın, içinde İsmi’nin yükseltilmesine ve zikredilmesine izin verdiği evlerin içinde (Allah’ın nuru) vardır. Orada O’nu, sabah akşam tesbih ederler. (Nur Suresi-36.ayeti kerime)

Oniki sene önceydi Uzakdoğudan, Endonezyadan bir mektup dalga dalga bir hizmet şevki hasıl etmişti. O mektubun başlığı Uzakdoğu Nurdoğu oluyor idi. Evet işte bir kaç sene içerisinde, bir parça gecikme ile nihayet Bangkok’a medresemizi açmayı Rabbim nasib etti. Bu bir kaç senelik dönemde ise Rabbim Malezya başta olmak üzere, Endonezya’da mülk dersaneler, Japonya’da iki medresei nuriye ve Filipinlerde 16 medrese-i nuriye açmayı nasib etti.

3-4 ay kadar önce bir keşif seyahatına gelmiş, Bangkok merkezde bulunan onlarca camiyi ve islam merkezini ziyaret etmiştim. Sadece Bangkok’ ta beşyüzbin müslüman yaşıyor. Bu yarım milyonu aşkın nüfus ve 11 milyon Budist’e Nurlar muhakkak ulaştırılmalıydı. Bunun ilk adımlarından birisi bir Nur Medresesinin bu bölgede açılmasıydı, Rabbimiz kerem ve lütfu ile bunu bize ikram etti.

Sakarya Kültür Eğitim Vakfı sahabetinde dersanemizi dün itibariyle açtık. Filipinler Risale-i Nur Enstitüsünden Mühtedi bir vakıf kardeşimizde bu dersane-i nuriyede kalacak inşaallah.

İhlas-Nur Neşriyat daha evvelden Ramazan-İktisat-Şükür risalesini Tay dilinde neşretmiş. İnşaallah en yakın zamanda bu tercüme faaliyetlerine sürat vereceğiz.

Daha evvel bir kaç defa Nur sempozyumlarına iştirak eden hocamız Prof. Dr. İmtiyaz Yusuf’ ta Tayland’da, Assumption Universitesinde Öğretim üyesi, bu üniversiteye dersanemiz yürüme mesafesinde. Assumption Universitesi ile alakalı www.au.edu adresinden alakadar kardeşlerimiz malumat alabilirler.

Burada geldiğimiz günden bugüne kadar gerek dersanenin tutulmasında gerekse şehri tanıma ve müslümanlarla tanışma noktasında hertürlü yardımı bizden esirgemeyen ve günlerdir arabasıyla bizi dolaştıran Abdulvahap Anand amcamızı duaya vesile olsun diye yad edeyim.

Tayland hususunda kısa bazı malumatla mektubuma nihayet vereyim.
1-Hernekadar Tayland’da müslümanlar azınlık iseler de son bir kaç yıldır müslüman nüfusta hızlı bir artış sözkonusu, son istatistiklere göre yirmi sene öncesine göre müslüman nüfus tam iki kat artmış durumda. 3,5 milyondan 7 milyona ulaştığı söyleniyor.

2- Tayland müslümanları sünnidir ve Şafi mezhebini taklid ederler.

3- Müslümanların yoğun olduğu bölgeler güneyde ki Patani, Yala ve Narathiwat eyaletleridir.

4- Müslümanların 3/4’ü Malay ırkından geri kalan kısmı ise Çin, Hindistan, Pakistan ve Kamboçya gibi ülkelerdendirler.

5-2007 istatistiklerine göre Tayland’da 3494 cami var, 636’sı Patani bölgesinde. Bu camilerin %99’u Sunni müslümanların ibadethaneleridir.

Tayland’da hem ilk gelişimizde hem şimdi müşahede ettiğimiz husus buraya gelmekte çok geç kalmışız. Rabbim kısa zamanda tevfikini yar etsin. Heryerde olduğu gibi burada da nurlara azami ihtiyaç var.

Geçen geldiğimde beni hususi arabsıyla Cuma namazına götüren ev sahibesine Tayland’da müslüman olan budist var mı diye sorduğumda yanımda ki diğer bir genç tebessüm etmiş ve ben budisttim demişti.

Rabbim inşaallah hidayetiyle bu millete islam ile şerefyab olmayı nasib etsin.

Bu arada Tayland’ın kuzey bölgesinde Myanmar Mülteci Kampları vardır. Arakan Müslümanları bu bölgedeki üç kampa yerleştirilmişlerdir. Geçtiğimiz Ramazanda Çare Derneği evvela Ramazan yardımları yapmıştı bu sene ise Kurbanda hakikaten çok güzel bir organizasyon ile bu kamplardaki binlerce çocuğa bayramlık göndertmişlerdi. Bu kurbanda da kurbanlar kesti Çare Derneği bölgede. Burma Kurtuluş Ordusu Komutanı ve Müslümanlar mabeyninde sözü emir telakki edilen 80 yaşlarındaki Abdulmecid Amcamızda nezaret etti bu yardım faaliyetlerine. Bangkok’tan da şimdi bizimle alakadar olan Abdulvahap Amcamızda iştirak etmiş bu yardım faaliyetlerine ve yüzlerce adet Türk Bayrağı yapıp götürmüş bölgeye.

Velhasılılı kelam inşaallah ümitvarız. Yakın bir zamanda Rabbimiz Taylandın dört bir tarafında bu hizmetleri neşvü nema edecek. Senelerce evvel Ömer Yılmaz abimiz Malezyadan Patani bölgesine Nurları götürmüştü, bu sene Filipinlerden Mahmut Abi Taylandın kuzeyine Nurları götürdü ve şimdi bizler Bangkokta dersanemizi açıyoruz. Bu ekilen Nur tohumları Uzakdoğuyu Nurdoğu yapacak inşaallah.

Türkiye’den irtibat etmek isteyen abilerimiz Sakarya Kültür Eğitim Vakfı ile irtibata geçebilirler.

Abdulveli, Ertan, Sorgun, Sudlu, Yigit, Muhammed Riza
Tayland Bangkok Medresei Nuriyesi

Risale Haber

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: