Teröre karşı İslam ittifakı Kuruldu

Suudi Arabistan liderliğinde, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 34 ülke ‘Teröre Karşı İslam İttifakı’ adıyla yeni bir koalisyon kurdu. Suudi Savunma Bakanı Muhammed, askeri ittifakın sadece IŞİD’le değil tüm ‘terörist’ gruplarla savaşacağını söyledi.
Suudi Arabistan, teröre karşı savaşmak için Türkiye, Katar, Filistin, Mısır, Pakistan, Malezya, Bangladeş, Tunus, Ürdün ve Fas’ın da dahil olduğu yeni bir askeri koalisyonun kurulduğunu açıkladı. ‘Teröre karşı İslam İttifakı’ adlı koalisyonda Arap ülkeleri dışında Afrika’dan, Asya’dan ülkeler de var. Tüm ülkeler aynı zamanda Cidde merkezli İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üyesi.
prens selmanKoalisyonu, Suudi Kralı’nın oğlu ve 2 numaralı veliaht olan Suudi Savunma Bakanı Prens Muhammed bin Selman, Riyad’da bir basın toplantısıyla duyurdu. Bakan, mart ayından beri hava saldırıları düzenledikleri Yemen’de ateşkesi açıkladıkları, İsviçre’de görüşmelerin başladığı gün yaptı.

Koalisyon ülkelerinin bayraklarının önünde konuşan Selman, koalisyonun sadece IŞİD’le değil tüm ‘terörist’ gruplarla savaşacağını söyleyerek “Koalisyon, önce İslam dünyasına zarar veren şimdi de uluslararası toplumu tümüyle etkileyen bu hastalıkla (aşırıcılık) mücadelede teyakkuzundan gelmektedir.

İslam dünyasının pek çok kısmında terörle mücadele çabalarını desteklemek ve koordine etmek için Riyad’da bir operasyon merkezi olacak. Suriye ve Irak’taki operasyonlarla uluslararası bir koordinasyon olacak. Operasyonları, bu iki ülkedeki meşru yönetim ve uluslararası toplumla koordine olmadan yapamayız” dedi.

Merkez Riyad
Terörle mücadele kapsamında Irak, Suriye, Libya, Mısır ve Afganistan’da düzenlenecek operasyonlar, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da kurulacak merkezden yönetilecek. Yetkililer, oluşturulacak ittifakın asker sayısı ve hangi ülkeden ne boyutta katılım olacağına dair detayların önümüzdeki günlerde yapılacak toplantılarda belirlenebileceğini söylediler.
Suudi Dışişleri Bakanı Adil El-Cubeyr, Paris’te yaptığı açıklamada terörle mücadele ittifakının istihbarat paylaşımı yapayacağını, eğit-donat desteği vereceği, gerekirse IŞİD’e karşı savaşa güç yollayacağını söyledi.
Suudi devlet ajansı SPA’da ortak açıklamada koalisyonun, ‘şekli, mezhebi ve ismi ne olursa olsun yeryüzünde fitne ve fesat çıkaran, insanları korkutan ve öldüren silahlı terör örgütlerine karşı oluşturulduğu’ belirtildi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu: “Doğru yönde atılmış bir adım”
Türkiye koalisyonda aynı zamanda NATO müttefiki olan tek ülke. Başbakan Davutoğlu da Türkiye’nin koalisyona katılımını doğruladı. Davutoğlu, dün Bulgaristan’a hareketinden önce konuyla ilgili soruya, “Suudi Arabistan’dan böyle bir toplantı, geniş kapsamlı birliktelik için bir davet geldiğinde, olumlu baktığımızı söyledik.

Teröre karşı İslam ülkelerinin birlikte bir ses vermeleri, terörle İslamı özdeşleştirme çabası içinde olanlara verilecek en iyi cevaptır. İslam ülkeleri arasında yürütülen bu çaba doğru yönde atılmış bir adımdır” yanıtını verdi. Davutoğlu, Türkiye’nin bu ittifaka ne boyutta katkı verebileceğine dair ayrıntıya ise girmedi.

ABD’den destek verdi Rusya ise beklemede
ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Suudi Arabistan merkezli yeni oluşturulan askeri ittifakla ilgili “Bu koalisyon açısından Suudi Arabistan’ın planında ne olduğu konusunda daha fazlasını öğrenmek istiyoruz. Fakat genel olarak bizim Sünni Arap ülkelerinin IŞİD’e karşı daha fazla mücadelede daha fazla katkı olarak bir süredir talep ettiğimiz şeylerle uyumlu görünüyor” dedi.
Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, IŞİD karşıtlarının organize olmasından memnuniyet duyacaklarını belirterek “Ancak Viyana görüşmelerinin bir parçası olarak IŞİD’e karşı savaşan tüm ülkelerin İran ve Çin dahil koalisyonda olması gerekiyor” yorumunda bulundu.
Rusya Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Aşırılıkla mücadelede güç birliği yapılmasını olumlu değerlendiriyoruz ama ittifakın amacını ve katılımcılarını analiz etmemiz gerek” dedi.
İslam İşbirliği Teşkilatı, 34 İslam ülkesinin teröre karşı koalisyon oluşturmasını memnuniyetle karşıladı.
Suriye Meclis Başkanı Halid Abud, Riyad’ın açıkça terörü desteklediğini ve bu nedenle bu ittifakın etkisiz kalacağını belirterek “Bu inisiyatif daha başarılı olabilir ancak uzun vadede işe yaramayacaktır” dedi.

 Koalisyonda Suriye ,İran ve Irak yok
Koalisyonda Sünni ülkelerin ağırlığı dikkat çekerken IŞİD’in büyük topraklar ele geçirdiği Irak ve Suriye dahil değil. Suudi Arabistan’ın bölgedeki en büyük rakibi Şii İran da koalisyonda yok. Afganistan da öyle. Suriye’de muhalifleri destekleyip silah yardımı yapan S. Arabistan, geçen yıl Körfez ülkeleriyle birlikte ABD liderliğindeki koalisyona katılarak Suriye’de IŞİD’e karşı hava saldırıları düzenlemeye başlamıştı.

Suriye Devlet Başkanı Esad’ın gitmesinde ısrarcı olmaya devam eden, İran ve Suriye tarafından terörist grupları desteklemekle suçlanan Suudi Arabistan, geçen hafta Riyad’da Suriyeli muhalifler arasında görüşmelere ev sahipliği yaptı. Analistler koalisyonun etkili olup olmayacağını konuşmak için erken olduğunu, Riyad’ın bölgedeki liderlik rolünü kazanma hedefinde olduğunu söylüyor.

Avrupa Dış İlişkiler Konseyi’nden Adam Baron, “Ne olursa olsun koalisyon kurulması güçlü sembolik bir yumruk. Açıklama bazı açılardan bir sürpriz olsa da Suudi Kralı Selman ve oğlunun daha büyük ve agresif politikasıyla örtüşüyor” dedi.

Özel birlik yollayabiliriz
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adel el-Cubeyir, Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn’in Suriye’ye IŞİD’e karşı savaşmaları için özel kuvvetler gönderebileceğini söyledi. Cubeyir, konu hakkındaki görüşmelerin sürdüğünü de sözlerine ekledi.
34 Ülke katıldı
“S. Arabistan, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri, Pakistan, Bahreyn, Bangladeş, Benin, Türkiye, Çad, Togo, Tunus, Cibuti, Senegal, Sudan, Sierra Leone, Somali, Gabon, Gine, Filistin, Komorlar Federal İslam Cumhuriyeti, Katar, Fildişi Sahili, Kuveyt, Lübnan, Libya, Maldivler Cumhuriyeti, Mali, Malezya, Mısır, Fas, Moritanya, Nijer, Nijerya ve Yemen.”
Risale Ajans

1 tane yorum yapılmış

 1. Yusuf Yaman dedi ki:

  KUZEY VE GÜNEY MÜSLÜMANLIĞI AYIRIMI?!
  Ünlü İngiliz tarihçisi Arnold J.Toynbee/1889/1970/,Kuzey ve Güney Müslümanlığı üzerinde durarak Batıyı uyarmıştı.
  Güney Müslümanlığı olarak tanımladığı Suudi Arabistan,-Kahire eksenindeki Müslümanlığı Batı Uygarlığı için bir tehlike olmaktan çıkmıştır. Çünkü Güney Müslümanlığı uzun süre emperyalist Hıristiyan devletlerin yönetimi altında kalarak yozlaştırılmıştır.
  Kuzey Müslümanlığı, Buhara-Semerkant-İstanbul eksenindeki İslam anlayışı mutlaka kontrol altına alınması gerekir”Demişti.

  KUZEY MÜSLÜMANLIĞI TÜRK COĞRAFYASINI KAPSAMAKTADIR. BUNA TÜRK MÜSLÜMANLIĞI DA DENİR.

  Arnold J.Toynbee:”TÜRK TARİHİNİN GELECEĞİ İÇİN İKİ YOL GÖRÜNMEKTEDİR:
  1-Batıya yönelmenin bedelini küçük dozajlarla ödemeyi sürdüreceklerdir.
  2-Batının kendilerini yok etmemesi için bütün içtenlikle kuvvet ve ruhlarını kullanarak kendilerini koruyacaklardır.
  Dünya, Batı ve İslam. S.30.
  Ülkemiz de, Günümüz idarecilerinin okullardaki eğitim programlarını güney Müslümanlığına yönelik değişiklikler yapmaları, akla uygun görülmemektedir. İnsanımızı güney Müslümanlığına yönlendirirlerken dikkatli olmak zorundadırlar. Anadolu Erenlerinin Müslümanlığın Dünyaya yayılmasında ki katkılarını unutmamak gerekiyor. Allah: “aklını kullanmayanın üzerine pislik korum” diyor.
  Anadolu İnsanı; aklını kullanarak, Gönlünü aklıyla birleştirerek süper işler başarmak için gereken iradeye, gönül birliğine ve vicdani adalet terazisine sahiptir. İnanıp, iyi güzel, faydalı ve kalıcı işler yapmak için gereken her şeye sahiptir. Dünya barışının sağlanması, Er ya da geç Atatürk Türkiye’si tarafından sağlanacaktır. Muhtemeldir ki bu bir Anadolu Anası tarafından sağlanacaktır.
  Allah doğru olanların yanındadır!

  Güney Müslümanlığı (ARAP Coğrafyası)nda din in şekilciliği, din’in Özü’nün önüne geçmiştir. Akıl ve gönül birliği görülmez. Sonradan eski örfe dönme temayülü göstermiş ve maddiyatı önde tutarak, manayı unutturmuştur.
  Günümüzde, Müslüman Coğrafyasındaki olayların sebebi bu din’in manasının unutturulmasıdır. Allah her şeyi görüyor. Biliyor.
  Ayrıca dinde ayrılmalara sebep olan Mezhepçilik de, eklenerek insanların birbirini öldürmelerine sebep olunması, Allah’a isyandır.
  Kuran’ın iniş sırasının değiştirilmesi Allah’a isyandır. Ayrıca bu iniş sırasının değiştirilmesi insanlarımızın Kuran’dan faydalanmalarını zorlaştırılmıştır. Hidayet’in gizlenmesi diğer bir Allah’a isyandır.
  Allah ıslah etsin.
  ”Şüphesiz mescitler Allah’ındır. Öyleyse oralarda Allah’a yalvarırken Allah ile beraber başkasına yalvarmayın!”Cin/18. Denmesine rağmen
  Allah’a eş koşmalar devam etmektedir.
  Allah ıslah etsin.

  Yusuf YAMAN

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: