Tükürdüm!

Geçenlerde, işten eve doğru giderken, hiç karşılaşmak istemeyeceğim bir manzara ile karşılaştım.

Yolun kenarındaki bankta oturmuş, rezilliklerini, akılsız birer hayvan gibi, arsızca, namussuzca ve şerefsizce, ulu orta icra eden iki insan müsveddesi ile karşılaştım.

Onların o hâli beni kızdırdı, hiddete getirdi ve normalde hiç yapmadığım ve yapmayacağım bir şeyi yaptım;

Hizalarında duraksayıp yere tükürdüm!

Yere tükürdüm ama tükürüğüm yere değil, onların aldıkları edebe, olmayan arlarınaydı.

Tükürmemle o arsız insan müsveddeleri ile göz göze geldim, diyecek bir şey bulamamış olacaklar ki oturdukları banktan kalkıp, defolup gittiler.

Yere tükürmek yerine, yüzümü çevirip, buğz ederek, uzaklaşıp gidebilirdim ama önlerinden aileler ve bir sürü insan geçmesine rağmen namussuzluklarını, şerefsizliklerini, hayâsızlıklarını aşikâr bir şekilde ilan ve icra etmeleri, bana, bunu yaptırdı.

İçine düştükleri haram bataklığından ve içinde bulundukları fitneden kurtulmaları için onlara dua etmem ve acımam gerekirken, o anki hissiyatım ve o an aklıma gelen, Üstad Bediüzzaman Said Nursi (r.a.) hazretlerinin “tükürün zâlimlerin o hayâsız yüzüne!” ifadesine dayanarak, bu hayâsız yaratıkların yaptıklarını apaçık bir zulüm olarak gördüğüm için böyle yaptım.

Sizce ben böyle yapmakla doğru olanı mı yaptım; yoksa böyle yapmakla hata mı ettim?

Siz olsanız ne yapardınız?

Selam ve dua ile…

 

Halil İbrahim DEDE – Facebook

01/03/2016 – Çorlu

3 tane yorum yapılmış

  1. Adem Nas dedi ki:

    Acizane….
    Onlara sözle ikaz yerine, Yüzlerine degil de Yere Tükürmen, onlara büyük bir ders ve kendilerini sorgulamalarına vesile olur inşaallah. Onlara bağırabilir veya yüzlerine de tükürebilirdin. Yani Nefsi ve menfi hareket yerine… yalnız Allah için yaptıklarının tükürüke layık olduğunu gösterdin bence… o anda ve durumda onlara sözlü nasihat uygun pek de uygun olmazdı galiba…
    Cenab-ı Hak Takva hassasiyetimizi ziyadeleştirsin. Amin

  2. BHDR dedi ki:

    Ben dua ederdim üzülürdüm insanoğlu hataya meyillidir kaldı ki böyle bir devirde!!! Ana baba ne kadar doğruyu anlattı onlara ne kadar kolladılar haramdan Kuran dan öğütlediler mi? Ben açıkçası bu zamanın fitnelerini anne babalarda buluyorum. Eğitim yeri evken minicik daha konuşmayı yeni çözmüş hatta çözememiş çocuklarını kreşlere ana okullarına (!) Gönderen ana babalarda buluyorum suçu. Tükürülmesi gereken onlar çocukları değil. Kalpler Allah ın elinde dua edelim İnşaAllah altın gibi bir nesil gelir ümidimizi kaybetmeyelim elimizden gelen herşeyi yapalım. Taktir Allah ın…

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: