Türk gönüllüler, Kenya ve Somalili yetimleri sevindirdi!

Türkiye’den yapılan kurban bağışlarını dağıtmak üzere Kenya’ya gelen yardım gönüllüleri, Somalili yetim çocukları bayramda mutlu etti. Yüzlerce çocuğun bulunduğu yetimhaneye kurban eti ulaştıran gönüllüler, yanlarında getirdikleri bayramlık elbise ve şekerleri dağıtarak çocukları sevindirdi.

Açlık ve yoksullukla boğuşan Afrika insanına yardım için yola çıkan dernek ve vakıf gönüllüleri, bağışlanan kurbanların kesimine ve dağıtımına bayramın üçüncü günü de devam ediyor. Türkiye, Almanya ve Belçika’dan gelen Kimse Yok Mu Derneği gönüllüleri, yüz binlerce Somalilinin gıda bulabilmek için sığındığı Kenya’daki Dadaab Kampı’nda deve keserek insanlara kurban eti dağıtıyor. Ayrıca kampın bağlı bulunduğu ve çoğunluğu Müslümanlardan oluşan Garassi şehrinde kesilen sığırların etleri, zor koşullarda yaşayan insanlara ulaştırılıyor.

Gönüllüler, yetim çocukları da unutmadı. Pakistanlı hayırsever tarafından kurulan, ailelerini iç savaşta ve hastalık sonucu kaybeden yetim çocukların kaldığı Genç Müslüman isimli yetimhaneyi ziyaret eden gönüllüler, yetim çocuklar için kurban eti verdi. Yetimhaneye para yardımında da bulunan gönüllüler, çocuklara bayramlık elbise ve şeker dağıttı.

Yetimhanenin müdürü Abdis Saloom Sheikh, Türkiye’den gönderilen yardımların yetim çocukları mutlu ettiğini söyledi. Üç kısımdan oluşan yetimhanede kalan çocukların ihtiyaçlarının hayırseverlerin yardımlarıyla karşılandığını anlatan Sheikh, “Yetimhanede 300 çocuk bulunuyor. Yemek ve giyimde sıkıntımız yok. Hayırseverler ihtiyaçları karşılıyor. Türkiye’den çok yardım geliyor. Bayramda yardım gönderenlerden Allah razı olsun. Yetimler çok mutlu oldular. Onlara çok dua ediyoruz.” dedi.

Anne ve babasını 12 yıl önce iç savaşta kaybeden Abdurrahim Abdullah ise 8 yıldır yetimhanede bulunduğunu belirtti. Yetimhanede bir de kardeşinin bulunduğunu ifade eden Abdullah, şunları söyledi: “Anne ve babamız iç savaşta ölünce 6 kardeş dağıldık. Dört kardeşimi akrabalarım aldı. Ben ve bir kardeşim yetimhanede kalıyoruz. Bayramda getirilen yardımlar hepimizi sevindirdi.

CİHAN

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: