Türkiye Avrupa’da İslam Üssü Kuracak!

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez AB nezninde diğer dinleri temsil eden teşkilatların olduğunu fakat İslam dinin temsil eden bir teşkilatın olmadığını ve eksikliğin üzüntüsünü yaşadıklarını dile getirdi.

avrupada islam üssü mehmet görmezProf. Dr. Brüksel’de İslam’ı ve Müslümanları temsil eden bir kuruluşun olması son derece önem arzediyor dedi.

BÜTÜN İSLAM ÜLKELERİNDE MÜFTÜLER YER ALACAK

Görmez konuşmasına şu şekilde devam etti:

İslam’ı ve Müslümanları temsil eden bir üst kuruluşun oluşması için çabamız. Yapılması planlanan İslam merkezinde klasik ve modern mimariden yararlanılarak inşa edilecek. Merkeze başta büyük bir cami yapılması planlanırken aynı zamanda içinde kütüphane, konferans salonu, konaklama yerleri, müftü odaları da yer alacak. Merkezde bütün İslam ülkelerinden müftüler yer alacak. Bu müftüler özellikle üniversite mezunu, hafız, 2 ve daha fazla dil bilen kişilerden seçilecek.”

Mabetsiz şehirler oluştu

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, halkın yüzde 25′inin köylerde, yüzde 75′inin şehirlerde yaşadığını belirterek, ‘Peki, 85 bin camimizin dağılımı nasıl? Tam tersi, camilerin yüzde 75′i köylerde, yüzde 25′i şehirlerde. Dolayısıyla insanımızın, nüfusumuzun oranına göre bir cami yapılanmamız yok. Pek çok şehirler kuruldu, çok hızlı şehirleşmeler yaşadık ama pek çok mabetsiz şehirler oluştu’ dedi. Türkiye genelinde 14 bin 314 cami derneği bulunduğunu bildiren Görmez, camilerin toplu yaşamın dışına çıkarıldığını vurgulayarak, ‘Camilerimiz hayatın dışına itildi, halbuki bizim medeniyetimiz camileri hayatın merkezine alan bir medeniyettir’ dedi. Cami dernekleri tek boyutlu olmaktan çıkarılmalı diyen Görmez, ‘Her cami derneği bir sivil toplum örgütüne dönüşmeli’ değerlendirmesinde bulundu. Görmez, camilerin sıkıntılarına değinerek, camilerin 24 saat açık kalması, güvenlik ve depreme dayanıklılığın sağlanması, temizlik, engellilerin ve kadınların camilere rağbetinin sağlanması konusunda çalışma yapacaklarını belirtti.

Kaynak: Risale Ajans/Yeni Şafak

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: