Türkiye Myanmar Müslümanlarına Sahip Çıkıyor!

Uluslararası kamuoyunun gözleri önünde, Arakan Müslümanlarına yönelik sergilenen vahşete Türkiyeli vatandaşlar kayıtsız kalmadı. Birçok dernek ve sivil toplum örgütleri ile Myanmar Müslümanları için Bangladeş ve Tayland sınırlarında bulunan mülteci kamplarına yardımlar ulaştırılıyor. Myanmar sınır köyleri ve ormanlarına da gizlice yardımlar götürülüyor.

Myanmarlı Müslüman Mültecilerin Dramı;

Arakan’dan can havliyle nehirden güçlükle Bangladeş’e kaçıp canlarını kurtarabilenler aslında kaçıştan sonra kendilerini bekleyen kimsesizliği, yokluğu ve yoksulluğu da biliyorlar. Tıpkı Myanmar – Tayland sınırında sarp dağları aşarak Tayland’a sığınmaya çalışan diğer Rohingyalılar gibi. Onları da ayrı bir yokluk bekliyor. Birleşmiş Milletlerin destek verdiği Tayland – Myanmar sınırında bulunan 15.000 nüfuslu Mülteci Kampı geçtiğimiz ay tamamen yanmış. Sosyal medya henüz bu bölgeye ve bölgede yaşananlara ulaşamamış durumda!

Birleşmiş Milletler tarafından kayıt altına alınan mülteciler Myanmar – Tayland sınırında ki kamplarda barınma imkânı bulabilirken, sınırın ötesinde Birleşmiş Milletler, diğer ülkeler ve sivil toplum örgütlerince tanınmayan, ulaşılamayan ve kayıt altına alınmayan Karen ve Rohingyalı 5.000 mülteci bulunduğu söylenmektedir.

Çare Gönüllüleri bu zulme kayıtsız kalmadı!

Erzak kamyonumuz akşam saat 7.30 sularında yüklendi. Mae Sot’dan 86 km kuzeye, Myanmar sınırına gidiyoruz. Müslüman kardeşlerimize yardım ediyoruz.

Çare Derneği olarak Myanmar’da yaşayan ve etnik kırıma maruz kalan Rohingya, Karen, Burma (Myanmar) ve Kashin Müslümanlarına gönderdiğiniz yardımları bölgeye ulaştırıyor.

Kötü koşullarda, yoksunluk içinde olan fakat Mülteci Kamplarında barınan Karen ve Rohingyalı Müslümanlar aldıkları yardımları sınırın ötesinde ki çaresiz mültecilere gizlice ulaştırmaktadırlar.

Mülteci Kampı Gençlik Lideri gelen yardımların yarısını dağları aşarak sınırın ötesinde zulümden kaçan ve orman içinde gizlenen Rohingyalı’lara ulaştırdıklarını söyledi. Üç ay önce tamamen yanan kampta kalan mültecilerin fedakârlığı; ders alınacak bir dayanışma ve paylaşım!

Mahmut Derindağ
Çare Yardımlaşma Ve Kalkınma Derneği
02163283234
www.care.org.tr
Tayland – Burma

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: