Türkiye’nin en büyük İmam-Hatip Lisesi açılıyor

imam hatipBaşakşehir sakinleri tarafından yoğun ilgisiyle karşılanan ve temelleri 2013 de atılarak 9 ayda tamamlanan ‘M. Emin Saraç İmam Hatip Lisesi’ Başakşehir 1.Etap’da yer alıyor. Bu sene 408 öğrenci kontenjanı bulunan okulda 2.500 öğrenci aynı anda eğitim görebilecek. 24 kişilik sınıflarda teknolojinin tüm imkanlarından da yararlanabileceği Okulun, Ortaöğretim bölümüne kayıtlar adrese dayalı olarak yapıldı. Başak ve Başakşehir Mahalleleri’nde ikamet eden öğrenciler kayıt yaptırabildiği okulun Lise bölümüne ise SBS’de yeterli puanı alan öğrenciler alındı.

Öğrenciler, e-kütüphaneye bağlanarak bilgiye ulaşacaklar

Geniş bir kütüphaneye sahip olan Anadolu İmam Hatip Lisesi, e-kütüphane özelliğini de bünyesinde barındıracak. Öğrenciler, mevcut bilgisayar odalarından e-kütüphaneye bağlanarak bilgiye rahatlıkla ulaşabilecek. Okul bünyesinde yer alan yabancı dil odaları da her öğrenciye birebir yabancı dil öğrenme imkanı sunacak. Öğrenciler tek kişilik kabinlerde entegre bilgisayar ve ses sitemine sahip olacaklar. Başakşehir Anadolu İmam Hatip Lisesi aynı zamanda bir kültür merkezi gibi de kullanılarak, öğrencilere sosyal bir paylaşım ortamı da sunacak.

Cep sinemalı imam hatip lisesi

Başakşehir Anadolu İmam Hatip Lisesi, birçok ilklerinin yanında bünyesinde 4 cep sineması ile de öne çıkıyor. 2’si ortaokul, 2’si de lise bloğunda inşa edilecek cep sinemalarında 100 öğrenci etkinlikleri aynı anda takip edebilecek. Etkinlikler projeksiyonla sinema perdesine yansıtılarak izlenebilecek. Cep sinemalarında öğrenciler film haricinde dersleri ile ilgili görselleri de izleme imkanına sahip olacak.

800 kişilik konferans salonu

Başakşehir Anadolu İmam Hatip Lisesi donanımı ile kendi öğrencilerine kültürel bir ortam sunarken aynı zamanda Başakşehir’in sosyal hayatını da hareketlendirecek. Eğitim kompleksindeki 800 kişilik konferans salonunda, 200 m2’lik sahne de mevcut. Ses sitemi, teknik alt yapısı ile konser, tiyatro ve farklı gösterimlere uygun olarak dizayn edilecek olan salon 1.000 m2. Ortaokul binası içinde yer alan 375 m2’lik ikinci konferans salonunda ise aynı anda 290 kişi etkinlikleri izleyebilecek. Her iki salon da öğrenciler yanında tüm ilçeye hizmet verecek.

Fuaye alanları sergilere açık

Başakşehir Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin farklı noktalarına konuşlandırılan fuaye alanları okulda düzenlenecek sergiler için kullanılarak, öğrencilerin kültür-sanat yaşamına önemli katkılar sağlayacak. Komplekste, mescit alanındaki 600 m2’lik fuaye alanının yanında, 180 ve 130 m2’lik iki yan fuayeler ile 180m2’lik iki yan fuaye alanı ve 235 m2’lik fuaye sergi alanı olmak üzere dört sergi alanı da mevcut.

Erişilebilir bir kompleks

Öğrencilerin yatılı olarak eğitimlerine devam etmelerine olanak sağlayan yurt bloğunda engelli öğrenciler için de her şey düşünülmüş. Okul, engelli erişilebilir standartlarına uygun olarak inşa ediliyor. Eğitim kompleksinin her yerinde engelli öğrenciler her hangi bir yardım almadan özgürce hareket edebilecek.

Çok özel yurdu olacak

Başakşehir Anadolu İHL’nin 6 yatakhane katından oluşan öğrenci yurdu bloğunda 66 oda bulunuyor. 4 kişilik odalara sahip yurtta aynı anda 265 öğrenci kalabiliyor. Yurt bloğunda, engelli öğrenciler için özel olarak dizayn edilmiş 30 m2’lik bir oda ve wc’ler bulunuyor. 400 m2’lik ana girişinin yer aldığı Başakşehir Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde, öğrencilerin eğitim alabilecekleri uygulama mescidi de yer alıyor. Bayanlar için mahfil alanının da yer aldığı mescidin tavan, aydınlatma ve duvarlarında, okulun geneline hakim olan Türk Selçuklu tarzı kullanılmış. 220 metre karelik alana kurulacak mescidin duvarları, hareketli açılır ahşap panellerle kaplanacak.

Özel mutfaklı 1000 kişilik yemekhane

Öğrencilerin sağlıklı beslenebilmesini sağlamak üzere Başakşehir Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin kendine ait 2 yemekhanesi bulunuyor. Hem ortaokul, hem de lise bloğundaki yemekhanelerde, aynı anda 1000 kişi faydalanabilecek. Lise bloğundaki yemekhane, aynı zaman okulda yatılı olarak kalacak öğrencilere de hizmet verecek.

Mimaride Türk-Selçuklu sanatından izler

Başakşehir Anadolu İmam Hatip Lisesi, giriş kapısı ve genel dış cephe uygulamaları Selçuklu hat sanatından izler taşıyor. Türk-Selçuklu duvar süslemeleri ile bezenmiş ana giriş kapısı, tüm görkemiyle, Türkiye’nin en büyük İmam Hatip lisesi söylemini tasdikler nitelikte.

Pencereler dersin bölünmesini engelleyecek

Başakşehir Anadolu İmam Hatip Lisesi, pencere ve doğramalarında kullanılan malzeme ve dizaynları ile de Selçuklu tarzının en güzel örneklerini gözler önüne seriyor. Sınıf kapıları üzerinde yer alacak olan pencerelerle, öğretmenlerin ya da dersliklerin müsait olup olmadığı, daha sınıfa girilmeden görülebilecek.

OKULUN DİĞER ÖNEMLİ ÖZELLİKLERİ:

25 dönümlük açık, 60 bin metre karelik dev kapalı alan
2 bin 500 öğrenci kapasitesi
104 derslik
6 katlı yurt bloğunda 66 odada 265 öğrenci
Engelli öğrencilere özel 30 m2’lik bir oda ve wc’ler
Ortaokul bloğunda 6.500, lise bloğunda 6.620 metre kare yeşil alan
Lise bloğunda 4.800 metre karelik oyun alanı
210 araçlık otopark
Aynı anda 2500 öğrencinin namaz kılabileceği Uygulama mescidi
8 yabancı dil dersliği
10 adet laboratuar
2 kütüphane
E kütüphane
4 adet kantin
4 öğretmen odası
İkişer kişilik 11 adet belletmen odası
Yurt bölümünde 6 etüt ve 6 adet dinlenme odası
80 iç mekana özel dizayn
1.200 metre karelik 4 adet kapalı spor salonu
8.800 metre karelik konferans salonu
648 metre kare çim futbol sahası
Ortalama 30 metre karelik 5 kapalı beden eğitimi salonu
3 masa tenisi alanı
Öğrenciler için özel soyunma odaları, duşlar,
Öğrencilerin malzemeleri için özel dolaplar
13 metre X 24 metre ölçülerinde tartan zeminli basketbol sahası
Öğrenciler için 3 dinlenme alanı

Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

“İstanbul’un vitrini Başakşehir olsun istiyoruz. İmam Hatip Lisesi de bu vitrine çok yakışacak bir proje. İlçemize önemli bir katma değer kazandıran eğitim kurumunun adını büyük Hadis Alim’i Dr. Emin Saraç olarak belirledik. Hocamızın ismine yakışır bir okul olacağı kanaatindeyim. Okul bu yıl açıldığı için puanların düşük olması öğrencilerimiz için büyük avantaj oldu. Belediye olarak okul tamamlandıktan sonrada kurumun her türlü ihtiyacına cevap vermeye devam edeceğiz. 8 ay gibi kısa bir sürede hummalı bir çalışma ile bitirdiğimiz okul öğrencilerimizin hazır hale geldi. Okulumuza kayıt döneminde çok yoğun ilgi olması bizleri ziyadesiyle memnun etti. Dr. Mehmet Emin Saraç Anadolu İmam Hatip Lisesinin bölgedeki okul ihtiyacına ciddi cevap vereceğini gördük. Modernizasyon ve 65 bin m2’lik alanda yapılan okul 2013-2014 eğitim-öğretim dönemine bitirilmiş oldu. Burası sıradan bir okul değil, bir üniversite kampüsü adete. Eğitim kurumumuzda her tür imkanı öğrencilerimiz için hazır hale getirdik. Sayın Başbakanımız R.Tayyip Erdoğan’a okulumuza gösterdiği büyük teveccühleri var. Bu teveccüh bizleri onurlandırıyor. Bu anlamda yapılması gereken her şey yapıldı. İnşallah başarılı öğrencilerimiz gördükçe yakmış olduğumuz ışığın güzelliği daha da ortaya çıkacak. Belediyemizin bütçesi ile yapılan okulumuz tüm Türkiye’ye hayırlı olsun. Bu vesileyle çocuklarımızın ve gençlerimizin yeni eğitim-öğretim yılını tebrik ederim.”

Haber7

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: