Ücret Devri

Beşer başı ihtiyar; edvar-ı hamsesi var. Vahşet ve bedeviyet, memlukiyet, esaret… Şimdi dahi ecîrdir, başlamıştır geçiyor.

Üstad Bediüzzaman insanlığın beş devresi var dördü bitti, beşincisi olan ecir devrinin başladığının müjdesini veriyor, nedir bu ecir devri?
Zındıka taifesi, şeytan ve avaneleri öyle bir sistem kurmuşlar ki; Dünyanın, ülkelerin kanını emiyorlar, elmas yatakları, petrol yatakları, altın yatakları olan ülkelerin başlarına çökmüşler tüm yeraltı kaynaklarını hortumlayıp kendi ülkelerine, kendi insanının hizmetine kullanıyor, onları refah içinde yaşatırken sömürdüğü ülkelerin insanlarını aç bırakıyorlar. O insanlar refah adına hiçbir şeye sahip değiller, okulları yok, yolları yok, yiyecek yemekleri sığınacak evleri yok, dahası sömüren ülke insanın vicdanları, onlarında cüzdanları yok.

Allah’ın on pulunu bekleye dursun on kul. Bir kişiye tam dokuz, dokuz kişiye bir pul. Bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa. Yaşasın, kefenimin kefili karaborsa!

Vahşet ve bedeviyet devri çoktan bitti, memlukiyet ve esaret devri de bitiyor, ecir alma, ücret alma hak ettiğine sahip olma devri başlıyor.
O sömürülen ülke insanından farksız, kendileri ve yakınları son derece lüks ve konfor içinde yaşarken çalışanına ölmeyecek kadar ücreti reva gören, baktığı kedi, köpek kadar değer verilmeyen bir anlayış değil bu gelecek olan ecir devri.

İnsanca insan gibi bir yaşam için vicdanca bir paylaşım olacak, insanlar çalıştığı iş yerine köle/işçi değil hissedar olacak, işveren, patron değil yönetici adı gibi işi veren olacak, herkes görevini, vazifesini yapacak karşılığını da maaş değil pay şeklinde adil bir şekilde alacak,” birileri yer birileri bakar ” devirler son bulacak.

Her türlü konforun olduğu evlerde yaşayıp, lüks arabalarda gezip, en iyi yerlerde tatiller yapanlar, çocuklarını Avrupada okutup en iyi bir gelecek sağlayanlar, çalışanını, kendilerine bunca konforu sağlayan işçisini yarı aç yarı tok yaşatma onların ailelerini, çocuklarını bir çok şeyden mahrum olarak yaşatma devri bitiyor.

O güzel hayatlar hep birlikte yaşanacak, Allah’ın izniyle hakça bölüşüm, kardeşçe yaşam olacak inşallah. Hiç şüpheniz olmasın. Avrupa’nın bazı ülkelerinde ve Japonya’da kısmi olarak ta olsa bu sistemin örnekleri var.

Altın ile sikke ile alış veriş yapılıyorken, şeytan aklı bankayı icat etti, banka kasalarına konulan altınların yerine not verildi adına “banknot” dendi, güya altın karşılığı kadar banknot basılacaktı, kendi çalıp kendi oynayanlar banknotla yetinmeyip çek, senet, hisse senedi, tahvil, fon gibi bir sürü şey icat ettiler bir türlü doymak bilmeyen bu güruhun, bu kapitalist sistemin sonu geldi. Zulüm payidar kalamaz, bu devrin insanları buna şahitlik edecektir inşaallah.

“Ey iman edenler! Allah’tan korkun ve gerçekten iman etmiş iseniz faizden kalanı bırakın. Bunu yapmazsanız Allah ve Resulü tarafından size bir savaş açıldığını bilin. Eğer tövbe ederseniz, haksızlık etmemek ve haksızlığa uğramamak üzere ana paranız sizindir.”

Allah’a ve Resûlüne savaş açanlar şüphesiz mağlup olacaklar.

Çetin KILIÇ
Kaynak: Kuranı Kerim, RNK, N.F Kısakürek, Artuç Çetin

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: