Ve.. Selanik Ruhunu Buldu!

Bundan yaklaşık bir kaç ay önceydi… bir dergi kapağına SELANİK RUHUNU ARIYOR diye bir manşet atmış. Bu manşet Yunanistan’da yaşayan birkaç genç için bir müjde, kader-i İlahinin bir tasdiği manasına gelen çok güzel bir tevafuk anlamındaydı. Çünkü bu gençler o sırada Selanik’te bir dershane-i nuriyenin açılması için bir yer arayışı içersindeydiler. Bir beldenin ruhu orada canlanan iman hakikatlerinden başka ne olabilir ki?

Ve her şeye Kȃdir olan Cenab-ı Erhamürrahimine sonsuz şükürler olsun ki o müjdeyi bizlere Ramazanın Arifesinde gerçekleşmiş halini görmeyi nasib etti. Selaniğin tam göbeğinde 130 m2 bir dershanenin anahtarlarını elimize alınca heyecanımız tarif edilmez hale girdi.

Bir kaç yıldır gönülleri fetheden Selanik medresesi artık rüya değildi. Derneğimizin bir şubesi olarak açılan bu medresenin balkonuna hemen tabelası asıldı. Ancak Mübarek Ramazan ayının başlaması medresenin döşenip hazırlanmasını Ramazan ayının sonuna yönlendiriyordu. Fakat senelerce Selanik’te çalışıp ta namaz kılabilecek bir yerin hasretini yaşayan bir gurup gencin heyecanı Ramazan sonrasını bekleyemiyordu. Böylece evlerden getirdikleri halıları, kilimleri, Kur’anları, Risaleleri alıp, büyük bir heyecanla ilk teraviye iki saatlik mesafede olan Selaniğe uçarcasına gittik.

Ve… Rabbimize sonsuz şükürler olsun bizlere ilk iftar ve teravih namazını Selanik’te nasib etti, ve devamında tüm Ramazan ayı boyunca her akşam teravih namazları, mukabeleler, ve nur dersleri devam etti. Belki de son yüzyılda ilk defa Selanik’te bu kadar Kur’an okunmuş, toplu olarak bu kadar namaz kılınmıştır. Elhamdülillah, haza min fadli Rabbi.

Evet, medresenin içini malzemelerle henüz tamamlanamamış olabilir ancak Selaniğin ruhunu canlandıracak gönül sahipleri medreseyi tamamen doldurmuştu. Bunun en net delili de bin aydan hayırlı olan Kadir gecesinde göründü. Öyle ki, 2-6 saatlik mesafelerden, yurt içi ve yurt dışı toplam 5 araba ve tatil olmasına rağmen evlerine ailelerine gitmeyip geceyi Selanik medresesinde ihya etmek isteyen gönül fedaileri medreseyi yemekleri ile gönülleri ile duaları ile medreseyi doldurup taşırmıştı. Ve en güzel müjde de 3-4 yıldır Yunancaya tercümesi yapılan Mucizat-ı Ahmediyye Risalesinin o gece basılmış bir hali ile elimize geçmesi Selanik’e gelmesi oldu. Artık Dinin tamamlayıcısı olarak Teşrif eden Fahri Kâinat Muhammed Mustafa (s.a.v) Selanik dershanesini de tamamlamış oldu. Ve Kadir gecesinin ilk dersi dahi Mucizat-ı Ahmediyenin Yunanca tercümesinden yapıldı. Tüm bu gelişmeleri lütufları bizlere bahşeden sonsuz Rahmet Sahibi olan Rabbimize artık bu aciz bizler şükrümüzü nasıl ifa edebiliriz ki? Allah şükredebilmeyi nasib etsin inşallah.

Bu medresenin bulunduğu şehirde ve o şehirde bulunduğu bölge açısından şu an İslam’ı, Kur’anı ve Nur hizmetinin bir vitrini ve İslamı temsil eden tek kurum olma konumuna sahiptir. Yani oraya ilk defa girecek olan Yunanlıların yanı sıra tüm balkan ülkelerinden ve Arap ülkelerinden ve Avrupadan insanlar olacak inşallah. Ve burası inşallah onların dinimiz hakkında hizmetimiz hakkında ilk izlenimlerini ve ön yargılarını tartacakları bir mekân olacak. Malumunuz batı zihniyetinin dış görünüş hakkında verdikleri önem göz önünde bulundurduğumuzda nasıl bir yer hazırlamamız gerektiğini, İslamı, hizmetimizi ve ortamını nasıl gösterip tanıtmak istediğimizi göz önünde bulundurmak gerek.

Ayrıca şu an Selanik’te şehrin bir kenarında bir Arap mescidi dışında namaz kılınabilecek, ibadet edilebilecek parklardaki çimlerin dışında hiçbir yer yok. Medresemiz Yunanistan ve Selaniğin en önde gelen ve en büyük Üniversitelerinden biri olan Aristotelio Ünv. ne sıfır km uzaklıkta. Balkondan Üniversitenin kapısını görüyorsunuz. Ayrıca Uluslararası Fuar merkezinin dibinde (Bu yılki Fuar 11-18 Eylül arası). Bu konumda olduğundan Müslümanların da beş vakit namaz kılabilecekleri tek mekân orası olma özelliğine sahip.

 Tüm kardeşler dua buyursunlar, Yüce Mevlam bu bölgede, bu şehirde Kur’an İman ve Nur Hizmetlerinin en güzelini nasib etsin gönüllerin ve zihinlerin fatihi olsun İnşallah! Bizleri de bu hizmette nefis ve insi ve cinni şeytanların desiselerinden fitnelerinden tuzaklarından muhafaza eylesin amin…

Yunanistan, Gümülcine, İskeçe ve Selanik Nur talebeleri adına Tüm İslam âleminin ve Nur dairesinin bayramlarını tebrik eder, Mevlam cümlemizi, hem bu dünyada, hem kabirde, hem mahşerde, hem mizanda, hem sıratta, hem cennette bayram edenlerden eylesin…

Yunanistan Nur Talebeleri

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: