Ya Erkeklerin Hali?

Modern (!) erkeklerin durumu modern kadınların durumlarından pek de farklı değil. Eskiden erkek gün boyu dışarıda çalışır ve akşam evinde kendisini bekleyen eşine geri döndüğü zaman eşi ona çabalarını ve fedakârlıklarını ne kadar takdir ettiğini gösterirdi. Kadın kocasının sıkıntılarına ortak olmaya çalışır, ona bakmaktan mutluluk duyardı ve buna karşılık da erkeğinden çok az şey isterdi.

Tarih boyunca erkekler çalışma hayatının rekabetçi ve yıpratıcı dünyasına katlandılar çünkü günün sonunda çabalarının eşleri tarafından takdir edileceğini biliyorlardı. Kadının tatmini, erkeğin en büyük ödülüydü.

Oysa günümüzde kadınlar da gereğinden fazla çalıştıkları için çoğu zaman haklı olarak tatminsizlik duygusuna kapılıyorlar. Uzun günün sonunda kadın da, eşi de sevgiyi ve takdir edilmeyi bekliyor. Kadın kendi kendine, “Ben de onun kadar çok çalışıyorum, ona anlayış göstermek neden benim sorumluluğum olsun” diyor. Yorgunluk erkeğin beklediği duygusal desteği kadının vermesini engelliyor. Bu paradoksal sıkıntının önemli nedenlerinden biri de; erkeğin eve bakış açısıdır. “Erkeklere göre; ev geleneksel olarak bir tatil yeri iken kadınlar için ev, bir faaliyet alanıdır.Bu bakış açısından dolayı erkek eve geldiği zaman “Evine geldin, gevşe ve gün boyu çalışmanın ödülünü dinlenerek al” diye düşünür.

Günümüzün çağdaş erkeği evine döndüğü zaman genellikle huzur yerine, huzursuzlukla karşılaşmasının bir diğer sebebi de: Eşinin mutsuzluğu onun başarısızlığını simgeliyor. Neden mi? Çünkü bir erkek bir kadını sevince birinci hedefi sevdiği kadını mutlu etmektir. İşte bu nedenden dolayı kadının mutsuz olması erkeğin başarısız olduğunun gösteriyor da ondan.

Uzm. Dr. Kenan Taştan / NurNet.Org / Evliliğinizin Kaçıncı Kilometresindesiniz Kitabından Alıntıdır…

Evli bir erkeğin evrimi (biraz gülümseyelim)

6. hafta: Hayatım, ben geldim.

6. ay: Selam!

6. yıl: Annen ne yemek yapmış?

6. hafta: Zor bir çocukluk geçirmişsin.

6. ay: Senin anan da cins ha!

6. yıl: Ulan tam da anana çekmişsin!

6. hafta: Bu elbise sana çok yakışmış.

6. ay: Bir elbise daha mı aldın?

6. yıl: Kaç para verdin buna?

 

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: