Yeryüzü Doktorları Somali’ye sağlık götürüyor!

Sağlık yardımlarına odaklanmış bir ihtisas derneği olan Yeryüzü Doktorları ekibi, işletmesini yaptığı Somali Şifa Hastanesi’nde bir hafta poliklinik hizmetleri verecek. Ekip aynı günlerde Somali’ye ziyaret gerçekleştiren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile de bir araya gelecek.

Dünyanın seyrettiği Somali’deki drama Türkiye sessiz kalmıyor. Yıllar süren iç çatışmalar, kıtlık ve kuraklığın etkisi ile birçok hizmetin aksadığı Somali’yi, Türkiye yaptığı yardımlarla yeniden yapılandırıyor.

Ülkede yaşanmakta olan trajedinin tekrarlanmaması adına kalıcı çözümler üretme amaçlı orta ve uzun vade projeler üreten Türkiye, sağlık alanında da Yeryüzü Doktorları ile birlikte sistemli olarak yardımlarını sürdürüyor.

Kurulduğu günden bu yana dünyanın birçok bölgesine gönüllü sağlık hizmeti götüren Yeryüzü Doktorları, 2 Genel Cerrah, 1 KBB Uzmanı, 1 Pediatrist’ten oluşan bir ekiple, kalınan süre boyunca Somali Mogadişu içerisindeki Hodan Bölgesi’nde yer alan Şifa Hastanesi’nde poliklinik hizmetleri ve sağlık personeline eğitimler verecek.

Yeryüzü Doktorları ekibi, aynı günlerde Somali’ye ziyaret gerçekleştiren Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile de Somali Mogadişu büyükelçiliğinde bir araya gelecek.

Sağlık yardımlarına odaklanmış bir ihtisas derneği olan Yeryüzü Doktorları’nın işletmesini yaptığı Şifa Hastanesi, dört katlı ve bahçesine inşa edilen Acil Servis binası ile birlikte toplam bin 500 metrekarelik bir alanda hizmet veriyor. 62 yatak kapasiteli hastanede 73 personel çalışıyor. Hastane bünyesinde 2 ambulans hizmet veriyor.

Somali’de bir hafta boyunca sağlık hizmetleri verecek olan Yeryüzü Doktorları ekibi, şu isimlerden oluşuyor: Genel Cerrah Yücel Aytaç, Genel Cerrah Hakan Sunal, KBB Uzmanı Ali Osman Uyar ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı Hasibe İspirli Özkara.

 Kaynak: https://yyd.org.tr/

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: