Zilhiccenin Son Günü

İçinde bulunduğumuz hicri senenin son günü, 29 Zilhicce 1434, yarın, 3 Kasım 2013 Pazar günüdür. Ertesi gün yeni hicri senemiz olan 1435’e gireceğiz inşaallah. Senenin son günü ve yeni senenin ilk gününü oruçla geçirmenin faziletine dair bir hadis-i şerif şöyledir:

Hz.Hafsa vâlidemiz (Radıyallahu Anha)dan rivayet olunan bir Hadis-i Şerif’te Peygamber Efendimiz şöyle buyuruyor;
“Kim, Zilhiccenin son günüyle Muharremin ilk gününü oruçlu olarak geçirirse, o oruç, elli senelik (günahları için) kefarettir.” buyurmuştur.
(Mâü’l-aynenyn,Na’tü’l-bidâyât, sh:167)

3 Kasım Pazarı oruçlu geçiren, geçmiş seneyi ve defter-i amalini  oruçla bitirmiş, 4 Kasım Pazartesiyi oruçla geçiren de gelecek seneyi oruçla karşılamış sevabına nail olur. Ve Cenab-ı Allah tutmuş olduğu orucu 50 senelik günahları için kefaret olarak kabul eder inşaallah.

Muharrem ayında oruç tutmakla ilgili hadis-i şeriflerin bazıları da şöyledir:
“Ramazandan sonra en faziletli oruç, Allah’ın ayı Muharrem ayında tutulan oruçtur. Farzlardan sonra en faziletli namaz, gece namazıdır.” [Müslim, İbni Mace, Tirmizi, Nesai]

“Nafile oruç tutacaksan Muharrem ayında tut; çünkü o, Allah’ın ayıdır. O ayda bir gün vardır ki, O günde Allah geçmiş kavimlerden birinin tevbesini kabul etti. Yine o gün tevbe edenlerin günahlarını da affeder.” [Tirmizi]

Geçmiş yılımızın hakkımızda en hayırlı surette, kusurlarımız affedilmiş olarak kapanması, yeni senenin en bereketli surette, hayırların fethiyle nasip olması duasıyla..

Nurnet.org

1 tane yorum yapılmış

  1. Nâbî dedi ki:

    Nurnet ailesi ve tüm alem-i İslamın yeni hicri yılımız mübarek olsun. Cenabı Hak külli hayırlara, fetihlere mazhar etsin..

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: