Zindanlar, Allah’a yaklaşınca sarayım oldu!

Çete suçundan yaklaşık 7 yıl mahkum hayatı yaşayan Hüseyin Çalık (38), hapishanede geçirdiği günleri manevi hayatının dönüm noktası olarak görüyor. 12 farklı suçtan yargılanan ve yıllarca mahkumiyet yaşadığını anlatan Çalık, abdest alıp namaz kılınca huzur bulduğunu hissetmiş. Çalık, Allah’a yaklaştıkça zindanların kendisine saray olduğunu ve hayata bakış açısının değiştiğini söyledi.

Bir zamanlar elinden silahı düşürmeyen ve karıştığı bir çok suçtan hapse giren Hüseyin Çalık, şimdi Konya’nın Meram ilçesinde nezih bir mekanda köftecilik yapıyor. Gençliğinde arkadaş çevresi nedeniyle sık sık suça karışan Çalık, 7 yıl süren hapis hayatından sonra adeta hayata yeniden başladı.

Çalık, işlediği suçların temelini baba baskısına dayandırıyor. Babasından sık sık şiddet gördüğünü söyleyen Çalık, henüz çocuk yaşlardayken evi terk etme kararı almış. Daha sonra edindiği çevrenin ise kendisini suça sürüklediğini aktaran Çalık, işlediği suçlar nedeniyle 3 farklı davadan aldığı cezalar sonrası aftan da faydalanıp 7 yılda hapisten çıkabilmiş. Hayatının en dinamik günlerini demir parmaklıklar ardında yaşadığını söyleyen Çalık, tutuklandığında 26 yaşında olduğunu aktardı.

Meram Yeniyol Köftecisi isimli iş yerinin sahibi Hüseyin Çalık, zindanlardaki günlerini, hayatının kayıp günleri olduğu kadar manevi bir kazanç olarak da değerlendiriyor. Çünkü hapse girdikten sonra Allah’ı daha iyi tanıma fırsatı bulmuş. Sıkılıp daraldığı günlerde abdest alıp namaz kıldıkça manevi bir huzur bulduğunu hissetmiş. Daha sonra Kur’an-ı Kerim ve tefsir de okumaya başladığını anlatan Çalık, cezaevindeki arkadaşlarının bir süre sonra kendisine ‘hocam’ diye seslenmeye başladıklarını aktarıyor.

Çalık, cezaevindeki arkadaşlarının aralarında çıkan anlaşmazlıklarda kendisine danıştıklarını dile getiriyor. Çalık, hapisten çıktığı günü ise hiç unutamadığını şu sözlerle anlatıyor: “Bir gün akşam namazını kılmış tesbih çekiyordum. O sırada gardiyan geldi ve tahliye olduğumu söyledi. Meğerse 2005 yılında çıkan yeni TCK’dan yararlanmışım. Halbuki mahkeme ilk önce yararlanamayacağımı açıklamıştı. O anı hiç unutamıyorum’ diyor.

Cezaevindeki sürede kendisinde büyük değişiklikler hissettiğini anlatan Çalık, “Kendime söz vermiştim. Bir daha asla suça bulaşmayacak ve helal rızıktan başka malı düşünmeyecektim. Şimdi çok şükrediyorum. Hapisten çıkınca bir süre işsiz kaldım, zor günler yaşadım. Ama sabrettim. Sonra seyyar satıcılık yaptım, araba yıkamacılığı yaptım ama şimdi güzel bir iş yerim var. Allaha şükürler olsun” dedi.

Cezaevlerinde yatan mahkumlara da bazı önerilerde bulunan Çalık, içerde yatan vatandaşların Allah’tan helal rızık dilemelerini istiyor. Hüseyin Çalık, ‘Her şey hemen olmuyor, biraz sabretmek gerek. Yeter ki Allah’a inanın ve sabredin.’ diyor.

Cihan

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: