Arap Dünyası Genç Akademisyenler Konferansı Başladı (22-29 Haziran 2013)

2009’dan itibaren her yıl düzenlenen Uluslararası Genç Akademisyenler Konferansı’nın bu yıl beşincisi 22-29 Haziran 2013 tarihlerinde, İstanbul İlim ve Kültür Vakfı ve Bursa Kültür Vakfı Sosyal tesislerinde gerçekleştiriliyor. İstanbul İlim ve Kültür Vakfı’nın düzenlediği konferansta, dünya genelinde Risale-i Nur ve Said Nursi üzerine çalışma yapan doktora ve master öğrencileri ile değerli bilim insanları buluştu.

Bu sene önceki yıllardan farklı olarak konferans tamamen Arapça yapıldı. İngilizce konferans, 8-9 Haziran 2013 tarihlerinde Akgün Otelde yapılmıştı. Arapça konferans için Endonezya, Malezya, Hindistan, Cezayir, Fas, Sudan, Irak, Mısır, Nijer, Suriye, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye’den Nursi Çalışmaları alanında master veya doktora yapmakta olan 30’u aşkın genç akademisyen katıldı. Bu genç akademisyenlere yol gösterici mahiyette Nursi Çalışmaları alanında uzman profesörler de birer sunum yaparak akademik makalelerin nasıl yazıldığını anlattılar.

Nursi Çalışmaları alanında başka örneği olmayan bu konferansta genç akademisyenler, Said Nursi ve Risale-i Nur ile ilgili çalışmalarına dair tebliğler sunarken; Prof. Dr. Aşrati Süleyman (Cezayir), Prof. Dr. Ammar Djidal (Cezayir), Dr. Osman Garib (Irak), Dr. Abdulhakim el Enis (BAE), Dr. Mamoun Jarrar (Ürdün), Prof. Dr. Muhyiddin Afifi (Mısır), Prof. Dr. Zeyneb Afifi (Mısır), Dr. Seyyid Nebül Baz (Suudi Arabistan) gibi Arap dünyasının çeşitli ülkelerinden  bu alanda uzmanlaşmış bilim adamları, öğrencilere akademik anlamda yol gösterebilmek için seminerler verdiler. 6 gün süren konferansta, her gün sabah ile öğleden sonra olmak üzere ikişer oturum düzenleniyor. Tüm sunumların yanı sıra, tartışma bölümleri de Arapça olarak yapılıyor… Konferans 26-27-28 Haziran 2013 tarihlerinde Bursa’da devam edecek.
IIKV / http://www.iikv.org

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: