Avustralya Kıtasından “Selamlar ve Güzel Haberler..”

Muhterem Abiler

Avustralya kıtasından selam ve hürmetlerimizi arz ederiz.

Buradaki devam edegelen hizmetlerimizi hem paylaşmak hem de meşverete iştirak manasında Nur hizmetinin Avustralya haberlerini takdim etmek istiyoruz.

COĞRAFYA

Avustralya yaklaşık 20 milyon nüfusuyla 500 bin müslüman nüfüsuna sahip ve bunların yaklaşık 120 bini Türk nüfus.

Burası hem ülke, hem kıta hem de ada. Türkiye’den uçakla 23 saat süren bir mesafede. Yüzölçümü Türkiye’nin yaklaşık 7 katı. En yakın komşuları kuzeyde Endonezya ve güneyde de Antartika..

Türk toplumunun büyük çoğunluğu da Sydney ve Melburne şehirlerinde yerleşmiş durumdalar.

GENEL HİZMETLER

Yaklaşık 20 yılı aşkın hizmet çalışmaları Melbourne ve Sydney şehrine Türkiye’den göçmen olarak gelen 3-5 abinin şahsi fedakarlıkları ile başlamış olan dersler ve hizmetler hamdolsun bugün burada büyümüş ve yetişmiş kardeşlerimizle birlikte devam etmekte Elhamdulillah.

Bugün hizmetler Sydney, Melbourne ve Gold Coast (Avustralya’nin doğu sahilinde araları ortalama Bin kilometre olan) şehirlerinde yoğunlaşmaktadır.

Özellikle gelecek nesillere Risale-i Nurların ingilizce mütalaa ve taliminin önemine binaen Türkçe dersleri kadar ingilizce ders ve mütalaalarına burada ihtiyaç hissediliyor. Avustralya’da doğup büyüyen Müslüman Türk gençliği Türkçeyi iyi okuyup konuşamadıklarından bazen Türkce derslerinde de ingilizceye müracaat edilme ihitiyacını hissediyor abilerimiz. Bu özellik Nur Risalelerin orijinal Türkçesinden okumanın önemini ve dilimiz ile birlikte dinimizi korumada Risale-i Nurların ifa ettiği vazifeyi daha iyi takdir etmemize vesile oluyor. Elhamdulillah..

Bu konuda da cemaatimizden bir abimizin öncülüğünde yapılan fedakarca çalışmalar sonucunda Türkçe dersinin Avustralya Ulusal Müfredatına girmesi sağlanmıştır. Dolayısıyla Türk dilinin ihtiyaç olduğu bütün devlet ve özel okullarında Türk çocuklarının, hatta yabancıların dahi okullarında isterlerse Türkçe dersi eğitimi almaları garanti altına alınmış durumdadır. Böylece Risaleleri İngilizcenin yanı sıra orijinal dilinde (Türkçe) okuyabilecek bir nesil yetişecektir inşaallah.

DERSHANELER

Haftalık mutad derslerimiz Umumi, Gençler ve hanımlar gurupları olarak her üç şehirde devam ediyor. Ev dersleriyle birlikte Dershane olarak kullandığımız mekanlarda bir araya geliyoruz.

Melbourne’de, Roxburgh, Dallas, Shepparton ve Sunshine semtlerinde (4)

Sydney’de, Auburn semtinde (1)

ve Gold Coast’da Bond Üniversitesi kampüsündeki mescidinde (1) tane olmak uzere

6 dershane bulunmaktadır. Hem okuma hem de yaşam için masraflar burada ağır olmasından zannediyoruz buraya Türkiye’den talebe gelmesinde bazen maddi bazen de vize problemleriyle karsılaşılıyor. Bunu aşmak için imkanımızın yettiği nisbette talebe ve vakıf hizmetlerini bir araya getirebileceğimiz hem uluslararası talebelere yönelik hem de Türkiye’den veya diğer ehli hizmet ülkelerden dil veya yüksek lisans için gelecek talebelere hizmet zemini hazırlamak Avustralya’daki hizmetlerin ivme kazanması için çok büyük önem arz etmekte ve bu mevzu için siz abilerin himmet ve duasını beklemekteyiz.

Genel hizmetlerin seyri icerisinde de binlerce şükür ediyoruz ki geçen hafta Sydney’de Müslüman olan Avustralyali hemşire bacımız gibi yer yer ihtida haberleri ve Nurlar vasıtasıyla şuurlanan ve istifazeye mazhar olan farklı milletlerden müslümanların dahi dershanlerin, buradaki imani hizmetlere bir kuvve-i maneviye ve ehli imana bir nokta-i istinad olduğuna şahid oluyoruz elhamdulillah.

İNTERNET ve AKADEMİK HİZMETLER

Avustralya genelindeki hizmetlerin ingilizce olarak anlatıldığı bir sitemiz var,

www.risaleinstitue.org

Genel cemaati temsil eden resmi kuruluşumuzun internet sitesinin olması yabancılara kendimizi tanıtmak açısından ve hizmetimizi bilmeyip neler ile meşgul olduğumuzu merak edenler noktasından tanımayanlara önemli bir ilanat hizmeti görüyor.

Ayrıca güzel bir sitemiz daha ingilizce canlı yayın ve arşiv dersleriyle hizmet görmekte.

Üniversite seviyesindeki talebe ve doktora öğrencilerine yönelik yapılan dersleri internet ortamında hem canlı hem de arşivlenmis olarak takip etmek mümkün. Persembe aksamları Melbourne saati ile 7:30 pm de takip edebilirsiniz:

www.actualevidence.com (“hakiki delil” manasında).

Kanaatimizce şu an dünyada büyük bir boşluğu dolduran bu çalışmayı mümkün olduğu kadar paylaşıp ilan etmede fayda mulahaza ediyoruz. Buradaki dersler üniversite sunumları şeklinde takdim edilmekte ve Risalelerdeki imani konular, seminerler tarzında mütalaa edilmektedir. Burada büyümüş öğretim görevlisi veya yüksek lisans mezunu Nur Talebesi kardeşlerin fitri ingilizceleri ile takdim ediliyor ve ders sonrası forumlarda farklı ülklerden (Kanada’dan, Botswanaya, Malezya’dan Amerika’ya kadar) takip edenlerin soru ve sohbetleri de özel forumlarda devam ediyor. Bu forumlara İngilitere’den Prof Colin Turner de aramıza katılanlar içerisinde elhamdulillah.

Bununla birlikte su anda Queensland eyaletinde başlanmış bulunan ve ilk ve orta devlet okullarının müfredatlarına İslami derslerin devlet desteği ile oradaki Nur Talebeleri abi ve ablalarımıza ihale edilmesi de bizlere manevi bir bayram yaşatmakta. Bu sayede İslamiyeti duymamış bir çok yabancı talebe Risale-i Nurlar’ın hakikatlerinden kendi okullarında istifade etmeye vesile olacak bir program ile istikbalde neşv-u nema bulacak imani fidanlar için ab-ı hayat olacaktır diye düşünüyoruz inşaallah. Bu yeni gelişen ve kısa bir zaman sonra Brisbane şehrinden sonra eyalet çapındaki bütün devlet okullarında tatbik edilecek olan bu program için dualarınızı bekliyoruz.

KİTAP PROJEMİZ

Şu anda başladığımız projelerden bir tanesi bütün Avustralya’da ki üniversitelerin ve bütün 6 eyalet kütüphanelerine Risale-i Nurları dahil etmektir. Bu hizmeti çok önemli buluyoruz. Çünki insanlar Risale-i Nurları duyduktan sonra (özellikle gençler) en yakın kütüphanelerinde bu kitabı bulamamaları bizim açımızdan büyük eksiklik olarak karşımıza çıkıyor. En azından insanların referans olarak Risaleleri bulabilmelerini temin etmek bakımından bunu yurtdışındaki üniversitelerinde de tatbik edilmesini temenni ediyoruz. Bu konuda bilgi ve tecrübelerimizi paylaşabilirsek faydalı olabilir.

FİLİPİNLER GENÇLER KAMPI

Allah’ın izniyle bu Aralıkta (yani buranın yaz tatilinde) Üç şehirden toplanan yaklaşık 20 kişilik bir gurupla Filipinlere 12 günlük bir kamp program hazırlığındayız. Hem oradaki ingilizce konuşan halkı görüp, dershanlerde kalan genç Filipinli Nur talebeleriyle ve onların buraya kıyasen yokluk içerisindeki hizmet gayret ve şevkleriyle tanışmalarını istiyoruz. Bu konuda da Asya Pasifikte ciddi manada Avustralya ve Filipinler köprüsünü atmış ve inşaallah istikbale matuf talebe ve imkanları paylaşmak üzere güzel bir mananın gelişmesini Cenab-ı Haktan niyaz ediyoruz.

Aslında bu gençlerin 2013 yılı ortalarında Türkiye’ye gidip mederese hizmetlerini yerinde görüp manevi atmosferi buraya taşımalarının önemini bildiğimizden arzu ediyoruz. Buradaki (ve diğer ülkedeki) hizmetlerin sihhatli bir zeminde büyüme kaydetmesi ve Türkiye’deki abilerimizle gençlerin tanışmaları ve irtibatları noktasından bunu fevkalade önemli buluyoruz. Bu konuda her yönüyle (program için irtibat edebileceğimiz kişi, dershaneler ve işin lojistik olarak bir heyetin hazırlanmasını ve sorumlu bir ismi tayin etme mevzusunu da) meşveretinizde görüşmenizi temenni ediyoruz.

Son olarak Asya Pasifik meşveretinde dile getirilen noktaların gözden geçirilmesiyle inşaallah bu bölgede bulunan Avustralya için önemli meseleleri gündeme getirmiş olacağınızı düşünüyoruz.

Umum ağabey ve kardeşlerimize hürmet ve selamlarımızı bildiriyoruz.

Avustralya Hizmetleri

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: