Bediüzzaman Sergisi Isparta’da Açıldı

10-20 Ekim tarihleri arasında Süleyman Demirel Kongre ve Sergi Sarayında açık kalacak olan sergi, 1876-1960 yılları arasında yaşamış olan Bediüzzaman Said Nursi’nin bütün hayatını kapsıyor.

Daha önce Birinci Said, Barla Yılları, Kastamonu Yılları ve Emirdağ Yılları olarak ayrı başlıklar altında düzenlenen dört serginin içeriği, bu defaki Bediüzzaman Sergisinde bir arada ziyaretçilerle buluşacak.

Serginin Birinci Said dönemi ile ilgili kısmında, Bediüzzaman Said Nursî’nin eğitim faaliyetleri, İstanbul hayatı, mahkeme ve hapis maceraları, gönüllü alay komutanı olarak katıldığı savaş ve esaret yılları, İstanbul’daki ilmî ve sosyal faaliyetleri ele alınıyor. Bu döneme ait orijinal belge ve eserler ile Bediüzzaman’ın harp madalyası da sergide teşhir edilecek.

Risale-i Nur’un telif ve neşir dönemleri ise, Barla yılları ile başlıyor. Bu dönem Bediüzzaman’ın Barla ve Isparta hayatını, Eskişehir hapsini, Kastamonu’daki sürgün yıllarını, Denizli ve Afyon hapislerini, Emirdağ hayatı ve İstanbul’daki ikametini içine alıyor.

Risale-i Nur’un telif ve neşir dönemine ait eserler arasında ise, Bediüzzaman Said Nursî’nin Afyon hapsinde ağır hastalık altında telif ettiği 15. Şua’nın orijinali, teneke kutular içinde saklanarak üzerine duvar örülmüş Risaleler, eserlerin çoğaltılmasında kullanılan ilk teksir makinesi de bulunuyor.

Sergide, Bediüzzaman Said Nursî ile beraber, onun hizmetinde bulunmuş, onunla beraber hapis yatmış, Risale-i Nur’un neşrinde hizmeti geçmiş başlıca Nur talebeleri ile ilgili bilgi ve belgeler de yer alıyor.

10 Ekim Pazartesi günü saat 11:00’de Terminal arkasındaki Süleyman Demirel Kongre ve Sergi Sarayında yapılacak olan açılış törenine Bediüzzaman Said Nursî’nin hayatta olan talebeleri de katılacak.

Sergi, 20 Ekim’e kadar saat 10:00 – 19:00 arasında gezilebilecek.

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: