Bulgar Yana İslamiyeti Seçti

65 yaşındaki Yana Kırklareli’nde dönercilik yapan Emin ağabeyin hediye ettiği Risale-i Nur eserlerini okuduktan sonra Müslüman olmaya karar verdi.
 
Kırklareli’ne turist olarak gelen Yana ,döner yemek için girdiği dükkânda dükkân sahibi Emin ağabeyin hediye ettiği Bulgarcaya çevrilmiş Risale-i Nur külliyatından bazı eserleri aldı. Eserler çok ilgisini çekmişti, her gece yatmadan 15 sayfa kadar okuyordu, zaman zaman dönerci dükkanına gelen Yana’ya Emin ağabey birde namaz hocası hediye etti, Yana namaz kılmayı da öğrenmeye başladı. 
Dönerci dükkânına tekrar geldiğinde dükkan sahibi Emin ağabeye;
– Hıristiyanlıkla İslamiyet’in ortak noktası nedir? Diye sordu,
 Emin ağabey
 -Bizlerde sizlerde bir olan Allah’a inanıyoruz, dedi, son Peygamber Hazreti Muhammed (SAV)’i de anlattı. Emin ağabeyin bir kâğıda yazdığı,
“Lâ İlâhe İllallah Muhammedun Resulullah” kelimei tevhidiyeyi okuyarak dükkanda bulunan müşterilerin şaşkın bakışları arasında İslamiyet’le şereflendi.
“Eğer biz ahlak-ı İslamiyenin ve hakaik-ı imaniyenin kemalatını ef’alimizle (hal ve hareketlerimizle) izhar etsek (göstersek), sair dinlerin tabileri, elbette cemaatlerle İslamiyete girecekler.”
“Kimin himmeti milleti ise o kimse tek başıyla küçük bir millettir.”
“Kim bir insanın imanını kurtarırsa, sahralar dolusu kırmızı altından hayırlıdır.”
 
Benim bir davranışımdan ne çıkar demeyiniz. Çünkü bazen bir cümle, bir davranış ve bir hareket, bir insanın ebedi hayatının kurtuluşuna vesile olabilir.
Selam ve Dua ile kalın.
Çetin KILIÇ
Kaynak:
Hadis Külliyatı
Risale-i Nur Külliyatı
Sorularla İslamiyet
Dönerci Emin ağabey

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: