Bulgaristan ve Yunanistan Ziyareti (Ruba Vakfı)

Selamunaleyküm

Pazar günü İstanbul’da bölge meşveretinden sonra Rabbim nasip etti Yunanistan Gümülcine ye sohbete yetiştik. İstifadeli bir sohbet olup cemaatle beraber olduk.  

Dersten sonra İskeçe’ye geçip gece orada kaldık.

Pazartesi İskeçe deki dersanemizde gün boyu cemaatten gelenlerle okuma ve mütalaa yapıldı. Akşamda hizmetlerin işleyişine dair istişare yaptık.

Salı günü sabah namazına müteakip Gümülcine üzerinden Bulgaristan Mestanlı’ya geçtik. Burada Diyanet Vakfı’nın desteğiyle yapılmış ve masraflarının Vakıf tarafından karşılandığı 120 öğrencinin yatılı olarak kaldığı büyük bir İmam hatip okulunu ziyaret ettik. 

Ruba vakfı olarak düşündüğümüz Bulgaristan baş müftülüğüyle resmi olarak yapacağımız Bulgaristan’daki Şumnu, Rusçuk ve Mestanlı da  İmam hatiplerde okuyan talebelerden -yaz için- seçme yaparak 15 öğrenci 15 gün süreyle düzenleyeceğimiz program üzerine değerlendirme yaptık.

Okul idaresi beklediğimizin fevkınde bir alâkadarlık gösterdi ve memnuniyetlerini izhar ettiler.

Devletimizin büyük himmetiyle kendilerine sunulan bu fırsatı canhıraşane, gayret ederek değerlendirmeye  çalıştıklarına şahit olduk. Bu bölgenin bu gibi gayretlere çok ihtiyacının olduğunu ifade ettiler. Allah onları muhafaza etsin gayretlerini ziyadeleştirsin inşaallah. Amin

Mestanlı’daki bu güzel ve sürurlu, istifadeli birliktelikten sonra Filibe’ye geçip -ders günü olmamasına rağmen- cemaatin alâkadarlığı bizleri çok memnun etti ve akşam sohbet tertib edildi. 

Çarşamba sabah Muharrem abi ile beraber Selanik deki fuar merkeziyle görüşmek üzere hareket ettik. Oradaki yetkilinin alâkadarlığı çok dikkat çekiciydi önceden aldıkları kaporayı bile istemeden “biz sizi artık iyi tanıyoruz ve güveniyoruz” diyerek müracaat hakkında bilgilendirdi, katılmamızı da memnuniyetle karşıladı. 

Akşamda Selanik dersine iştirak edip tekrar İskeçe’ye geçtik.

Birlikte Filibe’den Sofya ya geçerek baş müftülükle görüşüldü. Ve bundan sonra abilerin tercümesine vesile oldukları Bulgarca mealli Kur’an-ı Kerim’in müftülük tarafından basılmasına ve ayrıca inşaallah müjdeli olarak da tercüme edilen Bulgarca Risale-i Nurları da basmak istediklerini ifade etmişler. 

Dua ve himmetlerinizle inşaallah Rumeli bostanları çiçeklerini açıyor.. Elhamdulillah Haza min Fadli Rabbi

Selam ve dua ile Trakya Nur Talebeleri

03.04.2015

www.NurNet.Org

www.RubaVakfi.Org

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: