Dubai Risale-i Nur Faaliyetleri

Esselamu Aleykum ve Rahmetullahi ve Berekatuhu,

Aziz Abilerimiz, değerli kardeşlerimiz.

Üstad Bediüzzaman’ın bir asır öncesinde Kur’an-ı Mübin’den ilhamen söylediği sözlerin tahakkukunu hayretle müşahede etmekteyiz:

“Evet, ben kendi hesabıma aldığım dersime binaen, ey İslâm cemaati, müjde veriyorum ki: Şimdiki âlem-i İslâmın saadet-i dünyeviyesi, bâhusus Osmanlıların saadeti ve bilhassa İslâmın terakkisi onların intibahıyla olan Arabın saadetinin fecr-i sadıkının emâreleri inkişafa başlıyor. Ve saadet güneşinin de çıkması yakınlaşmış.”

İnşaallah Arap aleminde hizmetlerin kesretle inkişafının vakti kaza oluyor, Rabbim Nurların önünde hayırlı kapıları sonuna kadar açsın, nurlar en karanlık noktaları da aydınlatsın, bizlere de son nefesimize kadar bu hizmetlerde istihdam olmayı nasib etsin, hizmetten rızkımızı kesmesin.

Birleşik Arap Emirlikleri Ortadoğu’da birçok noktadan merkez haline gelmiş, yerli nüfusu pek fazla olmasa da burasının maddi yönden ve konum itibariyle cazipliği ve ticari hareketliliği ile dünyanın dört bir yanından insanları kendine çeken bir ülke.

Yerli nüfusun yaklaşık beş katı yabancı yaşıyor bu ülkede. Her türlü dilden, dinden ve milletten insanlarla karşılaşmak mümkün burada. Birleşik Arap emirliklerinin maddi yönden cazipliği aynı zamanda eğitim alanında da çok başarılı ilim adamlarını da celbetmiş buraya.

Özellikle Arap aleminden gelen insanlar için burayı  cazip kılan en büyük sebeplerden birisi de fikir ve ifade özgürlüğünün Birleşik Arap Emirlikleri’nde daha rahat yaşanabilmesi.

Bu ülke toplam yedi adet emirliğin birleşiminden oluşuyor. Herbirisi kendi içinde farklı kanunlarla yönetilse de dışişlerinde Abu Dhabi’yi başkent olarak tanımışlar. Bu emirlikler içerisinde de en kozmopolit ve Hizmet için şu an en uygun zemin olan ve fikir özgürlüğü açısından en serbest çehir Dubai Emirliği. Dolayısıyla buraya gelen işçiler vasıtası ile hizmetin Dünya’nın dört bir yanına ulaştırılması gibi bir imkan var elimizde Cenab-i Hak muvaffak ederse.

Dubai’de şu an sabit yaptığımız Derslerin dışında elimizden geldiğince insanlarla tanışıp kendi dillerinde Nur’lardan dağıtarak bu vazifeyi yapmaya çalışıyoruz. Şimdilik sürekli hale getiremedi isek de Filipinli kardeşlerle birkaç haftada bir buluşup bir Ders zemini oluşturmaya çalışıyoruz. Özellikle sıcaklardan dolayı daha az çalışılan yaz mevsiminde katılımın daha da artacağını düşünüyoruz.

Şu an Derslerimizin çoğu burada bulunan Türk abilerimizle oluyor. İş camiasında ve üniversite camiasında değerli abilerimizle değişik emirliklerde Derslerimiz devam ediyor. Bu Derslere Türki cumhuriyetlerden gelen kardeşler ve dilimizi anlamadığı ve dillerini bilmediğimiz yeni tanıştığımız bazi abiler de iştirak ediyorlar. Onlarla elimizden geldiğince çoğunlukla İngilizce veya biliyorlarsa Arapça anlaşmaya çalışıyoruz.

Kendi dillerinde verdigimiz Risalelerden okuduklarını ve istifade ettiklerini söylüyorlar. Dershanemizde böyle bir hizmet zeminine muvafık onlarca dilde Risaleler bulunuyor.

Üniversite camiasında Türk abilerin bulunmadığı üniversitelerin kütüphanelerinde de kitap fuarlarından satın alınmış veya Türkiye’den abiler ziyarete geldiklerinde hediye ettiğimiz Külliyat veya yine büyük eserlerden bir kısmı bulunmakta.

Bu üniversitelerde eserleri okumaya teşvik edecek ve Risale-i Nurlardan akademik araştırmaların daha da artmasına vesile olacak bazı düşüncelerimiz var. İnşaallah dualarınızla muvaffak olursak Arap aleminde en kaliteli üniversitelerin bulunduğu bu ülkeden, akademik camiadan birçok ülkeye bu eserlerin ulaşmasına vesile olması temennisindeyiz.

Kısmet olursa önümüzdeki ay içerisinde yaklaşık yirmi tane üniversite talebesi ile yapılacak Türkiye ziyaretinin, bu kardeşlerimizin Nurlarla daha iyi tanışmasını ve bu sahada güzel meyveler vermesini temenni ediyoruz.

Birleşik Arap emirlikleri aynı zamanda sene içinde 1000’e yakın fuarın düzenlendiği bir ülke. Bu fuarlardan en büyük kitap fuarı olan Sharjah kitap fuarında bu sene stand açtık. Toplamda yaklaşık 50 civarında Risale-i Nur Külliyatı ve bir çok büyük ve küçük eserlerden satıldı ve dağıtıldı.

Yaklaşık 10 gün süren fuar süresince birçok camiadan ve farklı milletlerden insanlarla tanışıldı. Bu seneki tecrübelerimizi de ekleyerek önümüzdeki sene daha kapsamlı ve organize bir katılımla bu fuarın, önümüzdeki seneye kadar açmayı planladığımız “Yeni Müslüman Olanlar Enstitüsü” ile birlikte Birleşik Arap Emirlikleri’nde çok daha güzel hizmetlere vesile olacağını ümid ediyoruz.

Burada birçok dinden insanın bulunması ve özellikle hakikatı arayış içerisinde olan insanların çok olması “Yeni Müslüman Olanlar Enstitüsü” adı altında, Müslüman olmak isteyenlere hizmet veren kurumların açılmasına vesile olmuş.

Birçok emirliğin yönetimi de böyle oluşumlara destek veriyor. Bu şekilde faaliyet gösteren bazı kurumlarla tanıştık ve kısmet olursa bizim de böyle bir kurum açarak Nurlar’ın yayılmasına vesile kılmak gibi bir arzumuz olduğunu söyledik.

Birçoğu “Halisen lillah” (Allah rızası için) hizmet eden bu kurumlar da böyle bir teşebbüsümüz olması halinde yardım edeceklerini söylediler. İnşaallah böyle bir enstitü açmamız halinde Müslüman olmaya gelen insanların zihnindeki suallere Nurlarla zamanın fehmine uygun olarak cevap verip buradan Nurların yayılmasına vesile olması gibi bir niyetimiz var.

Peygamberimizin (a.s.m.) “Bir kimsenin senin ile beraber imana gelmesi, sahralar dolusu kırmızı koyundan daha hayirlidir” mealindeki hadis-i şerifine istinaden Şirket-i Maneviyemizin bu enstitü vesilesi ile çok kazanacağı ümidindeyiz. Bu konuda hususi dualarınıza muntazırız.

Şu anda Dubai, Sharjah ve Abu Dhabi şehirlerinde Derslerimiz mutad olarak devam etmekte. İnşaallah yakında çok güzel hizmetlere muntazırız. Muvaffakiyetimiz ve istihdamımız için müstecab dualarınızı bekliyoruz.

Binler selam Dubai’den,

Birleşik Arap Emirlikleri’nde Hizmette Bulunan Kardeşleriniz.

www.NurNet.org

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: