Dünya Salon Atletizm Şampiyonası fırsatı!

Bine yakın yabancı sporcu ve binlerce yabancı seyircinin iştirak ettiği Dünya Salon Atletizm Şampiyonası 9-11 Mart 2012 tarihleri arasında İstanbul’da yapıldı. Gelen insanlara birşeyler anlatabilmek, en azından birer kitap verebilmek maksadıyla, Ruba Vakfı bünyesindeki bir ekiple şampiyonaya iştirak ettik.

Çantalarımızda İngilizce, Fransızca, Arapça, İspanyolca ve Rusça Kur’an-ı Kerim’in tefsiri olan tercüme Risale-i Nur’lar bulunuyordu. Konuşabilme fırsatı yakaladığımız insanlara İmanı, İslamiyeti, Risale-i Nuru ve Bediüzzaman’ı dilimiz döndüğünce anlatmaya çalıştık.

Bunlar arasında bulunan aslen Etiyopyalı olan ve İngiltere’de doktorluk yapan bir zatla uzun uzadıya sohbet etme şansını yakaladık. Hıristiyan olduğunu, daha önce Bediüzzaman’ı ve eserlerini hiç duymadığını, verdiğimiz ingilizce tercüme Risale-i Nurları en kısa zamanda okuyup görüşlerini bildireceğini belirtti.

Diğer bir şahısta, şampiyonayı izlemeye gelen bir Türktü. Üniversite yıllarında okuduğu risaleleri okumayı uzun müddet ihmal ettiğini, ancak son zamanlarda kendisinde yeniden okumaya yönelik bir istek olduğunu, bizleri vakıf merkezinde ziyaret etmek istediğini belirtti.

Şampiyona esnasında Güney Afrika’dan sevindirici bir telefon aldık. Geçen sene yine böyle bir organizasyon vesilesiyle tanışıp kendilerine risaleler hediye ettiğimiz Güney Afrikanın Durban şehrinden Khai ailesinin reisi Abdurrahman Beydi telefondaki. Güney Afrika’da yaşadıkları Durban şehrine, Bediüzzaman’ın hayatını anlatan filmin İngilizce versiyonunun geldiğini ve ailece bu filmi izlediklerini, filimden çok etkilendiklerini, Risale-i Nuru okumaya ailece devam ettiklerini şevkli bir ses tonuyla anlattı.

Ruba Vakfı Hizmet Ekibi- İstanbul Mart 2012

www.NurNet.org

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: