Finlandiya Hizmetlerinde Son Durum

Es-selamu aleykum ve rahmetullahi ve berakatuhu.

Finlandiya, Üstad Bediüzzaman’ın Leyle-i Kadirde ihtar edilen bir mesele-i mühimmede ve Risale-i Nurun muhtelif yerlerinde zikrettiği ve Tarihçe-i hayatta hariç memleketlerden gelen mektuplarda Habiburrahman Şakirin Tampere şehrinden iki mektubu ile hatırladğımız bir ülke.

25 Kasım 2010 tarihinde görüdüğüm rüyada Üstad Hz.lerinin Ispartadaki evindeydim. Sungur abi ile Fırıncı abi ellerinde bir çuval ile geldiler ve “bu çuvalın içinde Peygamberimiz Hz.Muhammed Sav.’in kabir toprağı var bunu sen ayıklayacaksın” dediler. Bu rüyadan kısa bir süre sonra Finlandiyaya taşındık. Finlandiyaya geldikten sonra hemen buradaki müslümanları ziyaret ettik. Dersler başlattık. Elhamdulillah 7 aydır dersler devam ediyor.

Hastalar risalesi neşredildi. Tashihat aşamasında 4 ay Finlandiya lisanından dersler yapıldı, onlarca finliye bu kitap okutuldu, onlar her defasında şaşkınlıklarını belirttiler.

Biz açlığımızla Cenab-ı hakkın Rezzak ismini mi tanıyoruz? Hastalığımızla Cenab-ı hakkın Şafi ismini tanıyoruz ve Cenab-ı hakkın bu isimleri bizim aczimiz ile tecelli mi ediyor deyip şaşkınlıklarını belirtiyor ve derslere sahip çıkıyorlar.

Hastalar risalesi basıma gittiği zaman bir tanıdığımız, çeviriyi yapan kardeşimizi Nur dağı olan Hira dağında yeşillikler içinde yürürken müşahede etmiş. Hira dağının etrafında çok fazla göl varmış. Dünyada en çok göl 300.000 ile Finlandiyada mevcut.

Polonyada Fırıncı abinin katılımıyla gerçekleşen meşveretin dönüşünde rüyamda uçuyordum, yükseklere , engellleri aşarak o gün 9 dil bilen, doktor , Fince, Arapça profesyonel tercümanlık yapan Gazzeli Ayman abiyi bulduk. Kendisine tabiat risalesini verdik. Okumuş ve Gazzede camii imamı olan babasına “baba bir kitap okudum çok tesiri altında kaldım” babasıda kitabın yazarı kim demiş Bediüzzaman Said Nursi deyince babası büyük bir sevinçle “Oğlum kitaplar 14. Asrın büyük İslam müceddi Bediüzzaman Said Nursi Hz.lerinindir, ben o kitapları 25 yıldır okuyorum, tercüme et ne gerekiyorsa yap demiş”. Babasının bu teşvikiyle bu abimiz o günden bugüne hizmet ediyor.

Kader-i ilahi ile hastahaneye düştük. Çok üzüldük ama sonra birden farkına vardık ki bir hafta önce, on gün önce intihara kalkışmış insanlara risale-i nurları anlatıyoruz.

Doktorlarla olan bir görüşmemizde doktor bey siz hastaları ilaçlar ile iyileştirebilirsiniz, Psikolog bey sizde hastaların psikolojisini düzeltebilirsiniz ama insanda maneviyat gibi bir şey vardırki hiçbir şey onu tedavi edemez deyip onlara hastalar risalesi verdik. 6. devayı okuduk.

Bu kitaplar teselli verici, rahatlacı dediler ve elhamdulillahi haza min fazli rabbi Finlandiyada doktorlar, psikologlar da Risale-i nurları okumaya başladı. Hastahanenin balkonunda bir finliye risaleleri anlatırken yan odadan dinleyen finli Aleksi yanımıza geldi ve “Dediklerinizi duydum ne kadar güzel şeyler, bende müslüman olup bu kitapları okumak istiyorum” dedi ve Müslüman oldu. Şu an 23.sözü okuyor.

Risalelerde geçen Tampere şehrine 2 koli risale gönderdik. İmam aradı, bütün cemaatin orada Risale-i Nurları okuyor müjdesini iletti. Finlandiyanın farklı şehirlerindede nurlar okunmaya başladı.

Tabiat risalesi ve 23.sözün tercümeleri devam ediyor.

İnşaallah 1 ay içinde Finlandiya Medrese-i Nuriyesini de açacağımızı sizlere iletip başta Sungur abi, Fırıncı abi, Said Özdemir abi ve orda bulunan bütün ağabey ve kardeşlerimize selam eder, dualarınızı bekleriz.

Finlandiya Nur Talebeleri

(www.nurunalanur.com.tr)

www.NurNet.org

1 tane yorum yapılmış

  1. Tahanur dedi ki:

    Risalei Nur talebelerinin elinde Kuranın elmas kılıcı Risale i Nurlar oldukça Nurlar hizmet edilen Finlandiya dada inkişaf etmeye hızla devam edecek. Allah (C.C.) yar ve yardımcınız olsun. Hizmete devam.Dualarımız sizinle.

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: