Flemenkçe Kuran Meali Neşredildi

flemenkce.kuran.mealiROTTERDAM İSLAM ÜNİVERSİTESİ HOCALARININ BÜYÜK BAŞARISI: İZAHLI VE TEFSİRLİ KUR’AN FLEMENKÇE KUR’AN MEALİ: DE LEVENDE KORAN (YAŞAYAN KUR’AN)

Kur’an’ın Hattat Hamid Aytaç’ın kaleminden çıkan asıl metni, tefsir ve izahli Kur’an Meali, İUR Hocalarından Doç. Dr. Özcan Hıdır, Fatih Okumuş ve Kees Mousa Hoek tarafından hazırlandı. IUR Press & Stichting Lezen & Leren işbirliğiyle ortaya çıkan bu muhteşem eser , 610 sayfa ana metin; 70 sayfayı bulan Kur’an hakkındaki Giriş ile beraber yayınlandı.(ISBN, 978-94-91898-02-0.)

Rotterdam İslam Üniversitesinin ve Stichting Lezen & Leven vakfının 6-7 yıl süren bu Kur’an Meali ve Tefsiri projesi ile iftihar ediyoruz. Hollanda’da çok sayıda Kur’an meali mevcut; ancak bunların birçoğu Müsteşrikler tarafından yapılmış durumda. Birisi Ahmediye Grubunun Kadiyaniler kolu yani Gulam Ahmed’i peygamber kabul eden batıl grubu taraıfndan yayınlanmıştır. Diğerlerinde ise, ya dil problemleri yahut da mana sıkıntıları mevcuttur.

Bu Yaşayan Kur’an (De Levende Koran) adıyla ortaya çıkan mealin çok özellikleri mevcut:

Evvela: Kur’an ayetlerinin mealleri bütün tefsir kaynakları ve mevcut mealler esas alınarak mukayese edilmiş ve en doğru bir şekilde Flemenkçe’ye aktarılmaya çalışılmıştır. Bunun yanında bütün Surelerle alakalı açıklayıcı izahlar, nüzul sebepleri ve yanlış anlaşılma ihtimali bulunan yerlere tefsirler eklenmiştir.

İkincisi: Rotterdam İslam Üniversitesinin uzman akdemisyenlerinin yanında Flemenkçe’de uzman olan Hollanda’lı bilim adamları istihdam edilmiştir.

Üçüncüsü: Sadece ilim adamlarının gayretleriyle yetinilmemiş ve bu arada anadili Flemenkçe olan uzman editör ve okuyuculara tashih ettirilmiştir.

Dördüncüsü: Kur’an’ın ana dört gayesi olduğu ve bunların da tevhid, nübüvvet, haşir ve adalet ile ibâdet olduğu Mukaddimede vurgulanmış; ayrıca Bediüzzaman’a ait uzun Kur’an tarifi başta takdim edilmiştir.

Böylesine muhteşem bir eseri bize yayınlamayı nasip eden Allah’a şükrederken, bu projeye katkıda bulunan başta Doç. Dr. Özcan Hıdır, Fatih Okumuş ve Kees Mousa Hoek Hocalara; bu Mealin vücuda gelmesi için himmetlerini esirgemeyen Stichting Lezen & Leren Vakfıne ve özellikle bu projeye hayatını vakfeden Ramazan Güngören Beye; eserin en güzel şekilde ortaya çıkmasında her emeği gösteren İMAK Matbaası yetkililerine ve maddi destek veren herkese dua ve şükranlarımızı arz ediyoruz.

Eserin iki nüshası mevcuttur:

·        Büyük Yaşayan Kur’an (Levende Koran): Üzeri fiyat 15 Euro (10 nüsha ve üzeri alanlara 10 Euro)

·        Küçük Yaşayan Kur’an (Levende Koran): Üzeri fiyat 5 Euro (10 nüsha ve üzeri alanlara 3 Euro)

http://www.iurpress.nl/ (Hollanda ve Avrupa)

http://www.osmanlisahafi.com/index.php (Türkiye)

Prof.Dr.Ahmed Akgündüz

www.NurNet.org

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: