Görmez: Risaleler Zor Vakitte İmdada Yetişti

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, “İman tarihimizin en zor zamanlarında Risale-i Nur müsbet ilimlerin ilahî Kanunların bir parçası olduğunu anlatarak akıl ile vahy arasına gerilen perdeleri kaldırmıştır.” dedi.

RİSÂLE-İ NUR’UN EHEMMİYETİ

Mehmet Görmez, aylık yayınlanan İrfan Mektebi dergisinde “Tahkiki imanı ders veren Risale-i Nur eserlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna şöyle cevap verdi:

Modern zamanlarda iman hakikatlerini anlatmak ve insanın anlayabileceği bir dil ve üslup ile anlaşılabilir kılmak güçleşmiştir. Kur’ân’ın ayetlerini Kâinatın ayetleri ile yoğurmalı din ile müsbet ilimi telif etmek başka bir ifade ile müsbet ilim dediğimiz şeyler ilahî Kanunların bir parçası olduğunu anlatmak, akıl ile vahy arasına gerilen perdeleri kaldırmak herkesin kârı değildir. İşte İman tarihimizin en zor zamanlarında Risale-i Nur bunu gerçekleştirmiştir. Hem de milletimizin bir değeri olarak ortaya çıkmıştır.

“İSLÂM DÜNYASI’NDA BİR ÂLİM SORUNU VAR”

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın İslâm İlimleri Fakültesi Projesi var. Bu fakültenin amacı ve gelinen nokta hakkında bilgi verir misiniz?” sorusuna ise Görmez, şu cevabı verdi: “Bütün dünyada ve İslâm dünyasında İslâmi ilimlere ihtiyaç şiddetle artmış bulunuyor. İslâm dünyasının bir âlim sorunu olduğuna inanıyorum. Hem geçmiş mirası geleceğe taşımakta, hem de İslâm’ı asrın idrakine sunma konusunda, meydan okumalara karşı koymada ilmi bir yetersizlikle karşı karşıya olduğumuzu düşünüyorum. Bugün bütün dünyaya İslâm Âlimi yetiştiren Ezher, Medine İslâm Üniversitesi, Pakistan İslâmabad İslâm Üniversitesi, Malezya İslâm Üniversitesi gibi önemli kurumlar yetmemeye başladı. İstanbul’da uluslararası nitelikte bir İslâm Üniversitesine ihtiyaç var. Bu fakültenin bir başlangıcı olduğunu düşünüyorum.”

İrfanmektebi.com

1 tane yorum yapılmış

  1. erdem dedi ki:

    Sayın Başkanım tebrikler İnşaallah İstanbuldaAlem-i islamı kucaklayan büyük bir üniversite kurulur ismi de Bediüzzamanın adlandırdığı gibi “MERESE-TÜL ZEHRA OLUR

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: