Habîburrahman Şâkir kimdir?

Habiburrahman’ın kızı Hamide Hanım’la Helsinki’de tanıştık. Hamide Hanım Helsinki’deki Tatar cemaatinin içinde aktif olarak hizmet ediyor. Helsinki’de cemaate ait camileri ve kültür merkezleri var. Bu arada talebelere Türkçe ve Tatarca dersi veriyor. Kendisine babasını anlatmasını rica ettik. Ailesinin dinlerini yaşayabilme uğruna komünizm zulmünden vatanlarını nasıl bırakıp gitmek zorunda kaldıklarından bahsetti. Babaları Habiburrahman Şâkir’in tam mânâsıyla bir Hak dostu ve araştırıcı bir din âlimi olduğunu anlattı.

Bugün Finlandiya’da bin kadar Tatar Müslüman yaşamakta. Bu insanlarda hâlâ bir dinî hassasiyet var. Habiburrahman Şâkir, Finlandiya’daki Tatar cemaatinin dinî değerlerini yitirmemesi için çok hizmet etmiş.

Habiburrahman 1974 yılında Tampere’de vefat etmiş ve 180 km mesafede bulunan Helsinki Müslüman Mezarlığı’na defnedilmiş. Tatarların meşhurları da bu mezarlıkta gömülü. Bibi Rehena Hanım’ın mezarı da Habiburrahman’ın yanı başında. Biz de kabirlerini ziyaret ettik.

Risale-i Nur Külliyatı’ndan bazı kitapların 1958 yılında Finlandiya’ya ulaşması ve Habiburrahman’ın istifadesine arz edilmesi büyük bir gayretin eseridir. Bediüzzaman Hazretleri ve fedakâr talebeleri, o zor şartlarda himmetlerini gayet âli tutarak, Risale-i Nurları 1950’li yıllarda dünyanın her tarafına ulaştırmak için gayret etmişler.

Bediüzzaman’ın talebelerinden Ahmet Ramazan, bütün İslâm dünyasına eserleri tanıtmak ve ulaştırmak için büyük gayret gösterdiği gibi, İzmir’den Mustafa Birlik de Amerikan Başkanı Kennedy’ye İngilizce Risale-i Nurlardan bir kitabı tâ o zamanlar göndermiş ve kendisinden cevap almıştır.

Hakkı ALMA / Kahramanmaraş

www.NurNet.Org

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: