İbretlik Bir Anekdot

Ankarada meşhur! Necati Bey caddesi vardır. Bu caddeye adı verilen şahsiyet o beyefendi. Tarih 1928

“ESKİ HARFLERLE BİRLİKTE KUR’ANI TARİHE GÖMDÜK” sözünün kahramanı dır Necati bey! Zamanın Maarif/ Milli Eğitim Bakanı Bay Necati.

Konyanın tek gazetesi olan babalık Gazetesi Başyazarı Onkoloji Doktoru Rahmetli Haluk Nurbaki’nin bir yazına birlikte göz atalım.

Mustafa Necati Bey: Konya’ya gelmiş ve latin harflerinin üstünlüğünü! anlatmak üzere konferans düzenlemiş ve şehrin her yanına asılan ilanlarda:

“Eski harflerle birlikte Kur’anı tarihe gümdük,” yazıyor ve konfaransın ertesi gün saat 10’da verileceği belirtiliyordu.

Akşam bir ziyafet verildi. yemekten sonra Bay Necati ani bir apandist krizine yakalandı.

Hemen hastaneye kaldırılıp ameliyat edildi. Gösterilen itinayı anlatmağa lüzüm yok. Bütün hastane, hatta Konya ayağa kalkmıştı.

Bay Necati kurtulmuş fakat ne çare ki haddini aşmış KUR’AN-a dil uzatmıştı. Gece yarısı imkansız denecek bir şey oldu.

Bay Necati’nin yatağı yan demirinden kırıldı ve hasta yere düştü.

Ameliyat yeri patladı, ertesi gün saat 10′ da konferansın yapılacağı saatte öldü

Evet KUR’AN’ı tarihe gömmek isteyenler tarihin en kokuşmuş sayfalarına gömüldüler.

Tarih boyunca Allah ile savaşa kalkışanların akıbeti hep böyle rezil, rüsva, zelil, hakir ve ibretlik olmuştur…!

Bu yazıyı bana bir kardeş iletmiş. Bende Kur’ana hakaret etmeye kalkışanın ne olacağını bildirmek için bunu sizlere yazdım. Çünkü bunu bilmeliyiz ki: Her ne kadar  bu dünya imtihan yeri, öyle olmasa Allaha ve Onun kanunlarına  karşı gelenlerin başlarına taş yağdırmaya hiç şüphesiz ki Allahın gücü yeter. Çünkü tarihi boyunca; seyrekte olsa imanı zayıf olanları uyarmak için, alenen Allah’a karşı gelenlere Allah müthiş cezalar vermiştir ve her zaman verebilir. Biz dinimizi yaşamaya çalışanlara Allah bize gafletten kurtulmak için gayret versin . Bu gibi dinimize çok ters düşen halleri yapmayı düşmek şöyle dursun işitmekten de Allah korusun. Aminnn!…

Abdülkadir Haktanır

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: