İran kanalında Said Nursi filmi

Devlet Televizyonu Press TV’de Said-i Nursi ile ilgili bir tanıtım filmi yayınlandı..

Press TV’deki tanıtım filmi, başkent Tahran’da düzenlenen ve Said-i Nursi’nin yaşam öyküsü ve felsefesiyle ilgili bir konferansla bağlantılı olarak yayınlandı.

ÇAĞIN HARİKASI

Konferansa İran ve Türkiye’den çok sayıda din ve bilim adamının katıldığını belirten Press TV, “Çağın Harikası” olarak adlandırılan Nursi’nin laik okullarda dinin, dini okullardaysa bilimin öğretilmesini savunduğunu belirtti.

MÜSLÜMANLARIN BİRLİĞİ

Tanıtım filminde, Sünni Müslüman olmasına rağmen farklı mezheplerden Müslümanların birliğini savunduğu belirtilen Said-i Nursi’nin, Müslümanlar arasındaki görüş farklılıklarının düşmanlar ve sömürgecilerin İslam karşıtı politikalarından kaynaklandığına inandığı ifade edildi.

SÜRGÜNLERE RAĞMEN İNANCINDAN TAVİZ VERMEDİ

Said-i Nursi’nin gerçek bir demokrasi yanlısı olduğu kaydedilen tanıtım filminde, Said-i Nursi’nin hayatının hapis ve sürgünlerle geçmesine rağmen inancından taviz vermediği belirtildi.

Filmde ayrıca, Saidi Nursi’nin bilim ve felsefeyle ilgili çalışmalarının, 19. yüzyılın sonuyla 20. yüzyılın başlarında Osmanlı’da görülen ve bilim, materyalizm ve pozitivist felsefe adına Kuran’a saldırılan Batı etkisi çerçevesinde değerlendiririlmesi gerektiği de savunuldu.

İşte O Haber’in Videosu:

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: