İUR Aleyhindeki Haberler ve Zaruri Bir Açıklama

Muhterem Dostlar

Son günlerde rektörlüğünü yürüttüğüm Rotterdam İslam Üniversitesi aleyhinde, bir Türkçe Haber sitesinde ve bazı Hollanda gazetelerinde, çarpıtılmış haberler yer aldığını üzüntüyle takip ediyoruz. Bu münasebetle bazı noktaların açıklanmasını zaruri görüyorum:

1. Türkçe haber sitesinde sonradan tashih edilen ancak Türk kardeşlerimize zehirini kusan haber, tamamen yalan ve kasıtlı …yapılmıştır.

2. Hollanda basınındaki haberler ise, her İslami kurum hakkında olduğu gibi abartılarak ve temcid pilavı gibi daha önce yaşanmış olaylar hatırlatılarak çarpıtılmış haberlerdir. Gezi olayları sebebiyle, ülkemizi Mısır’a çevirme gayretlerini ifşa eden makalemiz üzerine Hollanda Meclisinde hakkımızda iki Meclis Soruşturulması açıldığı ve bizim Hollanda’nın kurumları tarafından açılan soruşturmalar hakkında en ince ayrıntılarına kadar haklı ve doğru cevaplar verdiğimiz de doğrudur. Hazırlanan raporlar elimizdedir ve olumludur. Olay bu soruşturmaların Bakanlık tarafından kamuoyuna açıklanması olayıdır.

3. Hollanda bir hukuk devletidir. Bir Üniversitenin açılıp kapanması, uluslararası kurallara ve standartlara bağlıdır. Bu konudaki iddialar asılsız ve yalandır.

4. Rektör olarak Akgündüz, hem vatandaşı olmakla iftihar ettiği ve canı gibi sevdiği Türkiye’yi ve hem de 14 yıldır içinde oturduğu Hollanda’yı haksızlıklara ve her türlü teröre karşı fikren ve ilmen savunmayı vazife bilmektedir. Hakkın hatırı alidir; hiçbir hatıra feda edilmez.

5. Bize yapılan haksız saldırılara karşı sözümüz şudur: Biz İUR olarak doğru İslamiyeti ve İslamiyete layık doğruluğu talebelerimize öğretme gayesini güdüyoruz. “-İslâmiyet güneş gibidir, üflemekle sönmez. Gündüz gibidir, göz yummakla gece olmaz. Gözünü kapayan, yalnız kendine gece yapar.” Münazarat ( 9 )

Saygılarımla

Prof. Dr. Ahmed Akgunduz

Rector & President

Islamitische Universiteit Rotterdam

Bergsingel 135, 3037 GC Rotterdam

T +31 (0)10 485 47 21

F +31 (0)10 484 31 47

E akgunduz@iur.nl; I www.islamicuniversity.nl

facebook.com/Prof. AhmetAkgunduz; twitter.com/AhmetAkgunduz

www.NurNet.Org

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: