Kaderin Mahkûmu Muyuz?

Evet, insan kaderin mahkûmudur. Fakat bu, kendi iradesiyle yaptığı fiillerde değil, erkek veya kadın olması, saçının rengi, boyunun uzun veya kısa olması gibi hususlardadır. İnsan kendi hür iradesiyle yaptığı fiillerde kaderin zorlamasıyla değil, bilerek isteyerek hareket etmektedir.

Bir zat değerli bir hoca efendiye der: “Hocam, benim kaderimde namaz kılmamak var”. Hoca efendi çeşmeyi gösterir ve der: “Kollarını sıvayıp şu çeşmede abdest al. Sonra şurada iki rekât namaz kıl. O zaman kaderinde namaz kılmak olacak.”

Evet, Cuma günü ezan okunurken camiye doğru koşanlarla aynı esnada meyhaneye doğru gidenler, kendi irâdeleriyle bu işi yapmaktadırlar.

“Kader beni bağlamış” diyenlere biri bir tokat atsa veya eşyasını çalsa “Ne yapayım, benim kaderimde tokat yemek, soyulmak: onun da kaderinde tokat atmak ve soymak varmış” dememeleri gösteriyor ki, bu inançlarında samimi değiller. Sırf ibadetten kaçmak, günâhlara rahatça dalmak için böyle söylüyorlar.

Böyle utanmaz kimselerin “Kader utansın” demeleri, haddi aşmaktan başka bir şey değildir.

Yüce Allah şöyle buyuruyor: “Biz insana yolu gösterdik. İster şükreder, isterse küfreder” (İnsan, 3)

“De ki: Rabbinizden size hak gelmiştir. İsteyen imân etsin. İsteyen kâfir olsun.” (Kehf, 29)

“Allah cennete dâvet ediyor” (Bakara, 221)

Evet, cehenneme davet yok. Zira bu insan, cehennem için yaratılmamıştır. Fakat oraya gidenler de olacaktır. Meselâ devlet, okulları insanlar yetişsin diye açar. Fakat sınıfta kalanlar da olur, anarşistler de çıkar. Cenâb-ı Hak şöyle bildiriyor:

“Eğer inkâr ederseniz şüphesiz Allah size muhtaç değildir. Bununla beraber O kulları için küfre razı olmaz. Eğer şükrederseniz bundan sizin lehinize razı olur.”

(Zümer, 7)

Zafer Dergisi – İnanca Tuzak Kuran Sorular ve Cevapları

1 tane yorum yapılmış

  1. erdem dedi ki:

    İnsanın tercih hakkı olmayan hususlarda(vücut yapısı, milliyeti ana babasının kimolacağı gibi) bir mesuliyeti ve sorumluluğu yoktur. Akıl baliğ olduktan sonra kendisine verilen nimetlerden sorumludur.Cenab-ı Allah vermediği nimetlerden sorumlu tutmaz islam2ı peygamberi kur’anı duyduğu okuduğu vehaberdarolduğu nisbette sorumludur. Ancak tek başınabir adada bile doğsa aklıbaşında akıl baliğ bir insan bu kainatın bir sahibi bir yaratıcısı olduğunu aklen bilebilir ve bulabilir. Tüm insanlar islam fıtratına göre yaratılırlar. Daha sonra çevresi ailesi nasılsa ona göre terbiye olunurlar. İslami çevrede yetişip (Allah korusun),islama düşman olanlar olduğu gibi materyalist çevrede yetişip kendi iradesi ile araştırıp müslüman olanların var olması imtihan şartlarının ve hidayetin kişinin iradesini iyi yöde kullandıktan sonra rabbimizin birlutfu olduğunu göstermektedir.

Sende yorum yazabilirsin