Kanada Hizmet Haberleri

Aziz, muhterem ağabeylerimiz;

Mayıs ayı başında Kanada’ya gitme imkanımız oldu ve oradaki ağabeyleri ve dershaneleri ziyaret etme imkanımız oldu, buradaki hizmetlerden kısaca bahsetmek istiyorum:

ilk önce Ontario eyaletinde 140 bin nüfuslu Oshawa şehrindeki dershanemize gittik. Toronto’ya 45 dk. uzaklıktaki bu şehirde Ontario üniversitesi (University of Ontario) civarında bulunan dershanemizde 5-6 senedir üniversiteden gelen Türk öğrencilerle Risale-i Nur dersleri devam ediyor. Bu öğrencilerin çoğu, kendi imkanları ile okuyan, zengin aile çocukları ve Türkiye’de İslamiyet hakikatini pek bilmeyen fakat gurbetin de sevkiyle kendilerini dershane ortamında –belki de ilk defa İslamiyet hakkında bir şeyler dinleme fırsatı bulan– kişiler. Her hafta cuma akşamları ders dinlemek için geliyor ve  bu dershaneyi de derssiz bırakmıyorlar elhamdülillah.

Oshawa’dan sonra, cumartesi günü Toronto’ya doğru hareket ettik. Kanada’nın, 2.5 milyon nüfuslu en büyük şehri olan Toronto’da 2-3 senedir dersler “ev dersi” suretinde devam etmiş, 20 kişiye varan şevkli ve gayretli bir cemaat toplanmış elhamdülillah.

O akşam Cenab-ı Hak Toronto’da da dershane açılmasını nasip etti ve oradaki ağabeylerin gayretleri ile Toronto’ya da nur hakikatlerini neşir ve ilan edecek nur merkezi açıldı. Ve o akşam ilk ders 25-30 kişinin katılımı ve duaları ile açıldı. Haftada bir yapılan dersler de dershanemizin açılması ile ikiye çıktı, şimdi cumartesi ve çarşamba akşamları dersler oluyor.

Dershanenin açıldığı mahal adeta İslam memleketi; çoğunluğunu Pakistan ve Bangladeşlilerin oluşturduğu bu mahallede; sokaklarda, otobüslerde, başörtülü ablaları ve kız çocuklarını, sakallı, entarili ağabeyleri ve takkeli çocukları görmek sıradan. Hatta vakit namazlarında camide 100’ü aşkın her yaştan insanı bulmak mümkün.

Türklerin de yoğunlukla bulunduğu bu mahalde ağabeylerimiz inşallah diğer milletlere de İman ve Kuran hakikatlerini ilan ve neşir niyetindeler. Bu gaye ile siz ağabeylerimizden en başta makbul dualarınızı, sonra ehl-i himmet olan vakıf ve talebe kardeşlerimizi bekliyorlar. Çünkü şu anda dershanede sadece 1 öğrenci kardeşimiz kalıyor. İnşallah Cenab-ı hak dershanede kalacak ehli hizmeti sevk ederse, lise dersleri, ingilizce dersler vb. bir çok sahada hizmetler inkişaf eder, hakikaten çok münbit bir zemin var. Ayrıca gelen ağabeylerimizin çoğu evli olduğundan hanımlar hizmetini de başlatmaya niyetliler.

Kanada’ya öğrenci olarak gelmek çok kolay ve bu şekilde kalmak uzun sureli hizmetlerde bulunmanın da en isabetli yolu.

Dershaneye yarım saat mesafedeki Toronto Üniversitesi (University of Toronto) dünya sıralamasındaki ilk 20 okuldan birisi. Türkiye’den de MEB burslu öğrencilerin tercih ettiği okullar arasında. Ayrıca Waterloo, Laval, York University ve Ryerson ve OCAD da bu şehirdeki diğer üniversiteler. Oshawa’da, Ontario University ve Durham Collage başlıca üniversiteler.

İnşallah Türkiye’deki ağabey ve kardeşlerimiz bu memleketi de himmet dairelerine katarlar ve fiilen de sahip çıkanlar olur temennisindeyiz. Bütün ağabeylerimize tekrar selam eder bizlerin hizmet-i iman ve Kur’an’da halisen muhlisen istihdam ve devamları ve hizmetlerin devamı için dualarınızı bekleriz.

www.NurNet.org

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: