Kardeşlerime Dua Ve Hüsnü Temenni

Es-selamu aleyküm ve rahmetullahi ve berekatuhu…

Hazreti Yusufun a.s kuyuda, Hazreti Musanın a.s Tur dağında, Hazreti Yunus a.s mı balık karnında, Hazreti Muhammedin a.s.m. Hira dağında yaptıkları bütün dualar üzerinize olsun. Bilhassa bu şuhuru selasede  denk gelen leyali-i müberekeleriniz hassaten Kadir gecenizi ve önümüzdeki Bayramınızı tebrik ederek mübarek olsun derim.

İslamın Nurlu güneşi kalbinize dolsun. Yuvanıza muhabbetle, kalbiniz Hazreti Muhammedin a.s.mın aşkıyla dolsun. Dualarınız kabul olsun, günleriniz mutlulukla geçip gönlünüz saadetle dolsun. Kalbiniz Kur’anla, fikriniz islamla dolsun. Makamınız cennet olsun, o mübarek yerde Hazreti Muhammed a.s.m. komşunuz olsun.

Pek aziz ve muhterem Kardeşlerim! Bilmeliyiz ki, bir gün ömrümüzün sonu da gelecek, ona ah ne çabuk geçti diyeceyiz. Yalnız en mühimi olan şu ki: Bizi ölü atomlardan Hulasa-i mevcudat ve Kâinatın şuûrlu meyvesi  yaratan Rabbimize çok dua edelim ki bizleri ve bütün müslimanları kendi rızasına yünelik bir şuura isal etmekle önce menhiyyattan (Yasaklardan) kaçabilmeyi, bâ’dehu (ondan sora) ameli salihaya sarılmakla, bizi ve bütün âlemi islamı hakiki Bayrama kavuşturmuş olsun. Amin Amin Amin,

Böylece, biz müslümanlara yakışmayan şeylerden pâk ve nezih olmayı adet etmek ihtiyacını bilerek,  kıymetli vaktimizi, yapılan Nur sohbetlerini dinlemeye gidip orada biraz vakit harcamamıza sizide davet ediyorum. Bu derslerden yeteri kadar faydalanabilsek, herhalde huy edindiğimiz öteki nahoş alışkanlıkları terk ederiz:

Aziz kardeşlerim sizde benim gibi günahla karışık bir ortamda hayat yaşadığınız için sizinle rahat sohbet edip dertlerimi dökeceğim.

Nasıl ki bir insan çok mal alırken senet imzalayarak hiç ödemeden alırsa, onun aklı başında ise ödeyinceye kadar rahat olamaz, aynen onun gibi: Bu insanın hizmetine bütün mahlukat verilmiş ve bu kadar çeşit ni’metler önüne serilen bu insan dahi Yaratıcısına karşı vazifesini yapmazsa. Bunun hakkında mantığımız bize diyor ki: Bu adam ya Allaha inanmıyor her şeye  tabiî dir rastgele kendi kendine oldu diyor ve öldükten sonra hesap vereceğine inanmıyor da rahat yaşayabiliyor. Veyahut bu adam büyük bir rahatsızlık içinde endişeli bir vaz’iyyette hayatını geçirir,  takvime bakarak kendine hakaret ederken kendine der bre herif! Bugüne kadar yaptığın yeter der! Dikkatli ol önünde seni ölüm bekliyor, hayatının hesabını nasıl verecen?         

Dikkatli olalım bugünden sonra Allahın kanununa uyan bir insan olacaksın kendimize diyerek geçmişe son verir ve rahat oluruz. Olumsuz yaptığımız şeyleri terk edelim. Yoksa Allahla savaşırcasına her gün Allahın kanunlarına karşı gelerek Kur’anda 114 yerde zikredilen namaz ve o namazı kılmamızı 70 yerde emrediyor ve Allah bizden Namaz için yirmi dört saatten 1 saati istiyor. Oruç için 12 aydan 1 ayı. Zengin isek ömrümüzde 1 sefer Hac yapmamızı ve 80 gram altından fazla paramız olursa paramızı hesaplayarak yekününden %2,5 Zekat olarak vermezsek acaba hayatımızın sonundaki çığlıklarımızı bugün tasavvur edebiliyormuyuz?

Söyle bakalım evlatlarını yetiştiremeyen o anne babaların halini ve o evlatları  idareyle mükellef olanların hali mezarda ne olacak? Yalnız maddi saâdetini temin etmekle uğraşıp ma’nevi tarafına hiç kulak vermeyerek evladları hakkında onların hali ahirette ne olacak? Onlara Allahın en güzel hediyesi olan evlatlarının halleri iken, onlara lazım olan eğitimi vermeden olur mu? Bizde bunu sakın düşünmeden bırakmayalım. Bilhassa kız evlatların  nahoş hallerini silah yapıp onunla gençlere saldırtırsak bu gafletle büyük bir zulum etmiş olmuyormuyuz? Allahım bizleri bu kütü halde bulunmaktan koruyarak bizi ıslah eyle. Bizi ve ıslahı kabil olanları ıslah eyle, olmayanları da bir an evvel cehenneme gönder ki başkaları onlardan kötü örnek almasın.

Evet! Mu’cize olarak yaratılan bu insan,  bu olumsuz vaziyete düşen mazlum ve isyana teşvik edilen bacılarım hakkında gözlerimizden göz yaş yerine kan akması icab ederken, bu vaziyeti biz acaba nasıl karşılıyoruz. Benim gibi dertli kardeşlerim! Düşün ki herkes oruçlu iken aleni oruç yiyen müslüman Türkün acaba hali ne olacak ve bu herifin Şehit veya Gazi dedesi 24.000.000 km kareye islam kültürü götürürken, böyle olmamız için mi onlar can verdi? Bu isyankar evlatlar acaba şehit kanıyla yoğrulan bir toprakta yaşadığının farkında mı?.

Bunun için biz o mezarı düşünerek önce yaptığımız kusurlar için pişman olalım, o kusurlara düşman olalım, kılmadığımız namazların kazasını yapmaya hemen başlayalım, kendimize ve âile efradımıza ciddi sahip çıkalım, eğer evlatlarımızı yetiştirmeye geç kaldı isek, o zaman elimizden fırsat kaçtı düşüncesi ile,  her kıldığımız namazda evlatlarımızın hidayeti için Allaha yalvarıp yakaralım.

Sakın bide onlardan olmayalım ki: Caminin ön safını tutan genç gibi ki başka kimseye yer vermemeye gayret eder. Bunlar gibi, hareket eden mezarlar gibi olmayalım, maneviyata karşı duyarsız olup   solmayalım, öyle olursak, yarın bize çok pahalıya patlar,  yapıp ne yapıp günahlara dolmayalım. Bizde ciddi bir pişmanlık olursa: Ondan sonra gözlerimiz ağlasa da içimiz sevinçle dolar. Ah ne mutlu onlara ki genç yaşta maddeten terakki etmeye çalışırken Nurlara sarılarak ma’neviyatından fire vermezler. Ben onların ellerini değil, ayaklarını öperek  tebrik edeceğim. Tekrar tekrar siz kardeşlerime kalbi dualar eder günahlardan pak ve temiz yaşamanızı temenni ve niyaz ederim.

Tüm kardeşlere ve ahbaplarınıza dilu canımdan mübarek gecelerinizi, Kadir gecenizi ve Bayramınızı tebrik ederek deruni hislerimle Es-selamu aleyküm diyerek size selam ve dua eder dualarınızı beklerim.    

Kusurlardan kurtulmaya çalışan, kusurlu  kardeşiniz: Abdülkadir Haktanır

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: