Kırklarelinde Nur Derslerine Olan Sadakat ve Sebat Örneği

Bir süredir hastanede tedavi gören Bekir amcamız hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenab-ı Hak gani gani rahmet etsin. Bu münasebetle daha önce 3 şubat’ta sitemizde yayınlanan haberini tekrar anasayfamıza taşıyoruz. Cenazesi yarın öğle namazını müteakip Kırklareli’nde kılınacak namazdan sonra defnedilecektir.

Büyük ağabeylerimizle, hocalarımızla, sohbetlerimiz de onlardan dinlediğimiz hatıralar ve anılar bizleri şevke ve gayrete getiriyor. Özellikle hizmetin zor zamanlarını görmüş ve sıkıntılarını yaşamış olan ağabeylerimiz bizim gayrete gelmemize vesile oluyor.

Bu ağabeylerimizden biri olan kıymetli değerli büyüğümüz  Bekir ağabeyin hatıralarını dinlerken sanki o zamanları yaşıyormuş gibi içimizde derin duygular oluştu. Kendisini bu örnek yaşantısından ve davranışlarından dolayı takdir ediyor ve kendimize onu örnek alıyoruz. Ona hayır dualar ediyoruz.

Kendisiyle sohbet esnasında 60 yıllık nur hizmetindeki hatıralarını anlatmaya başladı. 1960 yıllarında Risale-i Nur hizmetini tanıdığını ve bu hizmeti tanımasına vesile olan değerli  Abdülhamit Hocamızın olduğunu söylüyor.

Abdülhamit hocamız 1959 yılında Kırklareli Merkez Hızır Bey camisine atandıktan sonra Risale-i Nur hizmetinin Kırklareli’nde öncüsü olmuştur. Bu sırada  Bekir ağabeyin terzi dükkânı varmış, her fırsatta Bekir ağabeyin dükkânında Risale-i Nur dersleri yapıyorlarmış. Ayrıca Helvacı Salih ağabeyin evinde  30 kişinin iştirakiyle Nur Dersleri yapılırmış.

Bu süre zarfında Risale-i nur hizmeti inkişaf etmiş. Evlerde dükkânlarda Risale-i Nur dersleri okunmuş. 1965 yılında Demirköy müftüsünün müdafaası için Bekir Berk ağabey Kırklareli’ne gelmiş. Bu esnada Bekir ağabey ile de tanışmış ve sohbet etmiş. Bekir Berk ağabey dua temennisiyle ahirette üstadımızla ve kardeşlerimizle beraber olacağını ifade ettiğini söyledi.

Bekir Ağabeyimizin sadıkane, sebatkarane ve fedakarane sohbetlere iştiraki bütün talebelere çok güzel bir örnek teşkil etmektedir. Yaşı 89 olmasına rağmen 5 vakit namazını cemaatle cami de kılması Risale-i Nurların feyz ve bereketinden kaynaklandığını söyledi. Kırklareli’nde pazartesi ve cuma günü yapılan derslere herkesten önce hava şartları ne olursa olsun hiç aksatmadan gelmektedir.

Bir defasında kışın derse gelirken yolda düşüp ayağını kırdı yinede kırık ayağıyla derslere iştirak etmeye çalıştı. Bekir ağabeyimizin bu gayretini Risale-i Nur’lardan aldığını dile getirdi. Allah Bekir ağabeyimizden razı olsun. Allah onun gayretini cümlemize nasip etsin.

www.nurnet.org

Cenazeden kesitler:


Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: