Kur’an’ın Parıltıları Peşinde

Bismillahirrahmanirrahim,

Allah’ın inayetiyle, 2007 yılında Risale-i Nur cemaati vasıtasıyla Türkiye’de Kur’an hakikatlerini öğrenmek nasip oldu. Liseden mezun olmuştum. Filipinlerde faaliyet gösteren Nur Cemaatine duyduğum büyük saygı ve sevgi beni evimden, şehrimden ve ülkemden kopararak iman hakikatlerini Türkiye’de öğrenmeye sevk etti.

Türkiye’deki ilk yazım ağabeylerin yanında, yani İstanbul’da bulunan bir Nur dershanesinde geçti. Beklentilerimin de ötesinde olan misafirperverlikleri, ilgi ve alakaları beni derinden etkiledi. Kendi kendime dedim ki; şayet yeryüzünde sadece bu türden insanlar olsaydı, Allah yeryüzünü bir anda Cennete çevirirdi!

Ramazan ayında İstanbul’dan ayrıldım ve hoş bir ilçe olan Akhisar’a gittim. Orada Hilaliye Eğitim Vakfı bünyesinde gerçekleştirilen okuma programına iştirak ettim. Dersanede bulunan kardeşlerin yakın ilgi ve alakaları, memleketimden binlerce kilometre uzakta olmanın verdiği burukluğu bana hissettirmedi.

Bence Nur dershaneleri eğitim-öğretim yuvalarıdır.

Allah’ın rızasına uygun yaşama, kişisel kabiliyetleri inkişaf ettirme, insanlarla sağlıklı iletişim kurabilme, kişilik ve karakteri sağlamlaştırma, buralarda bir talebenin kazandığı hassalardır bana göre. İmanın kişiye verdiği huzur ve hayatta sadece kendisini düşünmeyip diğer insanlara faydalı olmayı gaye edinerek,  Resulullah( s.a.v.)’ın buyurduğu üzere “ Sizin en hayırlınız, insanlara faydası olandır” Hadis-i Şerifi doğrultusunda hareket etmek Nur dershanelerinin kişiye kazandırdığı bir erdemdir diye düşünüyorum.

Hilaliye Nur Dershanesinde, bir müslümanın bilmesi gereken temel bilgiler olan hafızlık, İslam, Kur’an ve temel dini bilgileri öğrendim. 13-16 yaş grubu insanlara hafızlık eğitimi verilmekte. Kursun ilk yılında, Tecvidli Kur’an okuma ile ilgili temel bilgiler öğretildi. Kısa zamanda, etkin ve doğru bir şekilde Kur’an okuma, kısa surelerin ezberlenmesi ve 2-3 sene içersinde de tüm Kur’an’ın ezberlenmesi mümkün olabilmektedir. Gerçi ilk zamanlarda, ders arkadaşlarımın İngilizceleri olmadığı için onlarla iletişim kurmakta bayağı zorlandım. Ama zamanla Türkçeyi öğrendim ve bu problemin de üstesinden gelebildim.

Uzun ve uykusuz gecelerden, çeşitli zorluklardan sonra şükürler olsun ki 3 yılın sonunda 2009 yılında hafız olmayı başardım. Öğretmenlerime, ağabeylerime, aileme ve dostlarıma bunu başarmada çok şeyler borçluyum. Allah hepimizi korusun ve kıyamet gününde Resulünün( s.a.v.) Liva-ül Hamd sancağı altında buluşabilmeyi nasip eylesin.  Amin.

Raffie Usman / Filipinler (Orjinal Link için Tıklayınız)

(Sitemizdeki İngilizce verisyonu için Tıklayınız)

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: