Londra İslami Eğitim Fuarı’nda Risale-i Nur ve İİKV İlgisi!

Bu yıl ikincisi düzenlenen Londra İslami Eğitim Fuarı, 18-19 Mayıs 2013 tarihlerinde düzenlendi. Toplam 60 kurumun katıldığı fuara vakfımız da bir stand açarak katıldı. Kurumsal katılımcılar genelde Londra’da bulunan eğitim kurumları ve enstitülerdi. Fuarı gezmeye gelen insanların yanı sıra, stand açan tüm kurum ve enstitülerle görüşüldü ve bilgi alışverişinde bulunuldu.

Londra’da vakfımızın kardeş kuruluşu olan Risale-i Nur Research Centre ile beraber yanyana stand açıldı. Risale-i Nur Research Centre standında Risalelerin tamamı İİKV’nin standımızda ise Risale-i Nur üzerine yapılan akademik çalışmalar yer alıyordu. Yani yan yana olan bu standlar birbirlerini tamamlamıştı.  Önce Risaleleri inceleyen katılımcılar, ardından bizim standımızda Risaleler üzerine yapılan ilmi çalışmaları inceleyebiliyorlardı.

Standımızda eskiden yapılmış olan konferansların büyük fotoğrafları, nübüvvet sempozyumunun afişi, sürekli dönen vakfımızın İngilizce tanıtım sinevizyonu, akademik kitapların tamamı, cdler ve birçok doküman bulunmaktaydı. Fuara katılan ilmi ve akademik çalışmalar yapan veya merakı olan birçok insan standımızı ziyaret etmiş oldu.

Daha önceden internet üzerinden vakfımızla irtibat kurmuş olan ve tezlerinde Üstad çalışmak isteyen iki doktora öğrencisi de otobüsle 4 saatlik mesafede olan Leeds Üniversitesi’nden gelerek standımızı ziyaret ettiler. Kendileri nasip olursa Genç Akademisyenler Konferansı’na da katılmak istiyorlar. Ayrıca fuar yöneticileri, çeşitli akademisyenler ve öğrenciler ve eğitim kurumları başkanları ile de görüşmelerimiz oldu. Fuarda standımızı ziyaret ettiler. İlgililere kitaplar hediye edildi veya satıldı. Özellikle Üstad’ın Medreset-üz Zehra projesi üzerine konuşmalarımız çok etkili oldu. Standımız fuarın en güzel yerindeydi ve en çok ziyaretçiyi alan stanttı. 50’den fazla insanla birebir görüşüldü ve iletişim bilgileri alındı ve e-mail listesine eklendi. Ayrıca oradaki Müslümanlar arasında çok ciddi Türkiye hayranlığı olduğunu gördük. Istanbul Foundation diye logomuzu gören direkt standımıza geliyordu.

Fuara katılım Londra’da Risale-i Nur’un tanıtımına ve vakfımızın bilinirliğine oldukça katkı sağladı. Vakfımız bu fuara her yıl katılmayı planlamaktadır.

İİKV

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: