Lucia’nın Hayatında İz Bırakan Harika Kitap: Risale-i Nur!

Merhabalar,

Asa-yı Musa kitabını bugün bitirdim ve kitap hakkındaki bazı görüşlerimi bildirmek istiyorum. Öncelikle belirtmeliyim ki; anlatacağım şeyler benim kişisel görüşlerim ve bunları Risale-i Nur Külliyatı’ndan bir kitabı sadece bir defa okuduktan sonra söylemekteyim. Okurken bunları da hesaba katmanızı isterim.

BU KİTAPLAR KUR’AN-I KERİM’İ ANLAMAYA YARDIMCI

Bu kitap, külliyatın tamamını okumaya sevketmek için güzel bir mukaddeme olarak düzenlenmiş. Özellikle yazım tarzı, mukayeseler, misaller ve örnekler onu herkesin okuyabilmesini ve anlamasını sağlıyor. Yani, kesinlikle külliyatın tamamını okumak, Kur’an-ı Kerim gibi derin bir kitabı anlamaya yardımcı olur.

Bana göre bu kitap, manalı ve tam bir hayat yaşamak için üzerinde durulması gereken çok önemli konuları düşünmeye ve anlamaya sevkediyor. Mesela varoluş, iman, niye ölüyoruz, meydana gelen iyi ve kötü hadiseler… Bence, bütün bunlara iyi bir yaklaşımı olan bu kitabı herkesin okuması gerekli.

RİSALE-İ NURLAR BANA ÇOK YAKIN VE GÜNCEL

Önemli olduğunu düşündüğüm başka bir konu da, müellifin oldukça güncel olması ki, bu da yazı tarzının son derece açık ve zamanımızla tutarlı olmasını sağlıyor. Bunu niye söylüyorum, çünkü, bütün kariyerim boyunca çok eski yazarları okudum ve her zaman tam bir tutarsızlık gördüm. Zira okuduğum yazarların söyledikleri yaşadığımız bu zamana hitap etmiyordu.

İlginç olan başka bir şey de, Asa-yı Musa’yı okurken, benim düşünce tarzıma çok yakın kısımları bulmam olmuştu. Ayrıca anlatmadan geçemeyeceğim ki, kitabı okuduğum zamanlarda beni rahatlatan kelimelere rastlıyorum. Yani son zamanlarda çok stresli bir dönemin içinden geçiyorum ve kitabı okumaya oturduğum her seferinde aynı hisleri yaşıyorum. Beni o kadar sakinleştirip rahatlatıyor ki; nasıl açıklayacağımı bilemiyorum…

“ARADIĞIMI BULDUM”

Asa-yı Musa’yı tekrar okuyacağım çünkü, kitabı aldığım gün bana bu tavsiyede bulunmuştunuz. Bununla beraber ben de aynı şekilde düşünüyordum. Şimdi, bir defa okudum ve görüyorum ki, çok ilginç, önemli ve öğrenebileceğim bir çok konuyu ihtiva ediyor. Bu yüzden, tekrar tekrar okumam lazım. İçinden geçmekte olduğum ilham ve samimiyet filizinden faydalanaraktan itiraf etmeliyim ki, fuarda bana, aradığım şeyi bulmak için doğru yerde olduğumu söylediğinizde biraz şüphem vardı. Neden bahsettiğinizi de pek anlamamıştım, fakat şimdi görüyorum ki, kesinlikle haklıymışsınız.

Asa-yı Musa insanlığı değiştirebilecek kıymette bir kitap ki, kendi düşünce tarzımda bazı değişiklikler yapmaya başladığını hissediyorum. İnançlarım noktasında çok daha emin hissediyorum. Evet, daha önce ahiretin varlığına inanıyordum fakat bütün okuduklarım benim bu inancımı yeniden tasdikledi. Özellikle dokuzuncu, onuncu ve onbirinci hüccet-i imaniyeler çok hoşuma gitti. Okuduklarımın tamamının çok ilginç ve önemli olduğunu düşünüyorum, O kadar hoşuma gidiyor ki okuduğum yerleri geri dönüp tekrar okuyorum.

Bütün bunların yanında diyebilirim ki; tek kelime ile HARİKA BİR KİTAP! Gerçek şu ki, Risale-i Nur’u tanıdığımdan dolayı kendimi ayrıcalıklı biri olarak hissediyorum…

Bir defasında şöyle bir cümle okumuştum: “Hayatta bazı şeyler vardır ki, insanların hayatlarında iz bırakırlar ” Bu Asa-yı Musa kitabı da kesinlikle benim hayatıma güzellikler kattı….

Cordoba Devlet Üniversitesi

Psikoloji Bölümü Öğrencisi

Lucia Dalmasso

www.NurNet.Org

Not 1 : Asa-yı Musa Kitabına Elektronik ortamda erişmek için : http://www.erisale.com/#content.tr.7.21

Not 2 : Bahsi Geçen Fuar İle İlgili Haber: http://www.nurnet.org/arjantin-kitap-fuarinda-risale-i-nur-sergilendi-hizmet-mektubu/

***

Mektubun Orjinali;

Hola ! Hoy Terminé de leer el libro y te debo una crítica, así q acá va:

(Antes debo aclarar q lo q voy a decir es una opinión muy personal y te lo estoy diciendo después de leer una sola vez un solo libro de la colección, asi que lee teniendo en cuenta esto)

La forma en que está organizado el libro es una buena “introducción”(por decirlo de alguna manera)que invita a leer la colección Risale-i Nur completa. La particular manera en que está escrito,usando analogías,comparaciones y ejemplos, hace que cualquier persona pueda leerlo y entenderlo,es decir, seguramente leer la colección completa ayuda a entender fácilmente algo tan complejo como es el Corán.

Creo que el libro permite comprender e invita a reflexionar sobre muchos temas que son importantes para tener en cuenta para vivir una vida mas plena y digna de ser vivida;como por ejemplo la existencia, la fe, porque morimos, las cosas buenas y malas que suceden,entre otras cosas; por todo esto es que considero que todos deberían leerlo, es un buen acercamiento.

Otra cosa q me parece importante es que el autor es bastante actual (busque la biografía por Internet )y eso hace que la forma de escribir sea bastante clara y coherente con épocas actuales, porqué digo esto? porque en toda mi carrera estuve leyendo autores muy viejos y siempre hay cierta incoherencia porque no coincide lo que dicen con épocas en las que estamos viviendo.

Algo interesante que me pasó es q,ademas de que mientras leía me encontraba con partes con las que me sentía muy identificada en mi forma de pensar, también (creo haberte contado) me pasaron un par de cositas que cuando iba al libro me encontraba con palabras que me hacían reflexionar, como así también últimamente estoy atravesando muchas situaciones de estress y cada vez q sentaba a leer me sentía,nose como muy tranquila y relajada,nose como explicarlo, me hacía bien.

Lo voy a volver a leer porque, ademas de q me lo dijiste el día que lo compré,igual pensaba hacerlo y ahora q ya lo leí una vez creo que es muy interesante, importante y tiene muchas cosas de las que puedo aprender por eso es que debo volver a leerlo. Aprovechando la inspiración y el brote de sinceridad que estoy atravesando. debo confesarte que en la feria cuando me dijiste que yo estaba en el lugar correcto para encontrar lo que quería dude un poco, pero es q no sabia de que me hablabas, ahora veo q estabas en lo cierto

Es un valioso libro que puede cambiar el ser humano, de hecho yo siento cambios en mis formas de pensar, me siento mucho mas segura en relación a lo que te decía de mis creencias.(si antes estaba segura de la existencia del Mas allá todo lo que leí reafirmó mi pensamiento…) Me gustaron muchas cosas del libro pero específicamente la novena, décima y undécima prueba de la fe, todo lo que leí ahí me pareció muy importante e interesante, me gustó mucho q las volví a leer a penas terminé.

De todo esto,ademas de un excelente LIBRO… La verdad que me siento una privilegiada en haberle conocido a Risale-i Nur…un gusto

Una vez leí una frase q decía así: “Hay acciones en la vida de unos que dejan huellas en la vida de otros”…definitivamente este libro la vara de moises algo bueno hizó en mi vida…

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: