Medresetüzzehra Projesi Artuklu Üniversitesi’nde Hayata Geçiyor

medresetuzzehra-projesi-artuklu-universitesinde-hayata-geciyorMardin Artuklu Üniversitesi’nde düzenlenen Uluslar arası Hutbe-i Şamiye Sempozyumu’nda konuşan Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedar Bedii Omay çok önemli açıklamalarda bulundu.Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri’nin 100 yıllık Medresetüzzehra projesini Artuklu Üniversitesi’nde bir şube açarak gerçekleştireceklerini belirten Omay; “Bu projenin 100 yıl içinde çok çeşitli sosyal politik siyasi sebeplerle bugüne kadar akim kaldı.

Üstadı çok seven ve onun fikirlerine son derece ehemmiyet veren bizler, şimdiki üniversite mensupları olarak Üstadın bu fikri mirasını yerine getirmekte mükellefiz.” İfadelerine yer verdi.

Bediüzzaman Hazretleri’nin 100 yıl önce bölge için verdiği reçeteyi tartıştıklarını belirten Omay, bu fikirler ışığında Medresettüzzehra Projesi’nden çok faydalandıklarını belirtti.
Artuklu Üniversitesi’nde 5 yıldır bu projeyi uyguladıklarını belirten Omay; “Kürtçeye önem veriyoruz. Türkçe ile eğitim veriyoruz. Arapça’ya ehemmiyet veriyoruz. Bu lisanlarla ile ilgili filolojik çalışmalar yapan enstitüler araştırma merkezleri bölümleri açıyoruz. Teolojiye önem veriyoruz. Aslında rahmetli üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin bu fikri mirasını da üçüncü jenerasyon yeni üniversiteler olarak başta acizane olarak kendimiz olarak yerine getirmeye çalışıyoruz. Bunun tarih olarak vurgulamak çok şart değil, 5 yıldır yaptığımız ve uyguladığımız aslında üstadın bu proje ile ilgili olarak risalede söylediklerinin ışığında uygulamalar yapmaktır. Dolayısı ile sadece fikren değil hem ruhen hem maddeden aslında faaliyete geçmiştir Medresetül Zehra medresesi projesi her adımda üniversitenin kılcal damarlarında uygulamalarında tezahür etmeye devam edecektir. Medresetü’z Zehra’nın bir şubesinin de üniversitemizin bünyesinde olabileceğini ifade ediyor ve bunun imkanları için çalışıyoruz.” diye konuştu
Risale Ajans

2 tane yorum yapılmış

  1. yavuz selim seven dedi ki:

    Medresetüzzehra da Kürdolji enstitüsü gibi Latin harfleriyle mi eğitim yapacak?

    En büyük Devrim Harf devrimiydi,Birileri “Harf devrimini” Kürtçeye de teşmil etmeye çalışıyor. Kürtlerin alfabesi bellidir. Kürtçenin hakiki alfabesi, Kuran harfleridir. Latin alfabesiyle yapılacak Kürtçe eğitim “komünizme” ,”anarşizme” ve “nihilizme” hizmet eder. Üstad batıdaki rejimi ve ve o rejimin devrimlerini doğuya tatbik etmeyin netice felaket olur diye uyarıyor. Sayın Rektörü tenzih ederim ama Kürdoloji enstitüsünün çalışmaları hiç iyi niyetli değil. Enstitü başkanı Kadri ÇELİK bizim gibi düşünmüyor. O tam bir latin alfabe sevdalısı. Kadri Çelik isimli zat sıkışınca Üstad hazretlerinden bahsediyor ama fırsat bulunca Zerdüştlüğü bile övüyor.
    Bizim ölçümüz Şeari İslamiyedir. Şearin en ehemmiyetlilerinden birisi Ezan ise bir diğeri de Kuran Harfleridir. Bu konuda biraz cesur olmanın zamanı gelmedi mi? Artuklu üniversitesi Kürdoloji bölümünün niçin Kuran harfleriyle değil de Latin harfleriyle tedirsat yaptığını biri bana izah etsin. Daha önce marksistlerden veya bir takım marjinal gruplardan başka kim Kürtçe de Latin harflerini kullanmıştır? Şimdi Kürdoloji enstitüsü ile bu uygulama meşrulaştırılıyor. Abilere hürmetler.

  2. Yusuf dedi ki:

    Kesinlikle Yavuz Selim kardeşime katılıyorum, ağaç yaşken eğilir, eğer üstadın gayesine hizmet edecekse bu değişimin temelleri sağlam olmak gerekli, Türkçe’de alfabeyi mahvettiler bari Kürtçe’de bunun önüne geçilebilir, inşallah Türkçe de bir gün aslına rücu eder.

Sende yorum yazabilirsin