Pakistan’da Nursi Enstitüsü Kuruldu

Artuklu Üniversitesi’nde Risale-i Nur ve Said Nursi Enstitüsü kurulmasının haberinin yanında Pakistan’da da aynı doğrultuda bir gelişme yaşandı. Pakistan Nur Talebeleri, “Nursi Enstitüsü”nü Pakistan’da kurdu.

Özellikle Pakistanlı üniversite hocalarının katkı sağladığı enstitü kuruluşunun arından bir üniversitede de “Risale-i Nur Araştırma Merkezi” ve “Said Nursi Kürsüsü” kurulması ile ilgili çalışmaların devam ettiği belirtildi.

Pakistanlı Nur talebelerinden Risale Haber’e gelen müjdeli haber şöyle:

Uzun zamandır hazırlığını yapmış olduğumuz Nursi Institute’nün (Nursi Enstitüsü) açılışı Faisalabad şehrinde Ticaret Odası Konferans salonunda gerçekleştirildi.

Programın hazırlanmasında özellikle Faisalabad’ın en büyük üniversitelerinden olan GC University hocalarının katkıları çok oldu.

Programa birçok şehirden katılımcılar geldi. Bunun yanı sıra Lahore, Minhaj-ul Qur’an, Punjab ve GC Üniversitelerinden profesör ve doktora öğrencileri konuşmacı olarak katıldılar. Katılımın beklediğimizden fazla olması hepimizi çok sevindirdi. Kur’an tilaveti ve Naat-ı şerif ile başlayan bu açılış programında konuşmacı olarak katılan hocalarımızın sunum ve konuşmaları büyük ilgi gördü.

Üstad Bediüzzaman Said Nursi hakkında çok fazla bilgisi olmayan Pakistanlı kardeşlerimize bu vesileyle Üstadımız ve Risale-i Nur hizmetleri tanıtılmış oldu. Ayrıca bunun bizzat Pakistanlı hocalarımız tarafından yapılmış olması daha güzel bir mana oldu.

Lahore Minhaj-ul Qur’an Üniversitesinden katılan Dr.Ali Akbar Al-Azhari Risale-i Nur’larla nasıl tanıştığını, Üstad Hazretleri’nin en çok azami ihlasından etkilendiğini ve Pakistan’da ulusal bir gazete olan Nawai Waqt gazetesinde köşe yazısı olduğunu ve burada devamlı Üstad Bediüzzaman hakkında yazdığını ve bunun dışında farklı çalışmaları da bulunduğuna değindi.

Lahore Üniversitesi’nden katılan Prof. Dr. Muhammed Abdullah hocamız da o güzel hitabetiyle kısaca Üstad Hazretleri’ne ve risalelere değindikten sonra 2010 yılında Adalet Sempozyumu dolayısıyla Türkiye’ye geldiğinde yaşamış olduğu güzel anılarını bizimle paylaştı. Türklerin Pakistan’a olan muhabbetinin geçmişe dayandığını ve bunun hala devam ettiğini anlattı. Özellikle Türkiye ziyaretindeki yağmurlu bir günde kendisinin Pakistanlı olduğunu öğrenen bir Türk kardeşimizin şemsiyesini ona vermesi onu çok duygulandırmış. Bu dostluğun kardeşlikten öte olduğunu anlatarak konuşmasını noktaladı.

Programın sonunda konuşmacılara ve özel konuklarımıza plaketleri verildikten sonra yemeğe geçildi. Katılımın yoğun olduğu programımız medyada geniş yer aldı. 14 ayrı yerel ve ulusal gazetede Nursi Enstitü açılışına yer verildi. Bu programın daha güzel hizmetlere vesile olacağını umuyor ve Rabbi Rahimden niyaz ediyoruz.

Nursi Enstitütü’müz Pakistan’da özellikle Risale-i Nur ve Said Nursi Hazretleri hakkında yapılması planlanan akademik çalışmalar için her türlü teknik desteği sağlayacaktır. Hali hazırda Minhaj-ul Qur’an University’den iki ve GC University’den 6 öğrenci ile başladığımız doktora çalışmalarının artmasını umuyoruz. Yine GC University’de bir “Risale-i Nur Araştırma Merkezi” ve bununla beraber aynı üniversite bünyesinde “Said Nursi Kürsüsü” kurulması ile ilgili çalışmalarımız devam etmektedir.

Faisalabad şehrinden başlamak üzere Pakistan’da bulunan üniversitelere ve büyük okullara ve hapishanelere kütüphaneler oluşturulması ve bu vesile ile Risale-i Nur’lardan taksim edilmesi, sempozyumlar düzenlenmesi ve Risale-i Nur’ları tanıtıcı programlar yapılması hedeflenmektedir.

Faisalabad şehrinde Üstad Hazretleri’nin Risale-i Nur’larda bahsetmiş olduğu Medreset-üz Zehra manasında bir külliye projemiz bulunmaktadır. Bu hususta Pakistan yetkilileri ile görüşmelerimiz devam etmektedir.

Diğer önemli bir husus Pakistan’ın eğitiminde önemli bir yeri olan medrese ve cemaatlar ile çalışmalarımız devam etmektedir. Cemaatlar arasındaki uhuvvetin, muhabbetin, samimiyetin ve de ittihadın oluşturulması için çalışmalar yapılacaktır.

Ve son olarak bu program için Türkiye’den bizlere maddi manevi her konuda destek olan başta Çare Yardımlaşma ve Kalkınma Derneği’ne, işadamlarımıza ve tüm kardeşlerimize teşekkür ediyoruz.

Risale Haber

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: