Polonya Varşova Fuarında Risale-i Nur’a Yoğun İlgi

Assalamu aleykum ve rahmetullahi ve berekatuhu

Risale-i Nurların neşredildiği ve günden güne de hizmetlerin inkişaf ettiği Polonya Varşova’dan tüm ağabey ve kardeşlere selamlar olsun.

Evvelen Üstadımız Bediüzzaman Said Nursi’nin  1918 senesinde  Varşova, Viyana ve Sofya üzerinden İstanbul’a avdeti ve Mustafa Sungur Ağabeyimizinde Polonya’da medrese açılmasına bizzat teşvikleri Polonya’yı şerefyab etmektedir.

Üstadımızın Mutlak Vekili olan Mustafa Sungur Ağabeyimiz bir gün :  “Acaba Üstad Almanya derken Polonya ve o taraflarımı söylemiş?” diye ifade buyurmuştu.

Bahtiyar Alman milleti manasında Polonya’nın dahil olabileceği işareti hakikaten tarihin seyrinden gözüküyordu çünkü Üstadımızın ifadelerini şümullü manada anlayabilmekte ancak Üstadımızın vekillerinde gözüküyordu.

Her sene olduğu gibi bu sene de Varşova Kitap Fuarına (22-25 mayıs) başta Kuran-ı Kerim ve Onun bu asırda ve kıyamete kadar Kuranın manevi bir mucizesi olan Risale-i Nurları anlatmak ve tanıtmak adına Sözler ve Rejhan Yayınevleri olarak biz de katıldık.

Gerek standımızın yeri, gerekse de standımızın muntazam tarzı, Kuranın ve Risale-i Nurların cazibesi standımızın çok kalabalık bir kitle tarafından ilgisine sebep oldu.

Risale-i Nurlardan,Risale-i Nurların mahiyetinden anlatılınca yüzlerde olan o aradığını bulmuş tablo bizleri daha da şevke getiriyordu.

Üstadımızın” Evet ümidvar olunuz! Şu istikbal inkılabı içinde en yüksek gür sada İslaman sadası olacaktır” sözlerini deruhte ettiriyordu.

Fuara Türkiye’den katılan iki standtan biri Türkiye Büyük Elçiliği, biride Risale-i Nur standımız idi Elhamdulillah.

Hızla devam eden Risalelerin Polonya lisanı Lehçeye tercümelerinden elimizde olanlar şunlardı: ” Küçük Sözler, 23.Söz, Hastalar Risalesi, Tabiat Risalesi, Muhtasar Tarihçe-i Hayat, Meyve Risalesi, Ayetü-l Kübra, Haşir Risalesi, 33 Pencere, Mucizat-ı Ahmediye Risalesi, Ramazan-İktisat-Şükür Risalesi ve diğer eserlerin de tercümeleri hızla devam etmektedir.”

Fuarda olan bir-iki manidar hadiseyi de dua manasında aktarıyoruz inşaallah.

Ancey isminde bir Polonyalı bir Filolog Profesör 

Gayr-ı müslim ama İslamiyeti kabule niyeti var ve İslamiyet’e hakikaten aç. Kuranı Lehçe tercümeden okumuş.

Risale-i Nurların da Kuranın bu asrın fehmine bir dersi, tefsiri olduğunu duydu ve Lehçeye de tercümesini görünce çok sevindiğini bize söyledi.Ve bundan sonra “İslami soranlara da artık tavsiye edeceğim kitaplar Risale-i Nurlar” olacağını söyledi. Cenab-ı Hak kendinin hidayetine ve çoklarına vesile eylesin.Amin!

Kamil isminde Polonyalı gazeteci

Kendisi hiristiyandir. Fuarin 1. gününde kendisine Risale-i Nurlardan anlatılmış ve 23. Söz hediye edilmişti.Fuarın 3. gününde yine geldi ve ”Bu kitabı okudum. Çok tesirlidir ve çok ikna edici temsillerle misallarla güzel bir izah metodu olduğunu müşahede ettim. Müellifin tüm kitaplarını almak istiyorum” dedi.

Başta Kuran-ı Kerim ile tüm risaleleri satın aldı elhamdülillah. Allah (C.C) hidayetine vesile kılsın insaallah.Amin!

Bir ilkokul öğrencisi.10 yaşında.İsmi Elifa

öğretmenleri 30 kişilik sınıfı fuara getirmiş,Elifanin Risale-i Nurları hayranlıkla seyr etmesine karşılık biz de istediğin kitabı sana hediye ederiz dedik.Ve tabii ki çok sevinerek kitabi aldı teşekkür etti.Bizim standtan ayrılıp arkadaşlarına bizi göstererek ” Orada çok güzel hem de uygun kitaplar satıyorlar” söylemiş.

Bir baktık 30 kadar bir talebe grubu standımıza geldiler. Her çocuk birer kitap alıp yüzlerinde sevinçlerle ayrıldılar. Öğretmenleri bile bu kadar alakalarına hayrette kaldı. Akılları belki değil ama kalpleri ebedi hayatlarını kurtaracak hazinelere ulaşmanın zevki içerisindeydi. Cenab-ı Hak Üstadımızın ”İstikbalin Nur Talebeleri” hitabina mazhar eylesin hepsini insaallah.Amin!

Nurlara her dinden taifeden meslekten yaştan herkes muhattap müteveccih oluyor Polonyada.

Hatta Cenab-ı Hakkın istihdamı ile onları bu Kuran hizmetinde  tavzif ettiğini müşahede ettik.

Standın dışında işimiz çıkmış ve kısa süreliğine standa gelmek üzere ayrılmamız gerekiyordu. Yanımızdaki İncil satan standın sahibi bir Papaz idi. Kendisine standımızdan kitap satın almak isteyenlere yardımcı olmasını istedik ve memnuniyetle kabul etti ve birazdan geldiğimizde Kuranı isteyen müşteriye satış yapıyordu.

Denizden damla kabilinden bazı hadiseleri sizle paylaştık Cenab-ı Hak bizleri istihdam eylesin.

Nice-nice böyle şevke medar hadiselerin şahidi olduk bu fuarda.Ve yine birçok muhtaçlara Risale-i Nurlar ulaştılar.

Merak etmeyiniz kardeşlerim, o Nurlar parlayacaklar

Evet Üstadımızın söylediklerinin burada biz de elhamdülillah müşahede ettik. Dua buyurun Cenab-ı Hak hizmeti-i imaniyede ve Kuraniyede ve Neşr-i Risale-i Nur hizmetinde muvaffak eylesin cümlemizi inşaallah.Amin!

POLONYA Nur talebeleri namına  Musfiq, Rauf, Ensar, Seyhmus

www.NurNet.org

Sende yorum yazabilirsin

%d blogcu bunu beğendi: